LauderdaleZítřejší odpoledne přinese poslední letošní mítink na hipodromu v Mostě. Start prvního dostihu je už v pravé poledne. Mezi osmi dostihy jsou dva významné body tuzemského dostihového kalendáře vč. největšího testu dvouletých, 80. Ceny zimního favorita DS Pegas dotované 550.000 Kč, který vybojuje devět hřebců. Zpestřením odpoledne také bude dostih s prodejními podmínkami, kde může každý kůň po jeho skončení nalézt nového majitele.


Mírnou převahu mají v Listed 80. Ceny zimního favorita DS Pegas již zvítězivší koně, kterých je pět. Nejcenněší triumf má na svém kontě zástupce stáje Dr. Charvát King Archie (Archipenko), který dominoval před čtyřmi týdny v tradičním Gerschově memoriálu konaném v rámci Evropského poháru žokejů po souboji s trojnásobným vítězem ve Francii Pardon My French (Kodiac). „King Archie vyhrál Gerschův memoriál, tak by asi měl být jeho favoritem. Jezdí ho Pinďa Janáček. Jaro Línek,  který s ním vyhrál, bude v ten den na aukci. Samozřejmě nevíme, co s ním udělá dráha z kopce. Sám jsem zvědavý, jestli při nás v sobotu bude stát štěstí, zrovna v Mostě se nám tak úplně nedaří. Ale dobrý kůň to je,“ řekl nám o svém želízku v ohni trenér Pavel Tůma.

Z devíti účastníků Gerschova memoriálu se „Zimáku“ účastní už jen tehdy šestý maďarský rodák Államfö (Latin Lover). Vedle něho ještě další dva adepti mají na svém kontě účást v odstih nejvyšší kategorie. Jedním z nejranějších koní v poli je Lauderdale (Desert Guest), který vyhrál hned první dostih pro juniory konaný v květnu a od třetí příčky v srpnové Ceně Masise nestartoval. Druhý zástupce modrožlutých barev JUDr. Charváta Filip (Intello), který je trénovaný ve středisku Vocáskových, startoval v tradiční slovenské Karpatské ceně, v níž o necelé dvě délky přišel druhý za klisnou O´Ffensive (Anodin).

King Archie stál jako roček 50.000 euro, ale v tomto směru ho trumfuje svěřenec Pavly Váňové Angkor Wat (Nathaniel) pořízený ještě o 30.000 euro dráže. Hřebec po solidním debutu už minule vyhrál a porazil tak o půl délky dalšího adepta zimního favorita, Manoamano (Alexandros), který ale nesl o kilogram a půl více. Jediným koněm na startu narozeným v tuzemsku bude syn dvojnásobné klasické vítězky Brittany (Mujahid) Big Ben (Mikhail Glinka), který při debutu prohrál s pozdější vítězkou Ceny zimní královny Dark Absolu (Pouvoir Absolu) a napodruhé už vyhrál. Podle výsledků toho zatím nejméně dokázali Nemo (Planteur) a Bell Elysess (Champs Elysees), ale jejich ponechání ve startovní listině ukazuje, že jim realizační týmy věří.

Mr Right
Mr Right zatím startoval na hipodromu dvakrát. Loni vyhrál Svatováclavskou cenu a letos v ni skončil druhý. Zítra bude s Václavem Janáčkem v sedle patřit k favoritům tradiční Českomoravské ceny

Druhým vrcholem odpoledne je 93. Českomoravská cena Ústeckého kraje o 135.000 Kč, která patří k nejstarším dostihům konaným na českém území. Zkouška nemá vysokého favorita. K hlavním kandidátům samozřejmě patří Mr Right (Echo of Light), který v Mostě již předvedl dva pěkné výkony, ale tentokrát je trať o 200 metrů delší a na ní tolik nezářil. V EJC Leram Million se před něho dostal Borsakov (Dylan Thomas), který také může v dostihu uspět. Na zdejší dráze se téměř pokaždé dařilo kvartetu Lexceed (Exceed And Excel), Hello Hobby (Intense Focus), Berouyine (Bushranger) a Benidiction (Zebedee). Překvapit může Zock (Rock of Gibraltar), který tu před dvěma lety zvítězil v Ceně zimního favorita. Mayda (Approve) tu drží rekord na trati 1200 metrů na oválu a  dařilo se jí více v první polovině sezóny. Anitschka (Arcano) a tříletí Let Fire (Planteur), Red Persian (Haatef) a Rabbit Havana (Havana Gold) budou mít v dostihu těžkou úlohu.

Výborně obsazena je také Cena společnosti Lázně Poděbrady, a.s. na 2000 metrů. Na jejím startu jsou totiž tři dobří tempaři – karlovarský specialista Hidden Flame (Barathea), který se umístil i v Itálii, letošní dvojnásobný vítěz na zdejší dráze a účastník jedničkových dostihů Montjeu Third (Pop Rock), a také Tropical Bond (Forevere Bond). Ten letos dokázal zvítězit šestkrát v dostizích třetí a čtvrté kategorie a poprvé se letos poměří s koňmi, kteří startovali ve vyšších třídách. Na zdejší dráze se daří Glavalinovi (Glavalcour), a je také potřeba s ním počítat na dotovaná místa. Zajímavým koněm také je tříletý Mount Q (Munt Nelson). Čtvrtý ze Slovenského Saint Legeru a Starohájského kritéria získal své jediné vítězství před rokem právě na hipodromu.

Z dalšího programu zaujme také Cena EBF na 1600 metrů se 14 mladými koňmi na startu včetně páté z Ceny zimní královny Desirose (Santiago), Ladarony (Leading Light) a Viviann (French Fifteen). Atraktivním dostihem jistě bude mílová Cena společnosti Autosalon Most s.r.o., kde po jejím skončení je možné kteréhokoliv z koní zakoupit. Podmínkou je vhození nabídky do schránky k tomu určené. Nabídky pak budou do startu dalšího dostihu vyhodnoceny. Zájemce o koně může nabídnout i vyšší částku, než jsou uvedené základní ceny koní, protože pokud se na jednoho koně sejde více nabídek, rozhoduje právě jejich výše.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Ceny koní v dostihu s prodejními podmínkami (7. dostíh, Cena společnosti Autosalon Most s.r.o.):
ALFA WOLF
 (7letý valach po Amadeus Wolf) - 30000 Kč 
COOL WHISKEY (9letý valach po One Cool Cat) - 75000 Kč 
FULMINE LUNA (4letý valach po Holy Roman Emperor) - 75000 Kč
IMATRA (3letá klisna po Next Desert) - 75000 Kč
LA SANTIAGA (4letá klisna po Santiago) - 75000 Kč
LUXIA (4letá klisna po Midships) - 75000 Kč
MOTIVATOR OVER (3letý hřebec po Rol´Over Beethoven) - 45000 Kč
PAN DARCY (3letý valach po Footstepsinthesand) - 60000 Kč
RABBIT BATED (3letá klisna po Bated Breath) - 75000 Kč

 


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net