Včera jsme zveřejnili vizitky prvních jedenácti účastníků 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou a dnes přinášíme informace o zbylém tuctu kandidátů. Mezi nimi bude pouze jeden zahraniční účastník, pět polokrevných koní a osm zástupců českého chovu. Mezi 21 koňmi je pouze jeden hřebec a jedna klisna. Devět koní se může pochlubit ziskem přes milion korun a na startu jsou také dva koně, kteří dosud nevyhráli.





č. 12 VICODY (Secret Singer), 9letý polokrevný hnědák valach stáje Lokotrans, Stanislav Popelka, jezdec ž. Josef Bartoš

Dostihová kariéra: 56 startů, 7 vít. a 20 um., zisk 1,886.655 Kč, průběžný handicap 85 kg
Vicody většinu svých startů absolvoval ve Francii, kde se narodil. Kariéru začal ve třech letech dvěma rovinovými starty, ale příští rok už získával překážkové zkušenosti na menších závodištích. V následujících dvou sezónách se Vicody objevil také v mekce francouzských překážkových dostihů - v  Auteuil, kde se v polovině startů umístil. Jeho vítěznými závodišti ve Francii byly Cluny, Vittel a Pau. Francouzkou část své kariéry zakončil s ratingem 54. V sezóně 2016 se už prezentoval pod vedením Stanislava Popelky. Jeho nejlepším výsledkem bylo těsné vítězství ve dvojkovém krosu, přičemž v následujícím Poplerově memoriálu ztratil jezdce.  Loni po šestém místě v Úvodní crosscountry Koroka startoval v nižších kategoriích, ale naděje v něj kladné dokázal zúročit snadným devítidélkovým vítězstvím na Tzigane du Berlais v Ceně Labe. Aktuální sezónu zahájil čtvrtým místem v Úvodním crosscountry Koroka a stoupající formu hnědák ukázal třetím místem v závěrečné kvalifikaci, kde jen o délku a nos zaostal za Ange Guardienem a Tziganem du Berlais.
Další nováček a jeden z pěti polokrevníků na startu Vicody zraje jako víno a určitě by mu více hrál do karet měkčí podklad dráhy. Může být v doběhu Velké pardubické na medailových místech (kurz Tipsportu na vítězství 15:1).

č. 13 KASIM (Magnus), 13letý hnědák valach Stáje Kejzlar, trenér Přemek Kejzlar, jezdec ž. Martin Liška
Dostihová kariéra: 42 startů, 5 vít. a 19 um., zisk 1,930.200 Kč, průběžný handicap 78 kg
Jeden ze tří nejstarších účastníků v poli Kasim je chovu, majetku a také v tréninku Přemka Kejzlara. Ten ho od dvouleté do poloviny tříleté sezóny vysílal na roviny, kde ale nezářil. Na podzim  ještě Kasim stihl dva starty v dostizích přes proutěné překážky včetně třetího místa ve Zlaté sponě tříletých. Do konce sezóny 2012 Kasim sbíral zkušenosti a svůj rodinný tým potěšil dvěma vítězstvími v Pardubicích. V roce 2013 ale už nebylo pochyb, že mají Kejzlarovi ve stáji mimořádného krosaře. Kasim nejprve dokázal vyhrát Prvomájovou steeplechase, poté se kvalifikoval čtvrtým místem do Velké pardubické a v ní dokázal hned napoprvé získat čtvrté místo. O rok později mj. v jednom z kvalifikačních dostihů zvítězil a ve Velké uzavřel doběh na tabuli. Zatím poslední vítězství Kasim získal úspěchem v květnové kvalifikaci před dvěma lety.  O tom, že ani ve 13 letech ještě nepatří do důchodu, přesvědčil Kasim ve třetí kvalifikaci, kterou dokončil na čtvrtém místě, i když s velkým odstupem za bojujícími No Time To Lose a Theophilem.
Kasim je jedním z nejvíce distančně prověřených koní a bude startovat ve Velké pardubické popáté. Pokaždé ji dokončil (byl postupně čtvrtý, dvakrát pátý a také osmý) a díky svým zkušenostem může být na nižším dotovaném místě znovu (100:1).

