4 kvalifikace Orphee  foto MajerOrphee des Blins byla jednoznačnou favoritkou posledního dílu kvalifikačního seriálu na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. A své fanoušky nezklamala, i když jim připravila i horké chvilky. V cílové rovině hrdinku posledních dvou Velkých pardubických totiž naháněl Zarif…


Trenér dvanáctileté klisny Orphee des Blins Grzegorz Witold Wroblewski před dostihem cítil určitou zodpovědnost vůči fanouškům. „Orphee des Blins je u veřejnosti zapsaná jako neporazitelná vítězka. A spousta lidí, která jí zpovzdálí fandí, čeká od nás jenom vítězství. Nemůžeme jim říkat,  že se teď jdeme jen proběhnout, že důležité to bude příště… Mohli bychom zkusit kvalifikaci dokončit třeba pátí, jít ji v klidu, jen jakoby pro práci. Ale to bychom asi zklamali spoustu lidí, kteří klisně věří, a to já bych si vůbec nepřál,“ prohlásil několik málo dní před startem dostihu Wroblewski. Orphee des Blins se sice hned v úvodu dnešního dostihu usadila na čele startovního pole, ale jednoznačný náskok před soupeři neměla. Následovali ji Rubín a Zarif, který se spolu s žokejem Markem Stromským pokusil v cílové rovině Orphee des Blins předstihnout. Poslední skok dokonce absolvovali hlava-hlava. Žokej Jan Faltejsek ale klisnu upozornil bičíkem a ta se opět začala Zarifovi vzdalovat. „Jsem spokojen. Byl jsem s Janem Faltejskem domluvený, že se pokusíme vyhrát co možná nejmenším rozdílem. Velká je už za čtyři týdny, musí být ve stoprocentní formě,“ tvrdil trenér Wroblewski, který ocenil i kvality Zarifa připravovaného Josefem Váňou starším. Třetí finišoval žokejem Jaroslavem Myškou vedený Pareto, kterého připravuje Čestmír Olehla. Sedmiletý ryzák tak splnil kvalifikační podmínky a může pomýšlet na účast v letošní Velké pardubické.
 
4 kvalifikace


Ale kvalifikace, do které odstartovalo třináct koní, nebyla zdaleka jen o Orphee des Blins. Několik z účastníků skládalo reparát, mezi nimi třeba Rubín s trenérkou a jezdkyní Martinou Růžičkovou. Aby tato dvojice měla možnost podívat se na start 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, musela dostih dokončit. A podařilo se. Růžičková svou radost nijak neskrývala, přestože nakonec s Rubínem dojela na posledním, devátém místě. Svůj sen o Velké pardubické si tak stále může ještě splnit.

Zulejka při srpnové kvalifikaci doplatila na kolizi na Anglickém skoku a dostih nedokončila. Její jezdec, žokej Josef Bartoš, byl tehdy velmi zklamaný. V září si chuť spravil a s devítiletou Zulejkou dokončili čtvrtí.

Zajímavý příběh se odehrával kolem desetiletého Cima. Pokoušel se o kvalifikaci už v květnu, tu ale pro pád nedokončil. V průběhu léta změnil trenéra a zamířil do Dostihového centra v Zámrsku. Nový trenér Jan Blecha požádal o výjimku, aby se Cim nemusel účastnit slavnostní přehlídky a v klidu se mohl soustředit na dostih. Ani tato taktika ale nepomohla a Cim v sedle s žokejem Dušanem Andrésem kvalifikaci opět nedokončil. Do Velké pardubické se tak letos určitě nepodívá. Startovat naopak může sedmiletý Templář, který s Ondřejem Velkem došel na sedmém místě. Kvalifikaci dokončil i šestiletý Ribelino, který sice do letošní Velké pardubické přihlášen není, ale realizační tým má ještě možnost dodatečné přihlášky. Dostih také úspěšně absolvovali již dříve kvalifikovaní Universe of Gracie a Sisi Merble.

4 kvali 2


Dostih dokončili koně v pořadí Orphee des Blins, Zarif, Pareto, Zulejka, Universe of Gracie, Sisi Merble, Templář, Ribelino, Rubín; nedokončili Norino (do VP nepřihlášen), Cim, Speranza (kvalifikován v květnu) a Hinton (do VP nepřihlášen).

Podmínky pro start ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou má ze čtyřiašedesáti v současné době přihlášených koní splněné celá čtyřicítka reprezentantů českých i zahraničních stájí. Přesná podoba startovní listiny dostihu bude známá v pátek 3. října.

Pro žokeje Jana Faltejska bylo vítězství v kvalifikačním dostihu třetím vítězstvím dne. Úspěšný byl už ve třetím dostihu se Sheronem a ve čtvrtém s Quatiki.

Žokejský titul může slavit Lukáš Matuský a to díky vítězství v šestém dostihu dne. K jubilejnímu padesátému vítězství mu dopomohl desetiletý bělouš Shaman, který naposledy triumfoval před rokem v Poplerově memoriálu. Matuský stejně jako Faltejsek dosáhl hattricku, když zvítězil i v úvodním dostihu přes proutěné překážky s Marmitonem a závěrečném bumperu se Zanzibarem.  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net