Ve čtvrtek 16.2.2023 zemřel ve věku 90 let známý pardubický podkovář Mistr Václav Ráliš. Za svůj bohatý život okoval mnoho vítězů Českého a Československého derby i Velké Pardubické a dlouhé léta koval koně nejúspěšnějších trenérů včetně Františka Vítka, Václava Chaloupky, Harryho Petrlíka, Františka Holčáka a mnoha dalších. Koním zůstal věrný po celý život a ještě po sedmdesátce stále pracoval.


Jeho precizní práce a hluboká znalost koní a ortopedie kopyt, kterou čerpal ze zkušeností pěti generací podkovářů svého rodu i z vlastní široké praxe, z něj učinila jednoho z nejlepších a nejvýznamnějších podkovářů v republice.

Kromě kovařiny byl také skvělým hokejistou, který již v 50. letech minulého století přivedl tým Pardubic do 1. ligy. Poté působil jako trenér mládeže. Jeho další významnou aktivitou byl skauting, o jehož obnovu se zasloužil jak v roce 1968, tak znovu v roce 1990, kdy několik let působil jako okresní náčelník Junáka.

Své řemeslo předal před lety synovi Ing. Václavu Rálišovi mladšímu, ale stále se živě zajímal o vše kolem koní. Do poslední chvíle chodil na dostihy v Pardubicích a byl velkým patriotem města i Velké Pardubické.

Poslední rozloučení s Mistrem Václavem Rálišem se uskuteční v pardubickém krematoriu ve čtvrtek 23.2.2023 v

11.15 hod.Čest jeho památce!    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net