logo vp14Dostihový spolek Pardubice a.s. ro Vás připravil vizitky účastníků letošní 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, jejichž autorem je handicaper Milan Tůma.

 

AL JAZ – loni vyhrál v Pardubicích dva dostihy III. kategorie a byl druhý v zářijovém kvalifikačním dostihu. Ve Velké pardubické skončil na Irské lavici, když po jejím překonání ztratil jezdce. Letos začátkem května podal výborný výkon v Úvodní cross country Koroka, když celý dostih bojoval na špici za vedoucím Tudulem a až v cílové rovince byl předstižen finišujícími soupeři a cílem proběhl jako čtvrtý. V květnové kvalifikaci proběhl cílem jako devátý a v srpnu byl v Cross country Peruána pátý za ambiciózními Modena, Sheron, Amaragon a Goscater. Nebude patřit k největším favoritům, ale může překvapit.

Jezdec Josefa Sovka startoval ve Velké pardubické třikrát, nejlépe byl jednou v sedle Flambiona čtvrtý.

AMARAGON – loni podal výborný výkon koncem srpna v Cross country Peruána, když byl druhý za vítěznou Orphee Des Blins a porazil Borderlanda a Nikase. V zářijové kvalifikaci pak byl sedmý a Cenu Labe nedokončil. Letos byl pátý v dostihu III. kategorie a květnovou kvalifikaci dokončil jako sedmý. Začátkem července pak nedokončil v Lysé Memoriál Evy Palyzové a v srpnu na pardubické dráze v Cross country Peruána získal třetí místo za Modenou a Sheronem. Jeho matka je sestrou slavného Amant Grise.

Jezdec Martin Liška je velmi zkušeným překážkovým jezdcem a letos se mu velice daří. Ve Velké startoval čtyřikrát, nejlepším výsledkem bylo jedno čtvrté umístění.

CARDAM(FR) – skvělý slovenský steepler běhal až do loňského roku většinou krátké krosové sprinty a byl v nich velmi úspěšný, když dvakrát vyhrál zářijovou Cross country Irakliona a jednou Červnovou cross country Válečníka, několikrát se umístil i v Memoriálu kpt. Poplera. Letos byl v Úvodní cross country Koroka osmý a osmý byl i v červnovém kvalifikačním Memoriálu mjr. Miloše Svobody. Je velice zkušeným překážkářem, ale delší distance asi nebudou jeho „parketou“.

Žokej Jaroslav Brečka v roce 1992 ve Velké pardubické zvítězil v sedle Quirinuse. Startoval již osmkrát, žádné další umístění nezískal.

GAUNER DANON(GER) – v překážkových dostizích zatím nezvítězil, ale má ve své sbírce řadu umístění v menších dostizích. Loni koncem srpna byl v Pardubicích pátý v dostihu III. kategorie a potom proběhl cílem sedmý v Ceně Vltavy. Letos byl v polovině dubna čtvrtý v Bratislavě a potom nedokončil v Pardubicích dva kvalifikační dostihy. V polovině července byl ve Světlé Hoře šestý a koncem téhož měsíc v Pardubicích v dostihu IV. kategorie druhý za průměrnou Vinny Rain, ale koncem srpna šokoval skvělým výkonem v kvalifikačním dostihu, když po výborném výkonu získal druhé místo za Kasimem a nechal za sebou Sorose, Tiumena a další. Pokud tento výkon zopakuje, může dosáhnout pěkného výsledku.

Jezdec Jan Kratochvíl ve Velké pardubické dosud nestartoval, patří k nejnadějnějším mladým jezdcům a je příslibem do příštích let.

KASIM – loni měl skvělou sezónu. Začátkem července vyhrál v Lysé nad Labem Memoriál Evy Palyzové, potom byl čtvrtý v srpnové kvalifikaci a čtvrtý byl i ve Velké pardubické. Letos se představil třikrát, začátkem května v Úvodní cross country Koroka cílem proběhl jako pátý a v červnovém kvalifikačním Memoriálu majora Miloše Svobody získal třetí místo, jedenáct délek za dvojicí Trezor a Zarif. Celkem suverénně pak ovládl srpnovou kvalifikaci a zvítězil po spolehlivém výkonu jistě, před Gauner Danon, Sorosem, Tiumenem a dalšími.Může bojovat hodně vpředu a získat další cenný úspěch.

Žokej Marcel Novák startoval ve Velké pardubické již čtyřikrát, loni byl s Kasimem čtvrtý, což je zatím jeho nejlepší výsledek.


