Most4Důležitá událost zítra od 13:30 hod. čeká mostecký hipodrom. Dostihový den bude totiž také oslavou 20 let dostihů na zdejším závodišti a je přichystán rovněž bohatý doprovodný program včetně vystoupení Karlovarského symfonického orchestru a Autodromu Most. Nejmladší návštěvníci se mohou mj. těšit na nové dětské hřiště a na soutěže. Dostihový pogram vygraduje 20. Velkou letní cenou Ústeckého kraje včetně obhájce předloňského vítězství Sulmana, derby-vítěze Josepha a výborného Ideal Approache. Po dvou letech se vrací do zdejšího kalendáře Velká mostecká steeplechase. Její 18. ročník pod patronací PH Hydraulik vybojuje šest koní na čele se svěřenci Josefa Váni Theophilem a Sundarou.


Hlavní rovinový chod programu, 20. Velká letní cena Ústeckého kraje, letos poprvé konaná na trati 2000 metrů, je velmi dobře obsazena. Hlavním magnetem pochopitelně je účast derby-vítěze Josepha (Lando) s ž. Jiřím Palíkem v sedle. Dalším tříletým koněm, který se postaví starším soupeřům, je nedávno ve francouzských Listed pátý Passepartout (Galileo). Mezi jejich pěti staršími konkurenty nacházíme vítěze předloňské edice dostihu, slovenského Sulmana (Look Honey), letos dvakrát v Bratislavě vítězného Ideal Approache, který pokaždé byl na hipodromu nejhůře do třetího místa, dalšího slovenského účastníka Portorikose, neustále se lepšící Santu Padronu (Muhtathir) či nováčka na českých drahách Eskerkhana (Elnadim). Tento nový svěřenec Arslangireje Šavujeva dosud startoval na ruských pískových drahách, kde dokázal pětkrát zvítězit.

Hned následujícím dostihem bude 18. PH HYDRAULIK Velká mostecká steeplechase, dostih Národní Listed na trati 4500 metrů. Silnou dvojici sem vysílá trenér Josef Váňa. Sedmiletý Theophilos (Elusive City), kterého povede Josef Bartoš, vykazuje neustále stoupající výkonnost a letos dominoval v Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem a v kvalifikačním dostihu pro Velkou pardubickou v červnu doběhl na čtvrtém místě. Sundara (Galileo) letos vyhrál dva tuzemské dostihy první kategorie  a mimoto se neztratil ani v zahraničí. Talentovaným překážkářem je také nejmladší kůň v poli Peintre Elusif (Elusive City), naposledy druhý v Poháru Josefa Váni v Karlových Varech. Další tři startující - formu letos hledající Catch Life (Rainbows for Life), dohlášený Simon Set (Moonjaz) a polokrevný Benevole (Full of Gold) budou čekat na jejich případné zaváhání.

Joseph Palikderby
Úspěšná dvojice Joseph a žokej Jiří Palík se poprvé od vítězství v Českém derby utká se soupeři v hlavním dostihu v Mostě, 20. Velké letní ceně Ústeckého kraje (foto: Petr Nowicki)

Druhým důležitým rovinovým testem letošního čtvrtého dostihového dne v Mostě je Cena holdingu INELSEV, handicap druhé kategorie na 1400 metrů. V devítihlavém poli je také na zdejší dráze v květnu třetí v Ceně Jezdectví Sheik Yerbouti (Look Honey), matador Malq (Prince Kirk), dosud ve Francii startující Eruption (Muhtathir) a tříletá klisna Benidiction (Zebedeen). Ta se už dobře zapsala při prvním startu pod vedením trenéra Harise na Turf-Gala, kde ve sprintérském dostihu doběhla pátá. Poté se jí ale tolik nedařilo při derby-dnu v Ceně TRM a dnes by se mohla rehabilitovat v nižší kategorii. Zajímavým koněm je také bělouš Bukhari (Dalakhani), ktyerý během posledních dvou sezón střídá discipliny - startuje a vyhrál v rovinových dostizích, ve steeplechase i v crosscountry. "Bukhari má rozmanitou kariéru," připouští trenér Wroblewski, "vykazuje střídavou formu. Hledáme mu optimální disciplinu, protože pan majitel ani já z něho nechceme mít průměrného koně."  Doplňme, že Bukhari dokázal loni v říjnu vyhrát na mostecké dráze svůj první jedničkový dostih pod vedením ž. Havelkové, která se vrací do jeho sedla.

Svůj dostih budou mít také zítra v Mostě dvouleté klisny. Deset juniorek by se mělo zúčastnit Ceny EBF na 1400 metrů. Dostih je zároveň i zkouškou na karlovarskou Cenu zimní královny, protože sedm klisen také figuruje na přihláškách do tohoto významného testu dvouletých klisen. V Ceně EBF je šest účastnic dosud bez dostihové zkušenosti. Jedná se také o Claudii Fong (Camelot), která stála na aukci 42.000 euro a je polosestrou hřebce Snap Call (Tamauyz), druhého v dostihu Listed v Cagnes-sur-Mer.  Další importovaná klisna, Samanda Mandura (Manduro) stála jen 3.500 guineí a má dostihově úspěšnou matku Samando (Hernando), vítězku dostihu grupy dvě a grupy tři ve Francii. Stejně drahá byla i další debutantka Queentera (Champs Elysees), jejíž matka již dala chovu čtyři vítěze.

Zajímavého sourozence má reprezentantka Stáje Marcelewo Sue Prancealot (Sir Prancealot). "Naše klisna je polosestrou vítěze 18 dostihů v Itálii včetně grupových zkoušek Dar Saida," svěřuje Greg Wroblewski. "Start v sobotním dostihu je takový experiment - klisna je malá, ale má velké srdce. Jsem na ni moc zvědavý, protože postava ji limituje jít ve stopách Dar Saida, ale třeba uspěje na rovinách."  Debut v dostihu také čeká dceru Anjou Angelote (Stormy Jail) a prvního potomka skvělé Leo Gali (Galileo), hnědku Lareonu (Areion). Z již startujícíh koní má za sebou nejlepší debut Play Rocka (Pop Rock), čtvrtá z dostihu v Bratislavě, který vyhrál dvojnásobný vítěz Quintero. Oproti prvním startům se ale mohou tzv. zvednout La Velocita (Ifraaj), Sochi (Tiger Cafe) a Annie Tiger (Tiger Cafe).

Michaela Zemanová

Související článek: Joseph se vrací aneb s trenéry před Velkou letní cenou
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking