Cena zimni Kralovny dobehVe třetím významném dostihu sezóny pro dvouleté koně, resp. tentokrát jen pro klisny, v 37. Ceně zimní královny DS Pegas, slavil úspěch český chov. V rychlém tempu se totiž prosadila pod taktovkou ž. Murzabayeva Dark Absolu stáje a chovu Rabbitu Trhový Štěpánov, která porazila druhou Astorii. Ta se sice narodila ve Francii, ale jejím chovatelem je Dr. Jiří Charvát. Trenér Allan Petrlík už slaví čtvrté vítězství v dostihu. Miroslav Nieslanik, stáj MUDr. Eva Nieslaniková a ž. Rája dosáhli společně dvou prvenství. Hodně se dařilo běloušům - ostatně v hlavním dostihu byly na tabuli čtyři nositelky této barvy.


Devět dvouletých klisen se utkalo v 37. Cena zimní královny DS Pegas (Listed, 2l. kl.,1600 m, 550.000 Kč). Chyběla mezi nimi sice vítězka Ceny Masise Near to be Rich (Planteur), ale i tak přinesl dostih hodnotnou podívanou a určitý obrázek směrem k příští klasické sezóně. Postaraly se o to zástupkyně stáje Rabbit Trhový Štěpánov, jejichž trenér Allan Petrlík realizoval taktiku "oddělení zrna od plev". Od startu totiž vodila dostih v rychlém tempo jeho Motivator Lady (Durante Alighieri), kterou sledovala šancovější kolegyně DARK ABSOLU (Pouvoir Absolu - Rabbit Dark Angel, Dark Angel). Ta v polovině roviny přešla pod taktovkou Bauyrzhana Murzabayeva do vedení a už se přes ni nikdo nedostal, přestože si v rychlém tempu počínala dobře také Astoria (Silver Frost), která měla v sedle Václava Janáčka. Dark Absolu měla před svěřenkyní trenéra Tůmy v cíli náskok jeden a čtvrt délky. Na třetí místo se dostala favoritka dostihu Falcon Baby (Sir Percy), která v oblouku musela do vyšší stropy. Tabulové pořadí doplnily bělky Moon Shot (Rajsaman) a Desirose (Santiago). Dark Absolu zaběhla kvalitní čas 1:39,75.

Dark Absolu patří mezi úspěšné zástupce chovu Rabbitu Trhový Štěpánov a.s.. Pochází ze třetího ročníku plemeníka Pouvoir Absolu (Sadler´s Wells) a je jeho prvním vítězem nejvyšší kategorie. Její matkou je dvojnásobná vítězka a ve čtyřech dostizích nejvyšší kategorie umístěná Rabbit Dark Angel. Kromě páté příčky v klasické Jarní ceně klisen získala také třetí místo v Ceně zimní královny konané ještě tehdy v Mostě. Dark Absolu je jejím druhým potomkem, o rok starší Dark Alighieri (Durante Alighieri) startuje v nejnižší kategorii.  

napajedla darkabsolu2


Karlovarský mítink zahájila Cena Jaromíra Maruny Elektro Servis (3+, handicap V. kat., 2000 m, 25.000 Kč), kde se diváci dočkali velmi hezkého souboje tří bílých koní o vítězství. Nakonec dokázal letos už potřetí zvítězit syn výborné Ecologically Righ (Enterpreneur) ECOLOGI LOLEK (Silver Whistle), kterého nezastavila ani nejvyšší "nálož" 63,5 kilogramů. Letos popatnácté vítězný Jan Rája dovedl  svěřence trenéra Miroslava Nieslanika ze stáje a chovu jeho rodiny k vítězství o krk před rovněž bílou Touchy Feely (Midships). O další krk zpět se musela spokojit se třetí příčkou Riverside (Fairlipy). Miroslav Nieslanik si připsal už letos sedmé vítězství, stejně jako stáj MUDr. Eva Nieslaniková.

Hned při svém debutu se v Ceně EBF Českého rozhlasu (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) dokázala prosadit svěřenkyně trenérky Martiny Havelkové BORUVKA (Casamento), která přinesla první triumf letos nově registrované stáji Pure Nutrition. V sedle vítězné dvouleté klisny pochopitelně naše nejúspěšnější jezdkyně nemohla chybět a v cíli měly společně náskok dvou a půl délky na zkušeného Nema (Planteur). Třetí příčka patřila Ladaroně (Leading Light). Martina Havelková si do šampionátu jezdců připsala 16. vítězství..

Dark Absolu
Dark Absolu dokázala před úspěchem v 37. Ceně zimní královny DS Pegas zaujmout už 2. září v Praze, kdy dominovala o osm délek

Ultravytrvaleckou Cenu šlechtitelů společnosti Selgen (3+, IV. kat., 3000 m, 40.000 Kč) ovládly dvě klisny, které v cílové rovině utekly pěti soupeřům a rozdaly si to s velkým náskokem před nimi o prvenství. Druhé vítězství na karlovarské dráze o délku získala svěřenkyně trenérky Záhorové ORPHANTA (Pop Rock - Olmaia, Sholokhov), která nesla o 4,5 kg méně než dvojnásobná vítězka Santin (Bushranger). Třetí místo po výroku cílových rozhodčích "daleko" si připsal Shadow Moon (Moonjaz). Eva Záhorová se radovala z vítězství letos pošesté a stejný počet triumfů má také Michal Hrouda, který kvůli zranění téměř čtyři měsíce na dráze chyběl. 

napajedla orphanta2

Rodina Nieslanikových a žokej Jan Rája byli úspěšní i v mílové Ceně společnosti Jan Becher Karlovarská Becherovka (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Na své tři týdny staré vítězství na pražské dráze totiž dokázala na západočeském závodišti navázat IWNIANKA (Tempelwächter), která měla v cíli pohodný náskok jedné a půl délky na další klisnu vítěznou v září na chuchelském závodišti Ocaru (Goodricke). O krk zpět třetí doběhla minimálně zatížená Annie Tiger (Tiger Cafe). Jan Rája, který si připsal dnes úctyhodný 500. triumf v kariéře, se tímto vítězstvím posunul na pátou příčku v šampionátu.

Stáj Rabbit Trhový Štěpánov měla dobře našlápnuto k úspěchu i ve druhém hlavním chodu odpoledne, 31. Ceně Jockey Clubu ČR (3+, II. kat., 2000 m, 100.000 Kč). Montjeu Thirdovi (Pop Rock) se líbilo v Karlových Varech jako v Mostě a 200 metrů před cílem se zdálo, že zvítězí, ale nakonec přece jen podlehl karlovarskému specialistovi HIDDEN FLAMEovi (Barathea), který strhnul vítězství o krk na svou stranu a připsal si letos už třetí triumf. Tentokrát ho pro stáj DAR vedl ž. Václav Janáček, zatímco druhého Montjeu Thirda Bauyrzhan Murzabayev. S odstupem délky sledoval jejich souboj třetí Mormill (Authorized). Ludvík Haris si připsal do šampionátu trenérů 16. trefu do černého. 

Úplně posledním vítězem letošní karlovarské sezóny se stal v překážkové Ceně společnosti Hipodrom Holoubek (4+, steeplechase, 3700 m, 60.000 Kč) reprezentant DS Pegas MONSIEUR BACHIR (Bachir), který snadno pod vedením ž. Thomase Boyera potvrdil roli vysokého favorita a deklasoval nejbližšího ze soupeřů, klisnu Holin One (Rainbows For Life), o 15 délek. Třetí místo získal Fighting Lips (Mamool). Trené Dalibor Török získal celkově 11. vítězství v aktuální sezóně, z toho třetí na překážkách.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net