kuchovsky kamilV rámci dostihového mítinku, krátce před startem II. kvalifikace na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, si na závodišti vzpomněli na jednu z výrazných osobností českého dostihového sportu. Právě dnes totiž uplynulo 75 let od narození Kamila Kuchovského, čtrnáctinásobného účastníka Velké pardubické.


Květinu u památníku, připomínající tuto legendu Velké pardubické, položili partnerka Kamila Kuchovského, herečka Východočeského divadla Lída Vlášková a také jezdkyně a trenérka Martina Růžičková, která u Kuchovského začínala. „Kamil mě přivedl k překážkám. Začala jsem jezdit v Chuchli v těch dvanácti, třinácti letech. Byli tam jen rovinoví trenéři a najednou tam přišel právě Kamil a to byl člověk z úplně jiného světa… líbilo se mi, že je svůj,“ vzpomněla na Kamila Kuchovského jezdkyně Martina Růžičková.

S velkým obdivem na něj vzpomíná i partnerka Lída Vlášková, s níž má Kamil Kuchovský syna Ondřeje. „Na Kamila by se dalo vzpomínat velmi dlouho, protože on byl člověk, který si rozuměl se všemi lidmi, se kterými se potkal. Všichni ho brali jako za svého. Pro mě byl v jedné věci zářný – on od dětství neměl lehký život. Maminka mu umřela velmi brzo, navíc rodiče jeho tatínka tu maminku moc nebrali, protože byla z nižšího rodu a nikdy taky nevyhrál Velkou pardubickou. Vždycky říkal, že spíš připravoval koně pro někoho druhého. Ale já z něj nikdy necítila ani tón zahořklosti, naopak všechny okolo chápal… a jeho historky? Ty si vyprávíme dodneška,“ prozradila Lída Vlášková. Ke vzpomínce se připojili také dostihový trenér, správce pardubické dráhy a přítel Kamila Kuchovského Jiří Janda a místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický.

vzpominka na kuchovskeho

KAMIL KUCHOVSKÝ se narodil 27. června 1940 v Puklicích u Jihlavy. Vystudoval Střední zemědělskou školu v Havlíčkově Brodě a potom odešel do Nemošic u Pardubic, kde v hřebčinci pracoval u dostihových koní. V roce 1959 získal amatérskou jezdeckou licenci a poprvé se v dostihu představil ve Velké poděbradské steeplechase, kterou v sedle Komandíra dokončili jako devátí. Prvního vítězství dosáhl 16. června v roce 1963 na pardubické dráze, když s klisnou Novina vyhráli steeplechase na 3200 metrů.
Ve Velké pardubické startoval 14x, jednou byl druhý, třetí, dvakrát čtvrtý a třikrát pátý, pětkrát se neumístil a dvakrát dostih nedokončil. Humorná historka se váže k Velké pardubické v roce 1969, kdy dostih dokončili s Londonem po třech pádech jako daleko poslední, devátí a když cválali cílovou rovinkou, celé závodiště stálo v pozoru a hrála se hymna, neboť v té chvíli už byli vítězové a umístění dekorováni. Naposledy ve Velké startoval v roce 1985 se Santosem a zdálo se, že Kamil konečně získá své nejvytouženější vítězství. Ale v závěrečné fázi byl Santos se silami hotov a v posledních metrech jej předstihl Festival a Paramon.
Naposledy se jako jezdec v dostizích představil v roce 1987 a o rok později ještě působil jako trenér.
V překážkových dostizích za kariéru získal jako jezdec 45 vítězství a jedno v rovinovém dostihu.
Od roku 1989 se věnoval westernovým soutěžím, živil se také jako kovář a při pardubických dostizích působil jako rozhodčí a člen Dostihových komisí.
Zemřel po těžké nemoci 1. července 1997.

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net