KLAUS(POL)
– patří do absolutní špičky našich krosařů a v minulých dvou sezónách sbíral cenná přední umístění. Loni byl dvakrát druhý, v květnové kvalifikaci za Bremen Planem a v červenci pak na domácí dráze ve Světlé Hoře za Moulou. Sezónu pak uzavřel pěkným třetím místem ve Velké pardubické za vítěznou Orphee Des Blins a Nikasem. Letos startoval pouze dvakrát, v květnové kvalifikaci byl čtvrtý za Nikasem, Peintre Abstrait a Speranzou a koncem července vyhrál v Pardubicích dvojkovou Letní cross country, před Hintonem a Ohio. Bude patřit do širšího okruhu favoritů.

Žokej Jaroslav Myška se představí již po dvanácté. Loni dosáhl zatím nejlepšího výsledku, když byl s dnešním partnerem třetí. Ve své sbírce má tři čtvrtá místa a tři pátá.


LAMBRO(IRE)
svěřenec trenéra Charlie Manna, který jako jezdce vyhrál Velkou pardubickou v roce 1995 v sedle ryzáka Its A Snip. Lambro za kariéru startoval 4x v proutkách a 2x zvítězil a 16x ve steeplechase a taktéž získal dvě vítězství, naposledy v roce 2012. Loni při šesti startech byl nejlépe jednou čtvrtý, letos startoval 5x, jednou se neumístil, v květnu byl druhý, potom dva dostihy nedokončil a den před uzávěrkou startovní listiny Velké pardubické byl čtvrtý ve Warwicku ve steeplechase na 4900 metrů. Má vyšší hodnocení, podobné, jako předloňští úspěšní účastníci Velké Maljimar a Uncle Junior, ale asi nebude patřit k favoritům. Bude také záležet, jak si jezdec poradí s pardubickou dráhou.

Anglický jezdec Mark Grant ve Velké pardubické dosud nestartoval. V překážkových dostizích zatím získal třicet vítězství.


MOULA
– velice nadějný překážkář reprezentující skvělou skokanskou rodinu Spring Morning. Hned jako čtyřletý zvítězil ve svých prvních třech startech, z toho dvakrát v Pardubicích. Loni zvítězil v hlavním dostihu ve Světlé Hoře, kde za sebou nechal „velká“ jména jako Klaus, Ursan a Valldemoso. Potom byl třetí v zářijové kvalifikaci a nedokončil po pádu Cenu Labe. V Závěrečné cross country se umístil pátý. Letos startoval pouze dvakrát, ve Světlé Hoře po pádu dostih nedokončil a v Pardubicích pak srpnovou kvalifikaci dokončil jako šestý.

Jezdec Petr Tůma startoval ve Velké pardubické dvakrát, umístění zatím nezískal.


NIKAS
– specialista na pardubickou dráhu. Již jako tříletý zde vyhrál dva dostihy přes proutěné překážky. V roce 2011 zvítězil v prestižní Ceně Labe a o rok později vyhrál v srpnu Cross country Peruána. Loni byl v srpnu v témže dostihu čtvrtý, za Orphee Des Blins, Amaragonem a Borderlandem, v září se neumístil v dostihu III. kategorie a sezónu uzavřel krásným druhým místem ve Velké pardubické. Letos startoval pouze dvakrát, nejprve překvapivě zvítězil v květnovém kvalifikačním dostihu, Velké ceně města Pardubice, když jej předcházela pověst „podzimního“ koně a koncem srpna nedokončil kvalifikační dostih, když na Velkém anglickém skoku po kolizi ztratil svého jezdce. Bude patřit k favoritům.

Žokej Dušan Andrés patří k tradičním účastníkům dostihu, na startu se představí již po dvacáté a je již dnes po Josefu Váňovi druhým nejpilnějším. V roce 2007 zvítězil se Sixteen, dvakrát byl druhý, třetí a pátý a také jednou čtvrtý. Patří k nejúspěšnějším jezdcům historie našeho turfu, vlastní titul žokeje na rovině i na překážkách a jako jeden z mála je vítězem Českého derby i Velké pardubické.


ORPHEE DES BLINS(FR)
– dvojnásobná suverénní vítězka Velké pardubické a v posledních dvou letech neporažená klisna bude i tentokrát velkým favoritem dostihu. V zářijové kvalifikaci startovala již předloni, tehdy šla také výborně, ale v závěru byla poražená Trezorem a Klausem. Pak šokovala snadným vítězstvím ve Velké pardubické. Loni vyhrála postupně Červnovou cross country Válečníka, srpnovou Cross country Peruána a poté podruhé Velkou pardubickou. Letos startovala pouze dvakrát, když snadno v květnu zvítězila v dostihu II. kategorie, před výbornými Budapest, Ohio a dalšími a v září zvítězila v kvalifikačním dostihu, když druhý byl stále se lepšící Zarif.

