KmotrLetošní České derby se v jednom směru vymyká zvyklostem posledních let. Na jeho startu se totiž sejdou hned tři hřebci, kteří loni jako dvouletí startovali ve vůbec prvním chuchelském dostihu vyhrazeném nejmladšímu ročníku Ceně prvních nadějí. Z trojice Dragon Arrow, Zoriyman a Kmotr si tehdy vedl nejlépe posledně jmenovaný, který dostih jistě vyhrál. Uspěje "první naděje" i v nedělním vrcholu?


 

dres  KMOTR (IRE) 
Epaulette - Royal Interlude (King's Theatre)
Majitel
: Statek Blata Český ráj, Chovatel: Mc Enery P. & Mrs
Trenér: Helena Vocásková
Jezdec: ž. Radek Koplík
Kariéra: 6 startů, 1 vítězství, 4 umístění, 103.050 Kč
Vývoj handicapu v ČR: 61,5 - 65,5 - 69,5 - 69,5/69 - 73

Kariéra:
Kmotra zakoupil jako ročka na Tattersalls Ireland September Yearling Sale Tomáš Janda za 7.200 €.

Jak jsme uvedli v úvodu Kmotr začal svou kariéru časně - již v prvním chuchelském dostihu pro dvouleté Ceně dvouletých nadějí (1200 m), kterou jistě vyhrál, délku a půl před Dragon Arrow. Následně finišoval třetí v Simsonově ceně (1200 m) a druhý v Ceně Masise (I.k., 1200 m). Zklamání připravil sedmým místem v Gerchově memoriálu, tehdejší výkon vysvětloval ž. Liška Dostihové komisi podezřením na zranění koně, který se pak již do konce sezóny na dráze neukázal.
Letos začal až v polovině května pátým místem v Memoriálu dr. Frankenbergera, v němž mu na 1,5 kg znevýhodněného Hazardera chybělo 9 délek. Ve Velké červnové šel blíže z čela, v cílové rovině dokonce na chvíli převzal vedení, ale pak podlehl útoku Tcheque Kinga a na pásce jej chytl i Dragon Arrow. 

Rodokmen:
Svěřenec Heleny Vocáskové je synem australského rodáka Epaulette (Commands), který pět let pravidelně pendloval do anglického či irského hřebčína šejka Mohammeda. V Austrálii vyhrál dva Gr.1 dostihy na 1400 metrů, také v chovu dává především koně do míle, což ale u australského plemeníka není žádné překvapení. V Evropě přece jen dostával klisny s vyšším podílem vytrvaleckých genů a dal zde například italskou listed vítězku na 1800 metrů Lapulced'acqua, umístěnou v listed na 2200 metrů.
Matka Royal Interlude, dcera vítěze King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1, 2400 m) a posléze velmi úspěšného překážkového plemeníka King's Theatre (Sadler's Wells), je u nás dobře známá díky skvělé překážkářce Cheminée (Arakan), zimní královně a druhé z Ceny Pat's Music (I.k., 2000 m) White Angel (Dark Angel) či čtvrté z Velké jarní ceny Kristine, matky Krasavy a Kristiana.      

Resumé:

Matka mu zřejmě nadělila dostatek vytrvalosti i pro derby trať, ve Velké červnové podal pěkný výkon, kterým vedl k opětovnému dohlášení do derby. Nicméně podle našeho mínění ve Velké červnové chyběli ti nejlepší tříletci, a tak navzdory velmi dobrému výkonu i výsledky vidíme pro něj jako maximum zisk některé z dotovaných umístění za tabulí. (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net