uranJe to takový nenápadný kůň, kterého lze ve startovní listině 99. Českého derby snadno přehlédnout. Ale postupně se zlepšuje a ve Velké červnové si definitivně vybojoval místo ve startovacích boxech letošního derby. A jeho trenér Jan Demele se ve své 17. sezóně může poprvé těšit ze startu svého svěřence v modré stuze.  

dres  URAN (GER) 
Reliable Man - Ungarin, Goofalik
Majitel: Stáj Březová
Chovatel: Gestüt Röttgen
Trenér: Jan Demele
Jezdec: Michal Demo
Vývoj handicapu v ČR:  57 - 58/63 - 67,5 - 74

Kariéra:
Uran byl zakoupen jako roček na říjnové mixed dražbě společnosti BBAG v Baden-Badenu za 30.000 €.

Dvouletou sezónu absolvoval Uran v přípravě Marty Vízdalové, od letošní sezóny jej trénuje Jan Demele. Debutoval loni v září ve dvojce na 1600 metrů v Bratislavě, kde naběhal řadu metrů navíc a skončil v poli 11 dvouletků sedmý. O 4 týdny později v Chuchli v trojce na 1600 metrů, kterou vyhrál Angkor Wat, už méně defenzivním stylem získal páté peníze (video) a sezónu zakončil vítězstvím v Ceně EBF na 1800 metrů ve Slušovicích (video).  
Také letošní sezónu zahájil v Bratislavě v Cene trojročných žrebcov (video), ve které skončil sedmý. Poté jej trenér Demele nasměroval do Prahy, kde se v pomalém Memoriálu dr. Frankenbergera v úvodu pral s Michalem Demem, před cílovou rovinou byl na dobré pozici, ale v cílové rovině nestačil nejlepším a skončil šestý (video). Lépe mu sedla rychlá Velká červnová cena (video), kde sice měl malinkou kolizi na protější rovině a do cílové roviny točil předposlední, finišem zvenčí ale vybojoval páté místo.  

Rodokmen:
Uran je synem vítěze francouzského derby (Gr.1, 2100 m) Reliable Mana (Dalakhani), který též uspěl v Gr.1 Queen Elizabeth Stakes na 2000 metrů v Austrálii. V chovu působí od roku 2013, pendluje mezi Evropou a Novým Zélandem, kde se mu narodil dosud nejúspěšnější potomek a zatím jediný Gr.1 vítěz klisna Sentimental Miss, vítězka New Zealand Oaks (2400 m).
Matka Ungarin (Goofalik), vítězka 2 dostihů na distancích 2250 a 2400 metrů, je již matkou dvou blacktype koní -  klisny Umirage (Monsun), která doběhla třetí v Fährhofer Stutenpreis (Gr.3, 2200 m) a hřebce Ustilago (Lando), který skončil třetí v Prix Matchem (L, 2000 m).

Resumé:
Postupně se zlepšující Uran by neměl mít problém se zvládnutím derby distance, závěr Velké červnové naopak ukazoval, že další metry navíc by mu mohly prospět. V letošním velmi vyrovnaném derby to nebude mít lehké, pokud však bude pokračovat jeho progres, mohl by bojovat o umístění na tabuli. (miv)

Předchozí vizitky účastníků 99. Českého derby:
1. AMAZING GANGSTER
2. DALANDI

3. IGNACIUS REILLY
4. OUTBACK RIDER
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net