Posledních pět startů nebyla poražena a velkým favoritem bude i nyní. Pokud zvítězí, bude po Lady Anne teprve druhou klisnou historie, která se stala trojnásobnou vítězkou.

Žokej Jan Faltejsek patří k elitě překážkových jezdců nejen u nás, ale nyní i ve Francii. Dnešní čtyřnohá partnerka je jeho zatím „životním koněm“ a ve Velké spolu zvítězili dvakrát. Na trať se vydá po deváté, kromě dvou vítězství žádného dalšího umístění nedosáhl.


PARETO
– patřil k velkým nadějím a i přes nevyrovnané výsledky v posledních letech není nic ztraceno. Jako tříletý vyhrál v Pardubicích Zlatou sponu tříletých proutěnkářů, potom běhal většinou v Itálii, kde získal celou řadu pěkných umístění. I loni běhal pouze v zahraničí, v září byl v Meranu pátý a koncem října zvítězil v Polsku. Letos v Pardubicích dvakrát neuspěl, koncem srpna vyhrál v Bratislavě a v září po pěkném výkonu získal třetí místo v kvalifikačním dostihu za Orphee Des Blins a Zarifem. Může překvapit.

Francouzský žokej Thomas Boyer působí již několik let u nás a patří k nejlepším. Ve Velké pardubické startoval třikrát, ale zatím žádné umístění nezískal.

PEINTRE ABSTRAIT(IRE) – spolehlivý překážkář, před léty v Pardubicích vyhrál dva menší dostihy IV. kategorie a byl pátý v Ceně Vltavy. Specializuje se na pardubickou dráhu, loni byl čtvrtý v Úvodní cross country Koroka za Zarifem, Hipo Jape a Cherwickem, potom byl devátý v květnové kvalifikaci, v srpnu třetí v dostihu IV. kategorie za Jam Taki a Universe Of Gracie a v říjnu dokončil Velkou pardubickou jako pátý. Letos startoval pouze jednou, v květnového kvalifikační Velké ceně města Pardubice, a získal druhé místo za Nikasem. Může opět bojovat vpředu.

Žokej Lukáš Matuský patří vedle žokeje Brečky k nejlepším slovenským překážkovým jezdcům, úspěšně ale působí i v rovinových dostizích. Ve Velké pardubické se představí podruhé, loni byli s dnešním partnerem pátí.

RUBÍN – velmi dobrý skokan, ale při devětapadesáti startech v překážkových dostizích zatím nedokázal zvítězit. Loni měl na dosah životní úspěch, když podal skvělý výkon v Ceně Labe a mohl získat cenné vítězství, britský Francouz Sarika, se kterým se příliš nepočítalo, byl ale proti a v závěru jej lehce o sedm délek porazil. Letošní starty jeho bilanci nevylepšily, když zůstal na trati začátkem května v Pardubicích, v červenci ve Světlé Hoře a do cíle se nepodíval ani v srpnové kvalifikaci. Až zářijovou kvalifikaci dokončil, když běžel výborně a až do závěrečných fází dostihu se držel s nejlepšími. V cílové rovince ale již nestačil a cílem proběhl jako devátý.

Populární jezdkyně a trenérka Martina Růžičková se ve Velké představí pošesté a v celé historii dostihu byla v roce 1991 šestou ženou na startu. Zatím se do cíle nepodívala.

SHERARDO – spolehlivý překážkář, který od srpna roku 2009 všechny své starty dokončil. Má ve své sbírce celou řadu cenných umístění, většinou ale v klasických steeplechase. Loni neběhal, letos skončil hluboko v poli poražených v Úvodní cross country Koroka, potom byl koncem května třetí v klasické steeplechase za Gejzirem a Betpak Dala a v červenci se umístil pátý v Karlových Varech. Výborně pak zvládl srpnovou kvalifikaci a vybojoval páté místo za čtveřicí Kasim, Gauner Danon, Soros a pouhý krk jej dělil od čtvrtého Tiumena. Má dostatek rovinové třídy, bude-li v optimální formě, může hodně překvapit.

Jezdec Michal Kubík dostal před časem po zranění mladého Váňi a žokeje Bartoše příležitost, které se chopil úspěšně a v současné době patří do širší špičky našich překážkových jezdců. Ve Velké již jednou startoval, ale dostih nedokončil.

