Pejskova ivana3Loňská sezóna sice chuchelské trenérce nevyšla tak, jako pro ni skvělý rok 2021, ale rozhodně nebyla špatná. Orleano, po předešlé skvělé sezóně zatížený penalitami i handicapem, navzdory těžší výchozí pozici potvrdil třídu suverénním šestidélkovým triumfem ve dvojkách, dostih druhé kategorie ovládl i veterán Opinion Maker. Oproti loňsku trenérce přibyli tři svěřenci, ve stáji má navíc koně, s nímž si dělá zálusk na klasické dostihy včetně toho nejvýznamnějšího - Českého derby. 


Trenérka si pochvaluje mírnou zimu, která jí umožnila trénink dle představ. "Máme ukončenou objemovou přípravu, v březnu budeme zrychlovat a v dubnu mohou v podstatě vyběhnout všichni, co budou mít kde běhat," libuje si. Nezakrývá však fakt, že spektrum dostihů se s tenčící nabídkou tuzemských dostihů snižuje a ne vždy najde pro koně vhodný dostih. Recept na řešení hledá, stejně jako stále početnější část jejích kolegů, v zahraničí. "Pokud nenajdu vhodné dostihy, plánujeme s majiteli častější starty v Německu," říká.

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 11
Přihlášky do klasických dostihů: Arzaan (Derby, St. Leger), Happy Scarlett (JCK, Oaks)
Odešli z tréninku po sezóně: Nombeko (do chovu)
Stájový personál: Jana Šimáková, Markéta Horová, Hanka Krůtová, Alena Plimlová, Bára Jandošová, Kristýna Skořická, Marek Šimák, Vladimír Černý


Jediným dvouletkem v lotu trenérky Pejškové je ryzka Quiera (Decorated Knight), která sice má za jménem irský suffix, je však odchovankyní svého majitele Marka Šimáka, který její matku, v německých listed umístěnou Queens Harbour (Harbour Watch), zakoupil v prosinci 2020 březí na dražbě v Newmarketu. "Zajímavá, mohutná ryzka, která si nenechá nic líbit, ale pod sedlem je pozorná a ochotná," popisuje ji trenérka. "Chováním mi trochu připomíná Dally Hit, která měla taky odstup od ostatních koní a nenechala si nic líbit. Průbojnost pak dokonale využila v dostizích. S tím se koně rodí a jde jen o to, aby se to využilo ve prospěch dobrého výsledku," uvažuje.

Poměrně solidně má trenérka nazbrojeno v klasickém ročníku, byť má jen tři tříleté. Dva z nich přihlásila do klasických dostihů, jednoho z nich i do Českého derby. Onou derby nadějí je další vlastní odchovanec Marka Šimáka a poslední potomek skvělé Arganty Arzaan, který exteriérem nápadně připomíná svého otce, vítěze anglického i irského derby Harzanda (Sea The Stars). Loni absolvoval na sklonku sezóny dva starty, v posledním díle Fitmin Cupu doběhl druhý za Ralphem (Chardonney Tcheque). "Uvidíme, kam až se vyšplhá, ale naděje do klasik si děláme. Velkou devizou je jeho pracovitost, což já upřednostňuji před absolutní třídou. Navíc posledním druhým místem naznačil ohromný styl v podobě výrazného speedu. Předpokládaná supervytrvalost jej může vynést hodně vysoko."    

Arzaan
Derby naděje Arzaan

Oba klasické dostihy vyhrazené klisnám má v hledáčku hnědka stáje Liška team Happy Scarlett (Ultra), která ze tří loňských startů ve Francii vytěžila jedno čtvrté místo a rating 30 kg. "Pro mě zatím velké neznámá, ale i to je na turfu někdy zajímavé. Pěkně cválá, víc budu vědět, až si ji změřím na své osmistovce," říká trenérka.

Třetím z tria tříletků je Dangerous (Egerton), druhý potomek dřívější trenérčiny úspěšně svěřenkyně Dally Hit (Ad Valorem). Hnědák, běhající v barvách ČP Syndikátu, loni absolvoval čtyři starty, v žádném se sice neumístil, ale trenérka jeho kvality vidí podstatně výš, než by odpovídalo suchému pohledu na dosavadní výsledky. "Třídově je na tom hodně dobře, ale stejně jako matka se musí usadit na určité trati a určitém stylu. U něho to bude hrát velkou roli. Do Derby hlášen není, protože si jednak musíme jeho styl vyzkoušet a také by to jako pozdní potomek Egertona do června nestihl. Ale pracovitý a dobrý bezesporu je," míní trenérka o hřebci, u něhož předpokládá, že se usadí na středních tratích.

Dangerous2
Dangerous, syn skvělé Dally Hit

Čtyřletý Josh (Egerton - Jelka, Oratorio), patřící stáji Syndikát - Pejšková, je dalším napajedelským rodákem v trenérčině péči. "Na vítězství sice ještě čeká, ale tak už to Egertonovi potomci mají, Je to zajímavý pozdní koník, dobře ovladatelný, poctivý.

Raností rozhodně nevyniká ani Kaphal (Mastercraftsman) Marka Šimáka, mající v nohách teprve dva starty. "Je to ale zajímavý kůň, na podzim ukázal výrazné zlepšení a na mílových tratích by letos mohl podávat slušné výkony," přeje si trenérka.

Vedle dvou Joshe a Kaphala zastupují čtyřletý ročník také dvě klisny - dosud nezvítězivší Bella Ria (Belardo) a nová francouzská akvizice Yellow Curry (Al Wukair), zakoupená na listopadové dražbě v Deauville za 8.500 €. "Bella Ria je subtilní kobylka, která nemá ráda změny a myslím, že naše trpělivost s ní se nám letos vrátí. Má výhodný handicap, což tomu nahrává. Změnila majitele, tak věřím, že novému bude dělat jen radost," přeje si trenérka. "Yellow Curry, která doplnila stáj Opinia M., jako dvouletá ve Francii vyhrála, loni se umístila. Běhala sprinty, což se hodí, protože na krátké distance jsem ve stáji dosud koně neměla."    

Ve stáji zůstává trenérčina opora posledních sezón, předloňský vítěz dvou jedničkových dostihů Orleano (Egerton - Olmaia, Sholokhov), běhající v barvách Hippolit Star. "Po senzační sezoně 2021 byl loni zatížen vysokým handicapem a penalitami, přesto se mezi jedničkovými koňmi umísťoval a dvojku vyhrál lehce o šest délek," hodnotí trenérka jeho loňské výsledky. "Zůstává na dráze, na sebe si zase vydělá, ale hlavně bude sloužit jako sparingpartner pro mladé koně."

To samé dle trenérky platí i o devítiletém Opinion Maker (Zoffany) ze stáje Liška team. "Svoji dvojku také zvládl a bude mít stejný úkol v tréninku jako Orleano." Na dráze zůstává i pravidelně se umísťující Lewis Gal (Bully Pulpit - Leo Gali, Galileo) Marka Šimáka.

Při pohledu na složení stáje má Ivana Pejšková radost ze své sestavy. "Po dlouhé době mám výborné věkové složení, u každé věkové kategorie víc než jednoho koně a také zástupce na různé distance. Mám fajn majitele, kteří mi věří a já jim za to děkuji. Pro trenéra je největší devizou klid na práci, protože nerváků je už i tak dost," říká. Co se týká jezdců, hodlá nadále spolupracovat především s Jiřím Palíkem, Martinem Laubem, Janem Vernerem a Alenou Plimlovou.

Miloslav Vlček

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová  Jan Demele  Zdeněk Mimra

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net