MostLetošní druhý mostecký dostihový den sponzorovaný francouzskou sázkovou společností PMU, a celkově v českém turfu již šestý, se uskuteční již zítra od 11,30 hod. Jako obvykle je dostihům PMU vyhrazeno prvních pět položek programu. Startovní pole dostihů čítají 11 až 13 startujících. Hlavním dostihem letošního už čtvrtého dostihového dne na závodišti v Mostě je handicapová Cena HIPODROMU MOST, kde zástupce tříletého ročníku Be Mastera prověří pět starších koní na čele s Montjeu Thirdem.Handicap druhé kategorie, Cena HIPODROMU MOST na 2200 metrů o 90.000 Kč, přináší velké hmotnostní rozdíly mezi koňmi. Nejvíce zatížený, a to 64 kilogramy je suverénní vítěz dubnového Memoriálu Jaroslava Podolana na zdejší dráze Montjeu Third (Pop Rock). Zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov tehdy zvítězil na trati o 200 metrů kratší po taktice start – cíl a s váhou dokonce 64,5 kilogramy. To, že mu zdejší dráha pasuje, potvrdil i o pět týdnů později v Memoriálu Vlastimila Smolíka, kde prohrál jen o hlavu s Touch of Geniem (Galileo). Jeho další dva starty už tak úspěšné nebyly, ale v Mostě se s ním musí počítat. O téměř 12 kilogramů méně ponese tříletý Be Master (Masterstroke), jenž tu v květnu ovládl jednu z předzkoušek Českého derby, Memoriál Dr. Frankenbergera. Bohužel ale v samotném derby se jako náhradník na start nedostal a nyní ho tedy uvidíme v dostihové akci po dvou měsících.

Dalším koněm, kterému se na mosteckém hipodromu daří letos  více, než jinde, je srbský rodák Glavalino (Glavalcour). Obsadil tu totiž druhé a třetí místo ve zkouškách druhé kategorie na tratích okolo 2000 metrů, zatímco v Praze se mu na vytrvalecké trati vůbec nevedlo. Svěřenec trenéra Juránka Golden Devil se letos vrátil po přestávce na dráhu a v dostizích třetí kategorie nebyl v cíli mezi nejrychlejšími. V minulosti se mu ale na hipodromu dařilo. Ve vítězství tu proměnil totiž hned svůj dostihový křest a byl tu čtvrtý například v Memoriálu Dr. Frankenbergera. Kromě Be Mastera ponesou nízkou hmotnost v poli další dva koně, kteří v nejlepší společnosti byli k vidění zatím jen jednou. Jsou jimi dobrá vytrvalkyně Vědma (Look Honey), letos mj. třetí v supervytrvalecké Karlovarské dvojnásobné míli, a také Mystic Golfer (Torlus), který ve svém jediném letošním startu opanoval dostih třetí kategorie.

bemaster
Po dvou měsících od vítězství v jedničkovém Memoriálu Dr. Frankenbergera se vrací na mostecké závodiště svěřenec Pavla Tůmy Be Master, který bude jediným zástupcem klasického ročníku v hlavním bodu mítinku, Ceně HIPODROMU MOST (foto: Andrea Zavadilová)

Na hipodromu se budou konat také tři dostihy třetí kategorie. Závěrečným dostihem mítinku je Cena Jockey Clubu ČR na 2000 metrů o 60.000 Kč. Jeden z jeho tříletých účastníků se v cíli zbaví označení nezvítězivší. I přestože dosud nikdy neskončil v dostihu na dotovaném umístění, mohl by to být Duke Westminster (Footstepinthesand), který třikrát startoval ve velké konkurenci koní ve Francii. To samé platí o Naupliovi (Jukebox Jury), jehož oba dosavadní starty se také odehrály na francouzských drahách.  Zlepšující výkony a spolehlivost určitě vynesou vysoko La Velocitu (Ifraaj) a na předních místech by měli skončit zástupci němčického tréninkového střediska klisna Cheminee (Arakan) a valach Epauled (Epaulette), kteří při svých debutech skončili na čtvrtém místě.  

Další dva dostihy třetí kategorie spadají již pod dostihy PMU, na které byl při minulém mosteckém mítinku hrubý obrat více než 735 tisíc euro.  Všechny dostihy PMU jsou handicapy. Úvodní Prix de Longchamp na 1600 metrů o 60.000 Kč bude mít jedenáct účastníků. Spolehlivost a výborná stájová forma hovoří pro Merellu (Blue Canari), jenž na zdejší dráze prohrála v červnu v obdobně proponovaném dostihu jen s výborným Hidden Flamem (Barathea). Na startu jsou také dvě tříleté klisny. Vítězka Deylova memoriálu Rapet (Camacho) se v poslední době tolik nedaří, ale její nedávný start ve francouzském Maisons – Laffitte nebyl špatný. Mambo (Bully Pulpit) má jednu z nejnižších hmotností v poli, minule se jí ale v dostihu třetí kategorie už nevedlo.  Na přední místa v dostihu patří také letošní dvojnásobný vítěz Tropical Bond (Forever Bond), který se vrací na mílové tratě, spolehlivý Kissi Sturm (Rosensturm) a při svém jediném startu v letošní sezóně vítězný Echo Rules (Aussie Rules), který před dvěma roky dokázal na zdejší dráze vyhrát dostih na 1400 metrů.

Sprintérská Prix de Chantilly je posledním dostihem PMU a zároveň nejvíce obsazenou zkouškou dne. Mezi jejími 13 kandidáty není vyložený favorit. Mohla by jím být spolehlivě dotace sbírající Archipenka (Archipenko), ale ta jako jediná ze startujících koní bude teprve zahajovat sezónu. Na startu jsou také dva tříletí. Pan Darcy (Footstepinthesand) zatím na dráze nepřesvědčil a devátá ze Slovenské Jarní ceny klisen Cunami (Mikhail Glinka) bude mít na sobě sice talentovanou, ale méně zkušenou jezdkyni. Ke slovu tak může přijít někdo ze starších osvědčených koní – jako například Kissi Boy (Bully Pulpit), Pale Martini (Kandahar Run), Monte Christo (Tiger Cafe) či Stormico (Stormy Jail).

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net