SISI MERBLE – klisna se zdá být velmi nadějná, zatím nezvítězila, ale pravidelně sbírá přední umístění. Letos byla dvakrát třetí, nejprve v dubnu v Kolesách a potom na pardubické dráze v Úvodní cross country Koroka za Borderlandem a Tudulem a nechala za sebou několik „velkých“ jmen. V červnovém kvalifikačním dostihu se umístila na skvělém čtvrtém místě za Trezorem, Zarifem a Kasimem a stále jde výkonnostně nahoru. Zářijovou kvalifikaci dokončila jako šestá. Může překvapit, třída jí zřejmě nechybí, její sestra Sicílie patřila jako tříletá k nejlepším klisnám na rovině ve vytrvaleckých distancích.

Jezdec Jakub Kocman pochází z Kladrub, kde jeho dědeček Jiří byl v padesátých a šedesátých letech úspěšným překážkovým jezdcem. Ve Velké se představí poprvé.

SOROS(POL) - někdejší vítěz derby v Polsku se u nás zatím marně pokouší zařadit mezi spolehlivé stálice překážkových hvězd. Možná to není jeho chyba. Největších úspěchů dosahoval v rychlostních překážkových dostizích. Před časem byl velice úspěšný v Lysé, kde vyhrál jak Prvomájovou steeplechase, tak i Memoriál Evy Palyzové. Loni vyhrál pardubickou edici Poháru Josefa Váňi a potom dominoval i v italském Meranu. Letos startoval pouze dvakrát, koncem července v Pardubicích po nevýrazném výkonu dokončil Letní cross country jako daleko poslední a v srpnové kvalifikaci pak byl třetí za Kasimem a Gauner Danonem a nechal za sebou Tiumena. Pardubické oranice zatím nebyly jeho oblíbenou disciplínou, snad jim přijde na chuť a bude se výrazněji prosazovat.

Žokej Josef Váňa mladší ve Velké pardubické startoval již šestkrát, nejlépe byl dvakrát pátý. Patří k elitě nejen našich překážkových jezdců, jeho největším úspěchem je dvojnásobné vítězství v Gran Premio v Meranu.

TER MILL – výborný polokrevník, bratr slavnějšího Tomise. V Pardubicích loni vyhrál dostih IV. kategorie, byl čtvrtý a druhý o kategorii výše a byl třetí v Ceně Labe. Letos startoval dvakrát, nejprve dokončil červnový kvalifikační Memoriál mjr. Miloše Svobody jako devátý a v srpnu pak zůstal na trati Cross country Peruána a do cíle se nepodíval.

Žokej Michal Köhl ve Velké pardubické startoval šestkrát a zatím žádného umístění nedosáhl.

TIUMEN(POL) - trojnásobný vítěz Velké pardubické v posledních dvou letech nezvítězil. Předloni byl třetí v zářijové kvalifikaci a potom i třetí ve Velké pardubické za Orphee Des Blins a Roninem. Loni byl v červnové kvalifikaci druhý za Trezorem a potom nedokončil po chybě na Velkém anglickém skoku Cross country Peruána. Nakonec nedokončil i Velkou pardubickou, když ztratil svého jezdce v cílové rovince na poslední překážce. Letos byl v červnu v dostihu II. kategorie třetí za mladými nadějemi Goscaterem a Modenou a v srpnové kvalifikaci vybojoval pěkné čtvrté místo za Kasimem, Gauner Danonem a Sorosem. I když má již zřejmě svůj zenit výkonnosti za sebou, při optimální formě může stále bojovat s nejlepšími o vítězství. Bude patřit k favoritům.

Žokej Josef Váňa je nejúspěšnějším jezdcem historie Velké pardubické, má na svém kontě nejvíce startů, dnešní bude jeho již osmadvacátým, osmkrát zvítězil, což bude asi jen obtížně překonatelné a jako trenér má ještě o jedno vítězství více. Již asi patnáct roků každoročně „končí“, ale věřme, že jej ještě několikrát na startu uvidíme, deset vítězství by se každému lépe pamatovalo. Kromě osmi vítězství byl i třikrát druhý, čtyřikrát třetí a dvakrát čtvrtý.