č. 14 VANDUAL (Rainbows For Life), 10 letý ryzák stáje Vadual CZ, trenér Hana Kabelková, jezdec ž. Lukáš Matuský
Dostihová kariéra: 31 startů, 7 vít. a 15 um., zisk 821.690 Kč, průběžný handicap 79 kg
Málokdy se dostane na start Velké pardubické klasický vítěz, a právě Vandual se tímto úspěchem může pochlubit.  Tři roky strávil pod vedením trenérky Zuzany Kubovičové na rovinách a vyhrál čtyři dostihy včetně již zmíněného úspěchu, kterým bylo slovenské Saint Leger.  Rovinovou kariéru zakončil o rok později pátou příčkou v rakouském Saint Legeru. Od pěti let řídí jeho přípravu Hana Kabelková. Ryzák vyhrál hned svůj první překážkový start a poté ještě další dva dostihy. Třetím místem v Poplerově memoriálu v sezóně 2014 za výbornými Shamanem a Ryanou ukázal, že by před ním mohly být i vyšší cíle, což stvrdil předloni třetí příčkou v Ceně Labe. Loni kvůli zdravotním problémům na dráze chyběl. Letos startoval Vandual dvakrát v kvalifikačních dostizích, kde byl šestý a osmý. Zvláště jeho výsledek z poslední kvalifikace ukazuje, že mezi nejvíce šancové koně nepatří.
Nováček ve startovním poli Velké pardubické Vandual svými letošními výsledky patří spíše až za dotované příčky (85:1). 

No Time No Lose No Time To Lose je prvním favoritem Velké pardubické. Sprnovou kvalifikaci vyhrál ještě pod vedením ž. Jana Kratochvíla (viz foto), ale po jeho zranění bude v sedle žokej Josef Váňa ml.

č. 15 RIBELINO (Truth Or Dare), 10letý hnědák valach stáje Lokotrans, trenér Stanislav Kovář, jezdec ž. James Best
Dostihová kariéra: 36 startů, 4 vít. a 9 um., zisk 2,680.2100 Kč, průběžný handicap 76 kg
Kariéra francouzského rodáka Ribelina začala ve třech letech na rovině, ale od druhého startu již získával zkušenosti nad skoky. Ve francouském tréninku byl až do konce sezóny 2013. Vyhrál tu jen jednou a shodnou okolností v nejdelším dostihu, kterého se zúčastnil – byla to crosccountry na 5000 metrů v Lignieres. Jeho rating před odjezdem do Čech byl 50. První sezóna v Česku asi byla pro realizační tým zklamáním, když z pěti startů zaznamenal nejlépe sedmé místo v Prvomájové steeplechase. Vše ale bylo zapomenuto v sezóně 2015, kdy vytvořil úspěšnou dvojici s žokejem Pavlem Kašným. Vyhráli spolu dva dostihy včetně Úvodní crosscountry Koroka a po diskvalifikaci Nikase se stali i vítězi Velké pardubické. Následující rok ale první tři dostihy Ribelino nedokončil. V srpnové kvalifikaci naznačil návrat k dřívějším výkonům čtvrtým místem, ale to bohužel byl na bezmála dva roky jeho poslední start. Letos se kvalifikoval na start Velké pardubické sedmou příčkou ve druhé kvalifikaci, ale jeho poslední start nevzbuzoval úplně optimismus.
Ribelinovi, který má ve Velké stoprocentní bilanci díky jedinému vítěznému startu, určitě pomůže prodloužení délky trati. Pokud přijde do cíle na nižším dotovaném místě, bude to pro něho velký úspěch (85:1)

č. 16 SZTORM (Truth Or Dare), 9letý hnědák valach stáje Nýznerov, trenér Greg Wroblewski, jezdec ž. Marcel Novák
Dostihová kariéra: 31 startů, 8 vít. a 18 um., zisk 2,103.105 Kč, průběžný handicap 85,5 kg
Sztorm se ve svém rodišti dostal na dráhu poprvé jako tříletý. Pod vedením známého trenéra Walickiho dokázal i zvítězit na trati 2000 metrů, ale už si také zkusil dostih přes proutěné překážky. Od čtyř let se věnuje v českém tréninku pouze překážkám a to spíše klasické steeplechase. Také několikrát měnil tréninkové prostředí. Svůj jediný tuzemský velký triumf zaznamenal v sezóně 2015 úspěchem ve Velké slušovické steeplechase. Daří se mu výborně ve Wroclawi, kde dominoval nad soupeři pětkrát. Vykoušel si také meranské skoky, kde byl mj. loni druhý v Grande steeple-chase d´Europa za koněm trenéra Macairea. Letos má svěřenec Grega Wroblewského výtečnou sezónu. Ani v jednom ze tří startů ve Wroclawi nenašel přemožitele a vyhrál oba zdejší vrcholy, Velkou wroclawskou i Crystal Cup.
Sztorm má malou zkušenost s pardubickými skoky, startoval tu jen čtyřikrát. Naposledy před třemi roky, kdy pro pád jezdce nedokončil kvalifikaci. Na start Velké tedy půjde poprvé. Letos neporažený Sztorm může v Pardubicích zklamat, ale i být v cíli mezi prvními (13:1).

