chuchle2Šest dní před konáním dalšího ročníku Evropského poháru žokejů proběhne v neděli od 14 hodin ve Velké Chuchli program složený z provozních dostihů. Hlavním bodem odpoledne bude Zářijový handicap, kde se utká 11 tříletých a starších sprinterů na čele s nejvíce zatíženou Benidiction, mj. vítězkou Ceny Jezdectví z Mostu. Dva dostihy jsou vyhrazeny nejmladším dostihovým koním. Jeden z nich, Cena Fitmin Lifetime Nutritional Programme, patří do celoročního seriálu Fitmin pro české odchovance a je zároveň nejpočetněji obsazeným dostihem v rámci odpoledne. 


Na startu Zářijového handicapu na 1200 metrů o 90.000 Kč bude jedenáct koní. Nejvyšší hmotnost v poli 65,5 kg ponese jedničková vítězka Benidiction (Zebedee), která letos nesestoupila z tabule. Tak vysokou hmotnost ale nikdy nenesla a tak budeme zvědavi, jak se s ní pod vedením ž. Milana Zatloukala vyrovná. Více jak 60 kilogramy jsou v dostihu zatíženi ještě další tři koně - vítězka dostihu třetí kategorie v červnu Celine My Heart (Dick Turpin), spíše na mílových tratích angažovaný Orssio (Orpen) a také Anitschka (Arcano), které se dařilo více v první polovině sezóny. Druhým svěřencem trenéra Jaroslava Drlíka v dostihu bude vedle Orssia Sheik Yerbouti (Look Honey), jenž se po roce vrátí na trať, na které loni dvakrát triumfoval.

Tříletý ročník bude zastupovaty v dostihu Rabbit Bated (Bated Breath), která podává střídavé výkony a bude jí také zkrácena trať. V červnu dosáhl na pražské dráze pěkného vítěztsví v dostihu o 200 metrů delším Iraklin (Footstepinthesand), kterému se daří i na německých závodištích. Spolehlivost je také předností Stormica (Stormy Jail), který si ale své jediné letošní vítězství připsal na mílové trati. Na dobré výkony z první části sezóny by mohla také navázat Manolla (Tiger Cafe), které se poslední dva starty ve Francii a Bratislavě nevydařily. Nejnižší hmotnost v poli nese Trinis (Bully Pulpit). Ten může v sedle se zkušenou ž. Havelkovou z této výhody hodně vytěžit, ostatně v Mostě koncem srpna zaběhl při podobných podmínkách dobře. U Like a Trinity (Makfi) je těžké najít v poslední době výkon, který by dával naději směrem k dobrému nedělnímu výsledku.

Hned na úvod dostihového dne budou mít hlavní slovo dvouletí v Ceně společnosti TMM na 1200 metrů o 60.000 Kč. V dostihu mají převahu dosud nestartovavší koně, ale najde se mezi nimi pár výjimek. Nejvážnější kandidátkou na vítězství bude Sense of Destiny (Foxwedge), jež ve dvojkové Cene Muscatita před dvěma měsíci obsadila při debutu třetí místo. Přibližně ve stejné době si odbyl na závodišti v Praze premiéru Cawok (Tagula), ten ale na pátém místě s odstupem uzavřel výsledkovou listinu. Svěřenec trenéra Bartoše Anjellico (Egerton), tedy vnuk skvělé Arganty (Monsun), si měl odbýt premiéru před týdnem v Chuchli, ale do dostihu se vydal bez jezdce. V juniorské zkoušce se  může dobře ukázat někdo z debutujících koní. Denali (Nex Desert) pochází z rodiny "zimních královen", ostatně také její matka Divoká Orlice (Ray of Light) ji dokázala před před 11 lety vyhrát. Dalším zástupcem českého chovu je v Krabčicích narozený Falcaon (Mikhail Glinka), jehož o rok starší polobratr Finios (Midships) se dokázal mj. umístit ve slovenské Velké jarní ceně a byl rovněž raným dvouletkem. Úvodní ročník potomstva Age of Japea (Jape) představuje Crosscheck, zatímco další debutantka v poli, svěřenkyně Martiny Havelkové Derequinta (Requinto) se narodila v Irsku. 

Benidiction
Na startu hlavního chuchelského dostihu, Zářijového handicapu, bude také jedničková vítězka Benidiction v sedle s žokejem Milanem Zatloukalem (foto: Andrea Zavadilová)

Hned následujícím dostihem v programu je Cena Fitmin Lifetime Nutritional Programme na 1400 metrů o 60.000 Kč. Nejvíce koní vysílá do tohoto dostihu stáj Rabbit Trhový Štěpánov. Jsou to podruhé startující polobratr třetího ze Saint Legeru Golden Devila (Pop Rock) Goldenton (Egerton), Fantastic Last (Rabbit Fantastic) a také syn výtečné Rabbit Zamindar (Zamindar) Zamindator (Egerton), zatímco už potřetí bude na startu Sarah Alighieri (Durante Alighieri). Debut si v dostihu odbude polosestra derby-vítěze Josepha (Lando) Josepha (Soldier Hollow) a také syn Leo Gali (Galileo) Lewis Gal (Bully Pulpit) stáje DAR. Trenér Ludvík Haris bude mít na startu také jednoho za favoritů Big Bena (Mikhail Glinka), jenž se ukázal dobře při svém debutu před dvěma týdny, kdy obsadil druhé místo. Dvakrát už startovala Cenná Naděje (Age of Jape). Jednu dostihovou zkušenost zatím má Gilienne (Stormy Jail), stejně jako Papaya Paya (Durante Alighieri). Debutovat v dostihu bude zástupce rodiny Yockera (Knesset) a Yokoma (Dara Monarch) Yahk (Moonjaz) a také Orleano (Egerton), jehož babičkou je výborná Oxalana (Lagunas). Dostihový křest si rovněž odbude První dáma (Age of Jape), které zasloužilá chovná klisna Puma (Sectori) dala život ve 23 letech. Dalším dostihovým začátečníkem na startu dostihu seriálu Fitmine je hnědák Well Absolut (Pouvoir Absolu).

Zajímavý je také čtvrté měření sil třetí kategorie, Cena Suspro na 1400 metrů o 60.000 Kč. Minule zaběhl velmi dobře tříletý svěřenec trenéra Šavujeva Let Fire (Planteur) a v jeho sedle bude znovu žokej Radek Koplík. Navázat na své vítězství na zdejší dráze z konce května může matador Echo Rules (Aussie Rules) a stabilně dobré výkony podává další tříletek v poli Kissi Boy (Bully Pulpit). V jeho sedle bude poprvé někdo jiný, než jeho chovatel žokej Jakub Pavlíček. Zvědavi budeme také na výkon dalšího tříletka v poli Lusindy (Havana Gold), jejíž kariéra čítá zatím jen jedno čtvrté místo z květnového Mostu. O kategorii níže bude startovat Alexandr (Approve), který by také nepřekvapil v boji o přední místa.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net