TREZOR(POL) – jeden z našich nejlepších, v předchozích dvou letech vždy dokázal kvalifikační dostih dvakrát suverénně vyhrát, ale potom neuspěl ve Velké pardubické. Letos měl běhat především v zahraničí, ale po zdravotních komplikacích v zimních měsících bylo jeho menežování přehodnoceno a koncem června se opět objevil na pardubické dráze na startu kvalifikačního dostihu. Zvítězil, i když tentokráte musel bojovat se Zarifem, a potvrdil, že mu „titul“ krále kvalifikací plně náleží. Snad bude mít více štěstí i ve Velké pardubické a dosáhne cenného výsledku. Bude samozřejmě patřit k favoritům, ale s otazníkem, stín předchozích neúspěchů v tomto dostihu je nepřehlédnutelný.

Jezdec Ondřej Velek působí v současné době ve Švýcarsku, ve Velké pardubické startoval již dvakrát, ale zatím se neumístil. Patří k našim nejnadějnějším mladým jezdcům.

UNIVERSE OF GRACIE(GER) – zkušený překážkář, v minulosti dokázal v Pardubicích třikrát i vyhrát, naposledy ale v roce 2011. Ve své sbírce má několik cenných umístění. Loni byl čtvrtý v Ceně Labe za anglickým Francouzem Sarikou, Rubínem a Ter Millem, když za sebou nechal Borderlanda a Silver Regenta. Letošní Úvodní cross country Koroka dokončil jako desátý a potom byl pátý v květnové kvalifikaci. V srpnu byl menežován do krosového handicapu, kde pod 75 kg neuspěl proti níže zatíženým mladým koním a dostih dokončil až jako osmý. Solidně zaběhl zářijovou kvalifikaci, kde byl pátý za výbornými Orphee Des Blins, Zarifem, Paretem a Zulejkou.

Žokej Jiří Kousek působil dlouhá léta v zahraničí, především v Německu a ve Francii, poprvé jsme jej zaregistrovali, když před léty v Pardubicích vyhrál Zlatý pohár s George De Harebem. Nyní je trenérem překážkových koní na Jižní Moravě. Ve Velké pardubické startoval sedmkrát, dvakrát byl druhý a jednou třetí.

ZARIF(IRE) – loni měl skvělý začátek sezóny, když v Pardubicích vyhrál Úvodní cross country Koroka a v červnu Cross country Železníka. Zdál se být velkou nadějí, i pro Velkou pardubickou, ale v dalších loňských startech již svoji jarní formu nepotvrdil. Letos v květnu byl šestý v Úvodní cross country a své loňské vítězství neobhájil, šestý byl i v prvním kvalifikačním dostihu. Obrat nastal koncem června, kdy překvapivě po výborném výkonu získal druhé místo v kvalifikačním dostihu za Trezorem a druhý byl i zářijové kvalifikaci za Orphee Des Blins a nechal za sebou Pareta, Zulejku a další. Zařadil se mezi největší favority Velké pardubické a naděje do příštích let, pro svého majitele to je skvělý nástupce pomalu končícího Tiumena.

Žokej Marek Stromský ve Velké pardubické startoval již jedenáctkrát, jeho „životním koněm“ byl populární bělouš Amant Gris, se kterým v roce 2008 proběhli cílem Velké jako první, ale pro nedodržení kurzu byli diskvalifikováni. Nejlepším výsledkem pak bylo o dva roky později jejich druhé místo za Tiumenem.

ZULEJKA - výborná klisna dokázala již v šesti překážkových dostizích zvítězit. V roce 2011 získala současně s Ursanem Prvomájovou steeplechase v Lysé nad Labem a v témže roce byla v Pardubicích čtvrtá v srpnové kvalifikaci. Velkou pardubickou pak nedokončila. Předloni v Pardubicích při jediném startu zvítězila v Cross country Železníka. Loni neběhala. Letos byla na pardubické dráze v dostizích III. kategorie sedmá a koncem července druhá za svým bratrem Zugorem, potom v srpnové kvalifikaci dostih po chybě na Velkém anglickém skoku nedokončila. V zářijové kvalifikaci již měla více štěstí a dostih dokončila jako čtvrtá za Orphee Des Blins, Zarifem a Paretem. Může překvapit.

Žokej Josef Bartoš pochází z „dostihové rodiny“, překážkové dostihy a Velkou pardubickou jezdil již stejnojmenný otec, maminka Marie a sestra Kamila pak jezdily rovinové dostihy. Patří k našim nejlepším překážkovým jezdcům a úspěchy sbírá i v Itálii. Ve Velké pardubické startoval již jedenáctkrát, dvakrát zvítězil v sedlech koní Decent Fellow a Sixteen, třikrát byl druhý a jednou třetí.

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net