WroblewskiDruhý letošní start má na sobotu naplánován hrdinka minulých dvou Velkých pardubických Orphee des Blins. Klisna, která v posledních svých 12 startech desetkrát  vyhrála, může jen těžko nebýt favoritkou i pro sobotní kvalifikační dostih. Samozřejmě přitom ale bude mít celý realizační tým na zřeteli především událost, na kterou si budeme muset ještě čtyři týdny počkat – 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.


To ale ani v nejmenším neznamená, že by se někdo chystal v sobotním testíku prodat kůži dvojnásobné hrdinky největšího českého dostihu  lacino. Ba spíše naopak, jak potvrzuje její trenér Grzegorz Witold Wroblewski: „Musíme si předně uvědomit, že Orphee des Blins neměla ideální přípravu a nějakou dobu na jaře vůbec nepracovala,“ vysvětluje Wroblewski start v poslední kvalifikaci, kterou mnozí trenéři považují za nepříliš lákavou destinaci pro své koně. „U nás je to tak, že jsme potřebovali, aby se ještě jednou proběhla. No a v tomto období se pro ni prakticky nenabízí jiný start než kvalifikace. A tak jsme se rozhodli jít do ní,“ přiznává Wroblewski.

logo vp14Kvalifikace je obvykle náročný dostih, který koním sebere určité síly. A poslední z kvalifikací proto pro nejvážnější adepty úspěchu nebývá cílem, ve směru k Velké se v tomto období spíše šetří. „Já si ale nechci dovolit jít s ní Velkou pardubickou po tak dlouhém období, kdy se nepodívala do dostihu. Navíc letos je od kvalifikace do Velké o týden víc času, a to se jí bude  určitě pro její plány dobře hodit,“ dělá si naději Gregorz Witold Wroblewski, který by rád svou svěřenkyni dovedl k třetímu triumfu ve Velké, tedy k úspěchu, jaký žádná předchozí vítězka nedokázala naplnit. „Orphee je mimořádná, věřím, že ta  by se téhle metě mohla přiblížit,“ uvažuje Wroblewski.

Co můžeme v sobotu od Orphee des Blins čekat? Co jiného než boj o vítězství, jak potvrzuje její trenér. „Jsme v trochu jiné situaci než třeba Josef Váňa s Tiumenem. Ten si mohl dovolit minule nastoupit do dostihu a dokončit čtvrtý, a přece to byl pro lidi úspěch,“ připomíná Grzegorz Witold Wroblewski. „Jenže Orphee des Blins je u veřejnosti zapsaná jako neporazitelná vítězka. A spousta lidí, která jí z povzdálí fandí, čeká od nás jenom vítězství. Nemůžeme jim říkat,  že se teď jdeme jen proběhnout, že důležité to bude příště. To máte jako když ve fotbale nastoupí Ronaldo. Jakmile je na hřišti, čekají se od něj góly. Diváci na něj chodí proto, aby je viděli, nechtějí čekat na žádné  příště. My bychom taky mohli zkusit kvalifikaci dokončit třeba pátí, jít ji v klidu, jen jakoby pro práci. Ale to bychom asi zklamali spoustu lidí, kteří klisně věří, a to já bych si vůbec nepřál,“ vysvětluje trenér momentálně nejúspěšnější klisny české překážkové scény.

Pro to, aby se všechno povedlo, dělají v Dostihové stáji Pegas maximum i před kvalifikací. I proto přijede z Francie do sedla klisny žokej Jan Faltejsek, který by ji měl jezdit opět i ve Velké. „Ona je ve spojení s Janem Faltejskem úspěšná, a já jsem člověk, kterému se nechce rozbíjet takovou úspěšnou spolupráci. Když něco funguje, má se to využít, a nevymýšlet  něco jiného,“ je přesvědčen Wroblewski, který v letošním roce se svými svěřenci byl úspěšný i na francouzských drahách.

Francouzskou rodačku Orphee des Blins  však do její rodné země nebral. „S ní víme přesně, že jejím cílem je Velká pardubická, a jinde nemá co dokazovat.Možná, kdyby byla mladší, bych s ní zkusil i jiný start než Pardubice, ale takhle po ní chci, aby se ukázala v nejlepším světle ve Velké.“ A právě tomuto účelu by měl dopomoci i její sobotní start…

Text: Petr Guth
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net