Mimra zdenek2Jeho svěřenci sice v loňském roce získali jen dvě vítězství, byl však mezi nimi i úspěch slovenského rodáka Del Reye v první kvalifikaci na Velkou pardubickou. Ten bohužel v cestě k vrcholu tuzemské překážkové sezóny nesměřoval, kvůli menšímu zranění zbytek sezóny vynechal, ale trenér věří, že si to letos vynahradí. Spolu s Del Reyem  chystá v Častolovických horkách 13 koní a čeká na příchod čtrnáctého. 


Dvouleté najdeme v jeho stáji dva - tuzemského rodáka Miláčka a z Německa importovaného Ironymuse. Miláček (Eagle Top), vlastní odchovanec Daniel Frička a jeho stáje Gold & Turf s.r.o., je prvním potomkem úspěšné Money For Danny (Azamour), dvojkové vítězky, která obsadila třetí místo v EJC Fillies & Mares (L). "Vypadá hodně dobře, pěkně se hýbe, pohybově hodně nadaný, ale také trochu protivný," líčí ho se smíchem trenér. "Když vše půjde dobře, na podzim by měl absolvovat seznamovací start."

Stájí Success v Baden-Badenu za 2.000 € zakoupený Ironymus (Jimmy Two Times), třetí potomek šestinásobné vítězky Ilomita (Lomitas), bude potřebovat asi víc času. "Je komunikativnější než Miláček, ale malej, bude se na něj muset počkat," plánuje trenér.

Ironymus
Dvouletý Ironymus na snímku jako roček v době badenské dražby. Foto BBAG

Tréninkové středisko: Častolovické Horky
Počet koní: 13
Stájový personál:  Aneta Novotná Ivana Machačová, Lucie Kapuciánová, Adam Tluka, Majka Hodná, Adéla Podolská, učednice Aneta Prachařová, začíná pomáhat i syn Matyáš


Klasický ročník je zastoupen dvěma klisnami a ač je na přihláškách do klasických dostihů nenajdete, trenér nevylučuje, že by mohly být dohlášeny v dalším termínu. Cestu do klasik ale nebudou mít jednoduchou, protože ani jedna se dosud na dráze neukázala. U Vintage Brand (New Bay) je však trenér rád, že s ní loni nespěchali se získáním prvních dostihových zkušeností. "Je to menší, zavázaná, široká, pracovitá klisna, ale je až hyperaktivní. Navíc je dost chytrá, což může být někdy na škodu, ale moc se na ní těším."    

V Irsku jako dvouletka za 10.000 € zakoupená Perfect Kordula (Profitable), reprezentující Stáj Velecký, je třetím potomkem čtyřnásobné vítězky ve Francii a Anglii klisny Wizara (Teofilo), polosestry listed vítězky Skiffle (Dubawi). "Přišla z breeze-upu, majitel s ní sice chtěl běhat, ale zdálo se mi, že toho z přípravy na dražbu měla dost a tak dostala čas, aby se srovnala. Ta pro změnu není tak chytrá, ale dělá co po ní člověk chce. Taková nenápadná, ale myslím, že by v ní mohlo něco dřímat," míní Mimra.

Představení lotu starších koní začíná trenér hned u své největší hvězdy - třetího z předloňské Ceny Labe a loňského vítěze květnové kvalifikace Del Reye (Pouvoir Absolu - Dolde, Hamond) stáje D + V + P Kopálek. "Loni pro menším zranění musel zbytek sezóny po vítězství v kvalifikaci vynechat. Od ledna normálně pracuje, tak jestli bude všechno jak má být a budeme mít víc štěstí, měl by směřovat do Velké pardubické," říká trenér a nezakrývá, že jej loňský výpadek hodně mrzel. "Majitel to s nervy vydržel, tak snad mu to teď vrátí," dodává.   


Del Rey poráží Theophila v první kvalifikaci. Foto Petr Šedivý

Stáj trenérových synů Matyáše a Tobiáše reprezentující Bostonshamal (Shamalgan - Banderella, Diktat) v pěti letech stále čeká na první vítězství. Loňskou sezónu zakončil debutem v proutěnkách a skoky, především krosy, by měly být jeho budoucnost. "Skáče perfektně, ale v dostihu zatím neukázal to, co předvádí v práci. Je náš, tak prostor projevit se ještě dostane, jinak půjde někam do military."

Naopak na rovině zůstane čtyřletá hnědka stáje Tluka Turf Adam's Rib (Ribchester), která loňskou sezónu uzavřela vítězstvím v Kolesách. "Zůstala malá jak byla, ale vyrostla do šířky, věřím, že na malých závodištích radost udělá. Ve Francii dostala zabrat a myslím si, že si to pamatuje, když se na ní zatlačí. Na menších drahách přece jen ten tlak netrvá tak dlouho, tak by jí to tam mohlo sedět. Třeba v Brněnské míli," plánuje trenér.

Pětiletá Randolina (Elvstroem), která loni přišla ze Švýcarska, stihla v Česku jediný start v mostecké trojce. "Potřebujeme dva starty, aby získala handicap, bude to klisna do delších dostihů, asi pardubických bumperů. Sám jsem zvědav, kam se tady zařadí, protože sama se zatím moc neprojevuje, udělá to, co se po ní chce, ale nic víc."

Nepřehlédněte: 
První blacktype dostih ve střední Evropě. Wielka Warszawska získal status listed dostihu

Jedenáctiletý srbský rodák Glavalino (Glavalcour), reprezentující stejnou Stáj Success, si loni v Pardubicích natáhl mezikostní úpon, ale už je v pořádku a plní chuti do práce. "Je takový typ, jako byl Tulum, pořád musí mít práci, tak to s ním ještě zkusíme na menších drahách. Cválat nezapomněl a baví ho to."

Pětiletý Vi Fi (Footstepsinthesand) jako dvouletek nadchnul lehkým vítězstvím v listed dostihu na 1100 metrů v rámci Evropského poháru žokejů, tehdejší výkon ale už nikdy nedokázal zopakovat, navíc jej trápily zdravotní problémy. Od loňského července běhá v barvách Stáje Velecký a Mimrově tréninku, který v něm však stále vidí solidního sprintera. "Měl by zůstat na rovině a ve sprintech by se mohl uplatnit," míní o koni, který loňskou sezónu uzavřel třetím místem ve sprinterské dvojce v Pardubicích.

Na vítězství stále čeká pětiletý německý rodák Camelot (Feuerblitz), běhající ultravytrvalecké dostihy. "Měl by mít stejný program jako loni. Nespěchali jsme na něj, je mu docela jedno kde běhá, tak myslím, že si letos už svůj dostih mohl vyhrát."  

Jedno vítězství si z předchozí kariéry v Polsku přivezl šestiletý valach stáje Melodie Sport Bright Amber (Kendargent), dosud běhající roviny. To se však letos změní. "Kupovali jsme jej s výhledem na překážky, je trochu dětský, ale dobře se hýbe a skáče, je to pozitivně naladěný kůň a pravděpodobně začne sezónu v proutěnkách. Časem by měl přejít do pardubických krosů.

Stejné barvy reprezentující Kmotr (Epaulette), zakoupený po loňské sezóně od rodiny Vocásků, ukázal už na rovinách výbornou třídu, po třetím místě ve Velké červnové byl dokonce dohlášen do Českého derby, po kterém přešel do překážkového provozu. Loni vyhrál trojkový kros v Pardubicích a na závěr sezóny obsadil třetí místo v jedničkové Ceně ČASCH. "Není vysoko v handicapu, ale podle mne je to kůň s potenciálem výhledově možná i do Velké pardubické," je přesvědčen trenér. "Letos bych ho rád viděl v Ceně Vltavy nebo Ceně Labe.

Nepopsaným listem je pětiletá francouzská rodačka Button (Mohandas), kterou debut teprve čeká. "Zatím byla na pastvě, když jsme jí začali trénovat, tak se opět objevily problémy, tak nevím," říká trenér, který čeká ještě jednoho svěřence tříletého Caeasara (Jimmy Two Times). "Obsedal se letos, tak nevím, co mě s ním čeká," dodává. 

Jezdecké obsazení bude bez vlastního rajťáka řešit podobně jako většina jeho kolegů. "Do překážek bych rád Jakuba Kocmana, Jaroslava Myšku nebo Lukáše Matuského, případně kdo bude volný. Na rovinách Milan Zatloukal, na nižší váhy Taťána Mášová nebo Jiřina Andrésová, dohodu ale s nikým nemám," uzavírá Zdeněk Mimra předsezónní představení své stáje.  

Miloslav Vlček

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová  Jan Demele  

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net