Cena Orphee foto Milan Kricek1Závěrečný dostihový mítink pardubické sezony vyvrcholil dostihem nesoucím jméno poslední vítězky Velké pardubické – Cenou Orphee des Blins podporovanou DS Pegas. Reparát v něm skládal i účastník Velké pardubické Ter Mill, radost ale dostih udělal hlavně Janu Kratochvílovi. Ten totiž dosáhl hattricku.


Do vrcholné steeplechase cross country na 4200 metrů odstartovalo deset koní, zkušených překážkářů. O vítězství měli bojovat především syn slavné vítězky Velké pardubické Registany Reaper, loňský vítěz Ceny Vltavy Renard Argenté, ale také Kindly Boy nebo Handsome Jack trénovaný Radkem Holčákem. Ten šestiletého hnědého valacha připravil pro Jana Kratochvíla, který si nakonec s Handsome Jackem došel pro své třetí vítězství pardubického odpoledne. Pro Handsome Jacka to bylo určité napravení nevydařené Ceny Vltavy před dvěma týdny. „Do Irské lavice jsme chtěli Jacka udržet v koních a teprve potom jít do čela a své soupeře ucválat Jackovým strojovým tempem,“ prozradil taktiku trenér Radek Holčák – a také se tak stalo. Spokojeností zářil i Jan Kratochvíl, kterého v tu chvíli čekal ještě jeden dostih se spolufavoritkou dostihu a otevírala se i teoretická šance na čtyři vítězství v jednom dnu.
Bělouš Ter Mill, kterého vedl stejně jako ve Velké pardubické žokej Michal Köhl a který tehdy upadl na Anglickém skoku, tentokrát na rozdíl od minulého startu dostih dokončil a to dokonce na druhém místě. Favorizovaný Reapar v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou skončili třetí, následovaní Renard Argenté s Ondřejem Velkem a Kindly Boyem s žokejem Marcelem Novákem. Z deseti startujících dokončilo devět koní, Hipo Jape byl svým jezdcem, žokejem Josefem Váňou mladším zadržen.
  
Cena Orphee foto Milan Kricek


Dostihový mítink ale nabídl celkem sedm dostihů, první z nich odstartoval už v pravé poledne. Hned úvodní dostih pro tříleté přes proutěné překážky nabídl dramatický souboj v závěru dostihu, kdy favorizovanou hnědku Playmonu v sedle s žokejem Janem Rájou udolal méně zkušený Hefner vedený žokejem Josefem Váňou mladším. Svěřenec žokejova otce Josefa Váni staršího Hefner totiž startoval teprve počtvrté, podruhé na překážkách a poprvé zvítězil. Trenér se po dostihu spokojeně usmíval: „Jsem rád, že to tak dopadlo. Minule v Lysé se ještě trochu bál.“ Třetí dokončil Nine s Janem Kratochvílem, čtvrtá Ready for Bond s Michalem Kubíkem a pátá Sorgenta s Jakubem Kocmanem. Dostih se běžel jako Memoriál Josefa Pírky, zakladatele sportovní fotografie. Ten od roku 1877 fotografoval parforzní hony, z nichž se vyvinuly dostihy; později začal fotografovat i Velkou pardubickou steeplechase.

Memorial Josefa Pirky 1323


Také v dalším dostihu přes proutěné překážky uspěla debutantka - Dunáta a překvapila nejen diváky, ale dokonce i samotného trenéra Martina Suchánka. Přiznal totiž, že v rovinových dostizích byla pomalá a tak prostě zkusili proutěné překážky. Dunáta měla v sedle zkušeného žokeje Jaroslava Myšku, který si poradil i s volným koněm u posledního skoku. Za Dunátou dokončili Vranka s Vladimírem Vernerem, Lady Bach s amatérkou Veronikou Řezáčovou, Kasir s žokejem Marcelem Novákem a Victory Bond s žokejem Dušanem Andrésem.

A do třetice premiérové vítězství nabídl třetí dostih dne, čtyřková steeplechase cross country. Zvítězila v něm, při svém osmém startu v kariéře, hnědka Amfora s jezdcem Janem Kratochvílem v sedle. Od prvních metrů se pohybovala v čele startovního pole a nakonec pěkným závěrem v cílové rovině udolala bělouše jménem Marcus Aurelius v sedle s Markem Stromským. K této dvojici se připojil i Big Mago s Josefem Váňou mladším, ale ti měli pád na posledním skoku. Na třetí místo se tak dostal Sorgenio s Radkem Manem, čtvrtý byl Tymian s žokejem Michalem Köhlem a pátý Charmer s žokejem Josefem Sovkou.

Diváci se nenudili ani při čtvrtém dostihu dne. Od startu byl hodně vpředu ryzák Remino v sedle s Ondřejem Velkem, který se ovšem po náběhu na travnatý ovál neudržel v sedle a uvolnil tak přední pozici osmileté Power Prize, která si s žokejem Marcelem Novákem došla pro vítězství s náskokem přibližně dvaceti délek. „Vyhovuje jí měkko a má dobrou formu, to rozhodlo,“ prozradil Marcel Novák. Druhý dokončil Viking des Blins, pro kterého to byl teprve druhý start v České republice. V sedle měl zkušeného žokeje Pavla Kašného. Za nimi dokončila Siran s žokejem Jaroslavem Myškou, Fartina s Janem Derychem a Absint s amatérem Pavlem Složilem.

cena graf studia TASOU 1499


Pátý dostih přinesl další radost Janu Kratochvílovi a také trenérce Pavlíně Baštové. Ta totiž připravila druhého vítězného koně pardubického mítinku. S výrokem „jistě“ protnul pomyslnou cílovou pásku její svěřenec, sedmiletý Dalmacio. Po boji v cílové rovince porazil pětiletou ryzku Džiddah, která měla v sedle žokeje Marcela Nováka a podle dostihových odborníků měla bojovat o vítězství. Rychlé tempo dostihu udával Trezorův bratr Taras s Ondřejem Velkem, skončil ale na Malých zahrádkách. Otevřel tím cestu k umístění i třetímu Marl Borovi s žokejem Josefem Sovkou, čtvrtému Starbuckovi s žákem Jakubem Spáčilem a pátému Averovi s žokejem Markem Stromským.

S určitým očekáváním sledovali diváci také úplně poslední dostih sezony – steeplechase cross country na 4100 metrů. Na startovní listině se totiž objevilo i jméno Cherwicka, který svou třídou soupeře převyšoval. Pardubičtí diváci ale Cherwicka znají jako „šprýmaře“, který si už po dvakrát udělal z Irské lavice vyhlídkovou věž a odmítal ji překonat. V kurzu závěrečného dostihu ale Irská lavice nebyla, což mohla být jeho výhoda. V sedle zkušeného Jaroslava Myšku však vystřídal méně vyježděný žák Jakub Spáčil. A výsledek? Cherwick svou třídu potvrdil a zvítězil. Druhá dokončila hnědka Letní láska, kterou vedl trojnásobný vítěz dne Jan Kratochvíl před Libertinem s Ondřejem Velkem, Mediou s Michalem Kubíkem a Barakem s Radkem Manem.  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking