agrofertpark logoPo více než šesti měsících se vrací dostihový život na závodiště do Pardubic, do bašty překážkových dostihů. Na úvodní den letošní sezóny je připraveno osm dostihů, dva přes proutěné překážky a šest cross country - klání, která neodmyslitelně k pardubické dráze patří. Vrcholem odpoledne bude Cena města Pardubic - Úvodní cross country Koroka na distanci 4500 metrů.


Startovní listina dostihu, pojmenovaného po legendárním trojnásobném vítězi Velké pardubické na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, obsahuje jedenáct jmen. Žádné z nich jsme v minulém roce neviděli na startu Velké pardubické, ale to neznamená, že chybí kvalita. Právě naopak, tři ze startujících vyhráli rámcové dostihy v den Velké. Devítiletý tmavý hnědák Charme Look ze stáje Orling patří už dlouhá léta mezi velké talenty tuzemských krosů. Poprvé překážkový dostih absolvoval už před pěti lety, v květnu 2011 a vyhrál. Od té doby zvládl pouze devět dostihů, ale šest z nich vyhrál, jednou byl druhý a dvakrát padl a nedokončil. V posledních čtyřech startech nenašel přemožitele. Loni v srpnu se Charme Look vrátil na dráhu po dvouleté přestávce a vyhrál, jak srpnový test, tak i Cenu Vltavy v den Velké pardubické. Cena Vltavy se běhá na distanci 4500 metrů stejně jako Úvodní cross country, a tak jméno favorita je více než jasné. V sedle Charme Looka bude Barbora Málková, která ho jezdí i v tréninku u trenérky Martiny Růžičkové (její svěřenci mají na rovinách dobrou formu). Barboře mohou chybět zkušenosti proti Josefu Bartošovi nebo Josefu Váňovi mladšímu, ale Charme Look je skutečně je jednou z největších osobností na českých drahách.

Nejvážnější soupeři pro Charme Looka? Ve velkou osobnost roste také klisna Arcione, loni v den Velké pardubické vyhrála dostih pro klisny Cenu Laty Brandisové, a Jaroslav Myška má s klisnou velké plány. Pořadím může míchat i devítiletý Dalmacio, loni čtvrtý v Ceně Labe. S pardubickou dráhou si pomalu začíná velmi dobře tykat a Josef Bartoš s ním dokázal loni v červnu vyhrát dostih třetí kategorie. Josef Bartoš absolvuje v Pardubicích tuzemskou letošní premiéru. Zatím startoval pouze v Itálii, Švýcarsku a Polsku a ve všech zemích už posbíral vítězství. „Do Pardubic se těším, to je pro mě skutečný začátek tuzemské sezóny, doufám, že se mi bude dařit více než v minulém roce,“ říkal již několik dní před premiérou.

Dalším vítězem dostihu ze dne Velké pardubické je Stretton. Ten po boji vyhrál dostih pro pětileté koně, na podzim ho vedl Jaroslav Myška, tentokrát bude v sedle jeden z největších jezdeckých talentů Jakub Spáčil, který byl za sezónu 2015 vyhlášen nejlepším žákem v rovinových i překážkových dostizích. Zmínit musíme i devítiletého Cherwicka, koně, který přesídlil od Čestmíra Olehly k Pavlu Tůmovi. Mnozí si vzpomenou na Cherwickovy problémy s Irskou lavicí. „Byli jsme si to v Pardubicích vyzkoušet, ale nevím, co se může v sobotu stát. Jsem ze startu Cherwicka hodně nervózní,“ sdělil trenér.

Zahraniční konkurenci představuje slovenský Mr Pamperito v sedle se svým trenérem Jaroslavem Brečkou. Legendární Josef Váňa posílá do dostihu Power Zara, koně s ambicemi na start ve Velké pardubické. Loni se mezi nejlepšími představil v červenci v Lysé nad Labem, kde skončil na sedmém místě.

Hned na startu prvního dostihu se objeví velmi zajímavá dvojice, Brog Deas a New Attack. Pravidelní návštěvníci si prvně jmenovaného koně dobře pamatují, v roce 2014 suverénně vyhrál, klasickou steeplechase Zlatý pohár a následně v Itálii dva dostihy grupy 1. Loni nestartoval a v dubnu se rozběhl na rovině v Bratislavě. Pokud vše dobře půjde, trenér Radek Holčák by Brog Dease rád směřoval do Velké pardubické. New Attack patřil k velmi dobrým rovinovým koním, v Českém derby obsadil šesté místo a v St. Legeru byl těsně druhý. Loni v červnu v Lysé nad Labem vítězně debutoval v proutěných překážkách, ale od té doby nestartoval. V sedle New Attacka bude Marek Stromský, který si svůj odchod do jezdeckého důchodu přece jen rozmyslel a pokračuje v kariéře.

Tipy na jednotlivé dostihy:
I. Brog Deas – New Attack – Thirteen Diamonds
II. Zamira – Iwnianka - Player
III. Gibb’s Beach – Saint Malo - Jesmoon
IV. Jam Taki – Wild Danger - Nostalgik
V. Tzigane du Berlais – Nick – Floridas
VI. Barakin – Gejzir – Al Bustan
VII. Charme Look – Stretton - Arcione
VIII. Segal – Vinny Rain - Claas

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net