Koplik ZdenoProstějovský Galavečer českého turfu byl úspěšný také pro trenéra Zdeno Koplíka.  Dva z jeho svěřenců, Najinska a Sirius Shine, byli oceněni tituly. Není bez zajímavosti, že se Najinska stala ve dvacetileté historii ankety teprve třetí klisnou, která se po zisku titulu Nejlepší dvouleté klisny dokázala stát šampionkou i v klasickém věku.  

S trenérem Koplíkem jsme se nejen ohlédli za úspěšnou sezónou 2014, ale zajímali jsme se i o novinky z jeho trenérského úseku.

Jak jste byl spokojený s loňskou sezónou?

Z mého pohledu loňská sezóna dopadla dobře. Najinska potvrdila, že nebyla jen raným koněm, ale že má dostatek třídy a patří ke špičkovým klisnám. V Memoriálu Rudolfa Deyla nebyla naplno vyjeta, byl to přípravný start, a poté v Jarní ceně klisen ukázala, co v ní je. Velmi podařený byl i její start v Bratislavě v Cene Pat´s Music a cením si i jejího druhého místa v Listed v Meranu. Najinska měla těžké dostihy a náročnou sezónu.
Dalšími našimi kvalitními tříletky byli vedle Najinské Win Front a Inwin Spirit. Win Front potěšil hlavně třetím místem v Rakouském derby. Během měsíce startoval ve třech „modrých stuhách“ a to bylo moc. Na podzim ještě potěšil dvěma umístěními v jedničkových dostizích v Mostě mezi staršími koňmi. Na rozdíl od něho Inwin Spirit začínal na jaře ve čtvrté kategorii a propracoval se do jedničkových sprintů, kde se třikrát umístil na tabuli.
Byl jsem moc spokojený i s Hidden Flamem, který vydělal přes půl milionu korun a měl stabilnější sezónu než rok předtím. Milionářem se stal dvakrát vítězný Kendy, který podával statečné výkony a s výjimkou prvního startu byl vždy za peníze. Pro zajímavost, letos bude opět hájit barvy svého původního majitele pana Marka Friedmanna.
Podařilo se nám také zvítězit v nejdůležitějším dostihu dvouletých koní, Ceně zimního favorita. Sirius Shine se už předtím ukázal při svém debutu v Meranu a nedalekém druhém místu v Lyonu, že je třídovým koněm. Přitom s ním musíme pracovat opatrně, není lehce trénovatelný, protože se bohužel projevuje jako nervózní kůň. Radost udělala vítězstvím v Krabčicích odchovaná bělka Fiomi, která tak stala prvním vítězným potomkem svého otce Midshipse.

Dva z vašich svěřenců, Najinska a dvouletý Sirius Shine, byli o víkendu oceněni tituly na Galavečeru českého turfu.  Najinska se tak vedle Nory Jeane a Ohne Sorge dokázala stát teprve třetí klisnou, která získala titul jako dvouletá i tříletá.  Považujete to, předpokládám, za ocenění vaší práce.
Ano, ocenění mých svěřenců mě potěšilo. Je to už devátý a desátý titul, který kůň v mé přípravě získal. První titul získala jako Nejlepší dvouletá klisna Cathy Dancer, Torlus byl vyhlášený Nejlepším mílařem a Tulamore Nejlepším tříletým hřebcem. Dokonce tři tituly získala Trinity na Slovensku. Najinska už má vlastně také třetí ocenění, kromě toho nejčerstvějšího byla loni Nejlepší dvouletou klisnou v Česku i na Slovensku. Doufám, že někteří z koní, které máme ve stáji, navážou na jejich úspěchy.

Předevřírem jsme uveřejnili na našem webu úspěšnost trenérů podle počtu vítězství v jedničkových dostizích za posledních deset let, kde jste obsadil druhé místo za Františkem Holčákem…
Je mi 45 let a doufám, že mám šanci trenéra Holčáka dohonit.  Byl bych rád, kdyby se mi povedlo být jednou na čele této tabulky. Nemám zatím tolik vyhraných klasických dostihů, ale věřím, že ještě není všem dnům konec.