č. 17 ANGE GUARDIAN (Banyumanik), 10letý hnědák valach Stáje Anděl strážný, trenér Josef Váňa, jezdec ž. Jiří Kousek
Dostihová kariéra: 42 startů, 10 vít. a 15 um., zisk 2,457.600 Kč, průběžný handicap 88 kg
Ange Guardian začínal svou dostihovou pouť u trenéra Filipa Neuberga. Dokázal vyhrát hned svůj zářijový debut ve dvou letech. Do konce tříleté sezóny startoval i v německých dostizích, ale výraznější stopu v tomto odvětví za sebou nezanechal. Náasledující  rok již pod vedením trenéra Ministra na podzim vyhrál svůj první překážkový dostih v Mostě a zvítězil tu i o dva roky později. Ještě v sezóně 2014 se dostal k Josef Váňovi a ten s ním na severočeském závodišti vyhrál další dva dostihy. Od sezóny 2015 Ange Guardian startuje jen mezi elitou a přestože u něho dlouho byl problém s „dopředností“, hovořilo se o něm jako o talentovaném krosaři, což naplnil. Vyhrál dva jedničkové dostihy v Lysé nad Labem a letos vítězí i v Pardubicích. Po druhém místě v úvodním kvalifikačním dostihu totiž dominoval jak ve druhé, tak i čtvrté kvalifikaci.
Ange Guardian zraje jako víno a měl by být největším soupeřem obhájce vítězství No Time To Lose (4,5:1).

č. 18 DELIGHT MY FIRE (Way Of Light), 8letá tm. hnědka stáje DS Pod Buchlovem, trenér Radim Bodlák, jezdec ž. Niklas Lovén
Dostihová kariéra: 35 startů, 9 vít. a 15 um., zisk 3,804.002 Kč, průběžný handicap 83 kg
Jediná klisna na startu Velké pardubickém, populární “Delinka“, se dostala na dráhu poprvé jako tříletá a rovněž se zúčastnila jedničkové Ceny Wago, tedy přípravy na Oaks. Hned poté se ale vrátila do nižších kategorií a působení na rovinách skončila následujícího jara jako dosud nevítězná. Ještě ale ve čtyřleté kariéře stihla prokázat překážkový talent. Nejenže vyhrála trojkový kros v Pardubicích, ale také jedničkovou steeplechase ve Slušovicích, kde dokázala porazit i o rok staršího Sztorma. Následující tři sezóny získala svěřenkyně Radima Bodláka dalších sedm vítězství. Dařilo se jí ve Wroclawi (mj. dvakrát vyhrála Velkou wroclawskou), i na českých a italských závodištích. Zmiňme alespoň vítězství v Ceně Labe, a třetí příčky v Gd-1 Grande Steeple chase di Milano a loňské Velké pardubické. Po tak skvělé kariéře přišel letos na klisnu útlum. Hodně se nacestovala a dokázala sice být čtvrtá v Grande Steeple Chase di Milano, ale nepodávala takové výsledky, jako jsme byli u ní zvyklí. Záblesk naděje ale přišel při prvním letošním startu při poslední kvalifikační možnosti, kde doběhla na čtvrté místě.
Delight My Fire letos nezáří tak jako v předchozích sezónách. Při jejím jediném startu jí trať Velké pardubické nedělala  problém. Pokud tedy prokáže další zlepšení, nemine ji některé z dotovaných míst (25:1).

č. 19 NO TIME TO LOSE (Authorized), 9letý hnědák valach stáje DS Paragan, trenér Josef Váňa, jezdec ž. Josef Váňa ml.
Dostihová kariéra: 30 startů, 7 vít. a 14 um., zisk 2,952.580 Kč, průběžný handicap 92,5 kg
No Time To Lose začal svou kariéru třemi starty v Británii jako dvouletý a následující rok tu vyhrál i dostih na 3200 metrů v Lingfieldu. Od čtyř let je trénován u Váňových a jeho kroky hned vedly na překážky. Vyhrál dvakrát v Karlových Varech a mezi lepší společnost se poprvé podíval na sklonu pětileté sezóny, kdy s velkou ztrátou doběhl třetí ve Stříbrné trofeji za Fafintadenientem a Gejzirem. Hvězdu z něj udělalo až mnohadélkové vítězství v Ceně Vltavy před dvěma lety. Loni se nejprve dvakrát umístil v kvalifikačních dostizích za Zarifem a Charme Lookem, ale v samotné Velké jako jediný z českých koní dokázal na těžkém terénu porazit francouzského Urgent de Gregaine a připsat si zasloužené prvenství.  Letos vstoupil do sezóny blízkým třetím místem za Talentem a Ange Guardianem v první kvalifikaci. Její třetí díl ale už ovládl.
No Time To Lose má velkou naději zapsat se mezi dvojnásobné vítěze Velké pardubické (3,2:1).  

č. 20 ARTISTMONTOT (Dom Alco), 8letý polokrevný bělouš valach stáje Quartis – Zámecký Vrch, trenér Radek Žalud, jezdec Ondřej Velek
Dostihová kariéra: 16 startů, 0 vít. a 14 um., zisk 343.985 Kč, průběžný handicap 70 kg
Běloušova kariéra začala ve čtyřech letech ve Francii, kdy po debutovém druhém místě v dostihu na 3000 metrů se dvakrát umístil ve steeplechase. Na dráhu se vrátil až o rok později, to již pod vedením Jana Blechy. Do konce sezóny startoval třikrát a dojem pozdějšího kandidáta Velké nedělal.  V sezóně 2016 převzal tréninkové středisko  Radek Žalud. Bělouš sbíral zpočátku zkušenosti v menších dostizích, kde se pravidelně umísťoval. Na podzim pak potěšil při prvním startu mezi elitou třetím místem za Delight My Fire a Catch Lifem ve Velké slušovické steeplechase. Loňskou sezónu ze zdravotních důvodů na dráze chyběl. Letos začal v nižších kategoriích. Do Velké pardubické se kvalifikoval pátým místem v srpnové kvalifikaci, za nejlepšími byl ale v cíli daleko.
Nováček Artistmontot, který každý dostih své kariéry dokončil, se zatím hledá a pokud nepředvede zlepšení, bude úspěchem už jen přejití dostihu (150:1).

č. 21 PARETO (Rainbows For Life), 11letý ryzák valach stáje EŽ Praha a.s., trenér Pavel Poles, jezdec Sertash Ferhanov
Dostihová kariéra: 42 startů, 6 vít. a 24 um., zisk 1,941.339 Kč, průběžný handicap 81,5 kg
Pareto začal kariéru ve třech letech v trenérské péči MVDr. Olehly a kromě dvou vítězství a čtvrté příčky v jedničkovém Červnovém poháru zřejmě největší radost udělal na závěr sezóny snadným triumfem ve Zlaté sponě tříletých a třetím místem v siepi v Grossetu. Na italské překážky byl Pareto směřovaný v následujících dvou sezónách, a i když tam nevyhrál, několikrát se umístil v Graded společnosti. V sezóně 2014 měl pardubický program a po třetím místě v zářijové kvalifikační zkoušce přešel kurz Velké pardubické a skončil desátý. Následující dvě sezóny se Paretovi nedařilo bodovat mezi nejlepšími krosaři, i když si ve Velké pardubické v sezóně 2016 připsal osmou příčkou. Do sezóny 2017 Pareto vstupoval pod novým majitelem a trenérem Polesem.  Několikrát se umístil a na závěr sezóny si odvezl snadný triumf ve Velké slušovické. Letos byl Pareto třikrát druhý – v Prvomájové steeplechase a obou největších polských překážkových dostizích.
Pareto už startoval ve Velké pardubické čtyřikrát a letos by mohl zlepšit svůj dosavadní nejlepší výsledek, kterým je osmé místo (55:1).

č. 22 UNIVERSE OF GRACIE (Pentire), 13letý hnědák valach stáje BORS Břeclav a.s., trenér Stanislav Popelka, jezdec Lukáš Sloup
Dostihová kariéra: 65 startů, 6 vít. a 27 um., zisk 2,236.430 Kč, průběžný handicap 76 kg
Universe má z prvních dvou let své kariéry zkušenosti i s velkými rovinovými dostihy. Na dotované místo se prosadil v Cene trojročných žrebcov , kde byl pátý, ale jen o hlavu před posledním v cíli. Ve čtyřech letech ho už poslal trenér Juránek na překážky. Vyzkoušel si více závodišt a své první vítězství získal na samotný závěr sezóny v pardubickém krosu třetí kategorie. V následujících třech sezónách byl často vysílán do největších dostihů, a mj. při své první účasti ve Velké pardubické obsadil čtvrté místo. Jeho nejlepší sezónou ale byl rok 2015, kdy dvakrát zvítězil včetně první kvalifikace, a získal také třetí příčku ve Velké pardubické. Tehdy byl jeho trenérem Jiří Kousek. V příští sezóně se ve středisku stáje BORS Břeclav opět změnil trenér a nedlouho potom organizační změny přivedly Universe of Gracie k trenér Popelkovi. Ten ho připravil k několika pěkným výsledkům, ale podle letošních startů se zdá, že už má hnědák svá nejlepší léta za sebou.
Universe of Gracie už byl na startu Velké pardubické čtyřikrát. Třikrát získal dotovaná místa, ale letos asi v tomto trendu pokračovat nebude (100:1).   

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Související článek:
Vizitky účastníků Velké pardubické (1. část)







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net