slusovice 5Sobota je z hlediska českých dostihů dnem volna, ale zítra se od 10 hodin uskuteční další dostihový den na závodišti ve Slušovicích. Po šesti rovinových dostizích završí dostihový program tři zkoušky přes proutěné překážky. Oba hlavní dostihy se odběhnou hned na začátku mítinku. Jsou jimi dostih pro dvouleté koně, Cena společnosti D Plast, a.s. a jeden ze dvou nejvíce obsazených dostihů, Cena společnosti Samohýl Motor a.s. Volkswagen Zlín, tedy dostih na míli s dvanácti adepty. Součástí odpoledne je také dostih poníků. Vsadit si na přímo na závodišti bohužel nelze, ale na dostihy přijímá sázky po internetu Tipsport.


Do Ceny společnosti D Plast, a.s. na 1160 metrů o 45.000 Kč byli dohlášeni dva junioři a tak se na start dostihu vydá šestice dvouletých koní. Majitelé tří nejnižších čísel už mají dostihovou zkušenost. Ke čtvrtému startu se chystá svěřenkyně trenéra Germiče Strassburg (Tertullian), jenž se v každém ze tří startů umístila. Nejblíže vítězi byla v cíli minule, kdy na domácí dráze v Lysé nad Labem ztrácela na třetím místě jen délku na vítěze. Trenérka Vocásková vysílá do dostihu bělku Xtense (Xtension), jenž si odbyla dostihový křest čtvrtým místem v Ceně prvních nadějí, tedy prvním letošním dostihu vypsaném pro dvouleté koně. Sabaton (Ray of Light) si vyzkoušel zdejší dráhu při minulém  mítinku, kdy byl mezi pěticí účastníků klasifikovaný na čtvrtém místě. Další tři koně si ve Slušovicích odbudou dostihový křest. Koncem února narozená Natali (Four Star General) je druhým potomkem dcery jedničkové vítězky Nany d´Anjou (Nashamaa), klisny Nandy (Sagamix), která startovala pouze dvakrá. Při debutu ve dvou letech hned zvítězila a v Simsonově cena doběhla na třetím místě. František Holčák poprvé pošle do dostihu rovněž v únoru narozenou Coraly (Age of Jape). Ta je prvním hříbětem klisny Camely (One Cool Cat), vítězky tří dostihů na vytrvaleckých tratích. Druhým potomkem začínajícího plemeníka Age of Japea (Jape) v dostihu bude dubnový Mike of Jape stáje Vocetka. Jeho matka Mainly Monroe (Dr Devious) je známá nejen jako vítězka Velké ceny českého turfu, ale jako dcera výtečné Nory Jeane (Reprimand). Je matkou zatím šesti potomků, z nichž se dosud žádný neobjevil mezi nejlepší společností.

O půl hodiny později se utká tucet koní v Ceně společnosti Samohýl Motor a.s. Volkswagen Zlín na 1600 m o 45.000 Kč. Letos výborné výsledky dosahující Tropical Bond (Forever Bond) stáje FVE Relay - JK Levín je naložený 66 kilogramy, a nesl by hmotnost ještě vyšší nebýt skutečnosti, že do sedla byla angažována s úlevou amatérka Lenka Rájová. Hmotnost nad 60 kilogramů ještě v dostihu mají také host ze Slovenska, klisna Dr Colokid (Colorado Kid), spolehlivý bělouš Sirius (Stormy Jail) a rovněž Step Star (High Extreme), jenž letos ovládla hlavní dostih v Brně a mimoto se třikrát umístila na stupních vítězů. I s vysokou hmotností nebude radno zmíněné koně podceňovat.

Tropical Bond
V jednom ze dvou hlavních dostihů ve Slušovicích bude k vidění také sedmiletý Tropical Bond, jenž letos ze sedmi startů třikrát zvítězil a třikrát byl v cíli do třetího místa (foto: Andrea Zavadilová) 

Na startu dostihu budou také čtyři tříletí koně. Účastník Českého derby Golden Alighieri (Durante Alighieri) by mohl starší soupeře hodně potrápit - naposledy v Lysé nad Labem vyhrál podobný dostih o čtyři délky. Zítra ponese o 3,5 kilogramy více. Minule upoutal vítězstvím na zdejší dráze Finist (Stormy Jail), jenž vyhrál dostih podobné propozice se žákem Krámerem. Tentokrát má hmotnost o 4,5 kilogramy vyšší a v jeho sedle bude Martina Havelková. Chaldera (Sharpour) poběží počtvrté v životě a minule se poměřila s dobrými staršími klisnami v karlovarské Letní ceně klisen, kde doběhla 12 délek za triumfující Sašou (Makfi). Také ona má nyní vyšší zátěž - a to o 2,5 kg.  Kvarteto tříletých koní v dostihu doplní slovenská Fayafi (Style Vendome). Účastnice jedničkové Prípravné ceny minule doběhla v Topolčiankách v dostihu čtvrté kategorie až na čtvrtém místě.

O vítězství také ale může bojovat Nazma (Approve), jenž sice letos teprve zahájí dostihovou sezónu, ale loni byla ve všech svých sedmi startech na dotované místě. Ve vyrovnaném dostihu jsou také oba koně minule na slušovické dráze bojující o vítězství v mílovém dostihu čtvrté kategorie - tedy vítězný Exchange (Kheleyf) a za ním o krátkou hlavu druhý King´s Shilling (Bellamy Road). Minule měli stejnou hmotnost, nyní ale ponese o 1,5 kilogramu více King´s Shilling. A na dotovaném umístění by neměl chybět ani Honzik (Orpen), který letos mj. získal třetí místo v pražské zkoušce druhé kategorie. 

Z překážkového programu vybíráme Vzpomínku na Vladislava Snitkovského, proutěné překážky na trati 3900 m o 50.000 Kč. Ve startovním poli jsou mj. vítěz ze Světlé Hory Čerokéz (Mill Pond), trojnásobný vítěz z posledních sezón ve Wroclawi Hádés (Calming Influence), roviny s překážkami střídající Alegoria (Pop Rock) či solidně dvěma umístěními do třetího místa na proutěných překážkách zahájivší kariéru Snezenka (Yeats). Ta navíc nese nejnižší hmotnost v poli.

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net