Když bychom se spolu ohlíželi za vaší dosavadní kariérou, čeho si nejvíce ceníte?
Samozřejmě úspěchů v klasických dostizích. Hodně si cením také vítězství Sharpoura v polské Nagrodě Rzezcnej, kterou vyhrál v rekordním čase. A nesmím zapomenout na mezinárodní úspěchy Leo Gali.
  

KoplikZ LukasekT
Radost trenéra Koplíka a žokeje Tomáše Lukáška po vítězství v Jarní ceně klisen s Najinskou. Společně loni zvítězili sedmkrát včetně tří jedničkových dostihů

Přejděme nyní do současnosti. Krabčice patří k největším tréninkovým střediskům v republice, kolik koní připravujete pro novou sezónu?
Máme tu čtyřicet koní, z toho je osm dvouletků. Zůstaly všechny opory stáje, včetně klisen Najinske a Beryasky. Posílila stáj TVD a.s. Slavičín, která má u nás v tuto chvíli již pět koní. Novými posilami je za 82.000 euro zakoupený tříletý syn Dhalakhaniho Bukhari, který byl pátý v Listed a který by měl směřovat do klasických dostihů. Druhým nákupem, a také velmi zajímavým, je čtyřletý syn plemeníka Montjeua, který jako roček stál svého tehdejšího majitele 650 tisíc euro. Solar Eclipse nesplnil zatím očekávání, a jako vytrvalce ho později budeme směřovat do překážek. Chtěl bych tímto majiteli stáje panu Durďakovi, a také jeho zástupci panu Antošovi, poděkovat za důvěru. Vážím si toho, že jsem dostal šanci připravovat takové koně.

Začne vaše dostihová sezóna dříve, než začíná v Česku?
Jsou plány s dvouletými koňmi, kteří by měli podobně jako loni Yeatson startovat zjara v zahraničí. Uvidíme ale, jaké budou tréninkové podmínky a také jak na tom naši dvouletí budou.

Zdeno, co přispívá velkou měrou k vašim tréninkovým výsledkům?
Myslím si, že mám k dispozici velmi kvalitní rovinové jezdce. Tomáš Lukášek a bratr Radek patří k naší jezdecké špičce a i díky jim můžu trénovat tak dobré koně. Jejich zprávy z tréninku a pocity z koní jsou pro mne velmi důležité i ohledně plánovaných startů.  Talent také prokazuje mladá jezdkyně Michaela Musialová a do pracovního kolektivu dále patří Filip Koplík, Bára Galatíková a Lucka Plášková. Jsem šťastný, že se na celý pracovní kolektiv mohu spolehnout, jinak bychom tolik velkých dostihů nevyhráli. Důležité je mít kvalitního koně, který má srdce. Kvalitní kůň dělá dobrého trenéra, trenér ale nesmí „přepísknout“ jeho přípravu“ a správně posoudit jeho možnosti.Trénovat se nedá naučit podle knih. Byla spousta majitelů a veterinářů, kteří to zkoušeli podle nich, a dnes už o nich není vůbec slyšet. Trenér musí mít pro koně cit.
 V neposlední řadě jsem rád, že mi středisko Darhorse dalo šanci pokračovat v trenérské kariéře a chtěl bych tímto poděkovat majiteli Rostislavu Kopeckému a představitelkám stáje Darhorse Syndikát paní Dagmar Kopecké a paní Zdeně Plzákové. Také si vážím dlouholeté spolupráce s pány Slováky a Friedmannem, kteří jsou mi oporou. (mze)

 

Výsledky svěřenců Zdeno Koplíka v klasických dostizích:

České derby: 1. Tullamore, 2. Normen, 2. Vitulus, 5. Wallisto, 5. Dekatmie
Slovenské derby: 1. Normen, 3. Tullamore, 3. Wallisto
Rakouské derby: 3. Win Front
Maďarské derby: 3. Wallisto
Polské derby: 3. Tullamore
Velká jarní cena: 1. Tullamore, 2. Another True Story, 3. Almond Magic, 4. Mr. Dario, 4. Master of Gold
Slovenská Velká jarná cena: 2. Wonderhorse, 4. Win Front
Jarní cena klisen: 1. Najinska, 2. Calistegia, 3. Darat Al Aym, 4. Trinity
Saint Leger: 2. Wallisto, 4. Tullamore, 5. Normen
Slovenské Oaks: 2. Mikamine, 4. Najinska


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking