Vana tomas4Devět vítězství zaznamenali loni svěřenci v Lysé nad Labem působícího Tomáše Váni, jemuž s přípravou koní vydatně pomáhá manželka Iveta. Bohužel se strůjcem toho nejvýznamnějšího triumfu a zároveň mnohaletou oporou stáje se brzo budou muset rozloučit. "Aztek ukončil kariéru a změnil majitele," vysvětluje Iveta Váňová. "My už si můžeme jen přát, aby nový domov dobře přijal a naučil se užívat důchodu. Strašně moc pro nás udělal a kdyby nám bylo o dvacet méně, nechali bychom ho. Ale život není o kdyby."


Potenciálního nástupce mimořádně talentovaného českého rodáka bude těžké, ne-li nemožné najít, zvláště v tuzemském chovu, navíc mezi nejmladšími nováčky ve stáji jsou pouze koně narození v zahraničí. Je však mezi nimi i odchovanec Jiřího Charváta, v jehož barvách dosáhl Aztek největších úspěchů, ovšem narozený ve Francii. Dosud nepojmeovaný hřebec je synem slibného mladého plemeníka Zaraka (Dubawi), otce loňské derby vítězky Queen of Beaufay, a úspěšné sprinterky Kolymbia (Kyllachy). Má však jeden handicap. "Bohužel přišel ve Francii o oko, tak dostal šanci u nás. Jinak by samozřejmě byl u Pavla Tůmy. Hřebec je to krásný a už teď vypadá skoro dostihově," líčí jej trenér.

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 18
Přihlášky do klasických dostihů: Si Su Henki (Derby, St. Leger), Shatra (Oaks), Triestina (Oaks, St. Leger)  
Stájový personál:  Iveta Váňová, Květa Kačírková, Alena Škotová, Láďa Ježek. Vypomáhají: Hanka Nikolos, Amálka Budňáková, Andrea Sedláčková, Verča s mamkou, Lucie s Terezou, Pepča Gális a ti, kteří si občas najdou k nám cestu.

 
Z Irska přišel do Lysé Mr Hammer (Highland Reel), kterého pan Licehamr získal na tamní podzimní dražbě ročků za 6.500 €. Potomek nestartovavší Exploitation (Excelebration), v chovu zatím neprověřené polosestry Gr.3 umístěné Rythmique (Casamento), působí na trenéra dobrým dojmem. "Je to menší, silný hřebec, takový profesionál. Všechno hned pochopil."

Na stejné dražbě byl za 4.500 € zakoupen také Elery (Raven's Pass) paní Aleny Škotové, jehož matka Queen Celeste (Acclamation) vyhrála jako dvouletá a ze tří startujících potomků má jednoho vítěze. "Ten roste před očima a pohybuje se také moc dobře," hodnotí jej trenér, ale nezapomíná dodat, že u dvouletých to v této době ještě moc neznamená. 

MrHammer BoyScout
 Mr Hammer  Boy Scout


Jedinou klisnou mezi dvouletky je hnědka Inkvizice (Massaat), který si do Lysé našla cestu pro změnu z Francie. Za 3.500 € zakoupená Galileova pravnučka bude běhat v barvách pana Beránka. "Je také dost narostlá, ale dobře se pohybuje," míní trenér. Zda letos vyběhne nyní odhadovat nehodlá. "U dvouletých si nikdy nejsme jisti, jestli vyběhnou. Hodně se to mění a teď je ještě brzo, abychom o nich víc věděli."

Do klasických dostihů trenér nahlásil trojici svěřenců, dva, respektive dvě, ale zatím ještě čekají na dostihový křest. Ten už má za sebou v Česku narozený hnědák pana Dackeho Si Su Henki (Protectionist), který po říjnovém čtvrtém místě v Mostě finišoval v polovině listopadu druhý v Drážďanech. "Z tříletých by se měl blýsknout nejvíc on, bohužel je moc citlivý a chytlavý, a tak se na něj nemůže moc tlačit," popisuje trenér syna vítěze Melbourne Cupu. "Navzdory jeho neřestem jsme ho nahlásili do Derby i St. Legeru. Má sílu a když se natáhne, je radost na něj pohledět. Zatím zůstává v Česku."

Do Oaks hlášená Shatra (Eagle Top), první potomek jedničkové Sapsiree (Rock of Gibraltar), byla přihlášena do Oaks, trenér s ní plánuje delší klasiky i na Slovensku. "Majitelem klisny je Hřebčín Střelice a bude běhat pod syndikátem hřebčína a paní Barešové. Je vzhledem i povahou podobná své matce a také nám to občas dává najevo."              

Dvě tříleté klisny má ve stáji i pan Rosensfeld, majitel stáje Epona. "Jsou hodně odlišné. Triestina (Golden Horn) je silová a těžší, přesto myslíme, že bude na delší tratě a přihlásili jsme ji do Oaks i St. Leger. Micwe (Tagula) je hodně narostlá a mohutná klisna. Má problémy s kašlem, tak s ní budeme opatrnější."

Triestina shatra
Klasické naděje Triestina a Shatra

Na první start ještě čeká i Leontynka (Washington DC), zakoupená loni v červnu na breeze-up dražbě. "To je takový nešťastný koník. Při příjezdu měla takové šimbajny, že sotva lezla. Když se to zlepšilo a měla cválat, tak zase nemohla dýchat. Rodina Hrubošova byla, stejně jako my, zklamaná. Nasadili jsme ji kvalitní doplňky a čas ukáže, jestli to mělo význam." Naopak Cidlina (Mondialiste) pana Jakuba Žďárského už loni sbírala zkušenosti už ve třech startech, a získala dvě umístění. "S ní musíme opatrně. Hůř žere a v práci je až někdy na škodu, moc poctivá. Přes zimu sice nabírá, ale u ní to bude brzo pryč."

Ještě o start víc loni stihl subtilnější Boy Scout (Olympic Glory), poslední start dokázal na domácí dráze v Lysé proměnit ve vítězství. "Je to bojovník a panu Štráchalovi určitě ještě nějakou radost udělá," je přesvědčen trenér. Naopak další z již startujících tříletků Fatra Luc (Mikhail Glinka - Fatra Line, Dara Monarch) trenéra loni nepotěšil. "Když už jsme zvládli boxy, tak jsme nezvládli jeho výkonnost. Majitel pan Černý ale hned tak flintu do žita nehází, tak s ním držíme basu."

SiSuHenki
Si Su Henki je hlášený do Českého derby

Rodina bratrů Kašparů má v Lysé v tréninku hned čtyři koně, po sezóně si je však odvážejí na zimu domů. "Jezdí na stálé místo, tak si dokáží odpočinout," říká trenér. Tříleté mezi nimi zastupuje Yarmila (Dux Scholar - Yes Bubba, Shamardal), dosud nestartovavší pravá sestra Yasánka. "Je to sice hnědka, ale konstitucí svého otce rovněž nezapře." Bratr Yasánek loni potěšil hattrickem a trenér věří, že se bude dál vyvíjet a posune se ještě výš. "To jeho vrstevník Gilby (Sixties Icon) je pěkný uličník. Chvíli ho baví to a pak zase něco jiného. Trefit se však do toho správného se nám moc nedaří," dodává trenér. Radost naopak dělá šestiletý Zaukhan (Rio De La Plata), který se loni umístil v jedničkách a sezónu zakončil třetím místem v Mnichově. "Loni nespadl z tabule a dozrává ve slušného koně," libuje si trenér.

Ze starších koní ve stáji pobývá i sedmiletý Sea The Night (Born to Sea) Michaela Rosenfelda, jehož trenér popisuje jako poctivého, užitečného handicapového koně a v Lysé zůstal i pětiletý Epic Pass (Awtaad). "Stáj Arenzo majitele Luca Boermanna má sice svoji centrálu a trenéra, ale Epic u nás zůstal. Je sice malého vzrůstu, ale je to užitečný koník. Letos by měl víc cestovat do Německa, podobně jako koně bratrů Kašparových," dodává.

V sedlech svých svěřenců by letos trenér rád opět viděl Jana Vernera, Davida Lišku a taky Leona Wolfa. "Je to však hodně složité. Dobrých jezdců je jako šafránu, takže sami nevíme," povzdychl si trenér, jemuž však pomáhá silný tým kolem. "Jsme rádi za všechny, kteří jsou s námi a patří jim náš dík. Včetně kováře, doktorky, Tomáše Pleskače i všem, co udržují závodiště," uzavírá Váňa předsezónní povídání.   

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová  Jan Demele  Zdeněk Mimra
 Ivana Pejšková    

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net