PassepartoutDnešní oslava 20 let mosteckého hipodromu proběhla za krásného letního počasí. Během odpoledne splnilo svou úlohu jen minimum favoritů, a také v obou nejočekávanějších dostizích se diváci dočkali překvapivých doběhů. Ve Velké letní ceně Ústeckého kraje se totiž prosadil v novém rekordu dráhy dosud mezi tuzemskou elitou absentující tříletý Passepartout, v jehož sedle získala své druhé prvenství v dostihu nejvyšší kategorie Kateřina Hlubučková. A vrchol mostecké překážkové sezóny zase ovládl taktickou jízdou ž. Pavel Kašný v sedle svého svěřence Catch Lifea, který se vrátil k dřívějším výborným výkonům. Dařilo se také trenéru Ludvíku Harisovi, který jako jediný z účastníků dostihů byl v dekorovacím centru dvakrát.


Hlavním rovinovým chodem programu byla 20. Velká letní cena Ústeckého kraje (3+, I. kat., 2000 m, 135.000 Kč), tedy tradiční dostih, který patří do zdejšího kalendáře již od začátku, pouze se konal v prvních letech v měsíci září jako Podzimní cena. Letos byl dostih nadmíru zajímavý účastí dvou tříletých koní, derby-vítěze Josepha (Lando) a nováčka mezi tuzemskou elitou Passepartouta, kteří se poměřili s kvalitními staršími koňmi včetně Ideal Approache (Bushranger) a vítěze dostihu z roku 2015, slovenského Sulmana (Look Honey). Podle očekávání šel po startu do čela Ideal Approach, za kterého se zavěsil Sulman, zatímco na konci pole cválali Joseph a Santa Padrona (Muhtathir). Ideal Approach také zavedl pole do cílové roviny, ale nakonec nebyl tím hlavním protagonistou. V polovině roviny totiž za podpory ž. Kateřiny Hlubučkové předvedl razantní nástup svěřenec trenéra Wroblewského PASSEPARTOUT (Galileo), se kterým nikdo z koní v posledních 200 metrech nedokázal držet krok. Tmavý hnědák nakonec získal pro stáj Marcelewo o 2 délky první jedničkové vítězství před slovenským zástupcem Portorikosem (Intense Focus), který byl největším outsiderem dostihu (15:1). Třetí místo obsadil Ideal Approach před stájovou kolegyni Santou Padronou. Tabuli nejlepších uzavřel Sulman. Joseph byl dlouho vzadu, a i když v cílové rovině zrychlil, páté místo mu uniklo o krk. Výsledkovou listinu uzavřel nováček na českých drahách Eskerkhan (Elnadim). Vítězný Passepartout dosáhl na trati 2000 metrlů výborného času 2:03,25 a to znamená překonání Sanokova rekordu dráhy. Jeho trenérem byl rovněž Greg Wroblewski.

O 40 minut později přišel na řadu vrchol překážkové sezóny v Mostě18. PH Hydraulik Velká mostecká steeplechase (5+, steeplechase Národní Listed, 4500 m, 300.000 Kč). Startovní pole čítalo sice jen šestici koní, zato ale kvalitních. Favority dostihu byli svěřenci Josefa Váni, Theophilos (Elusive City) s Josefem Bartošem v sedle a Sundara (Galileo), kterého vedl Jan Kratochvíl. Bohužel ale Sundara po přibližně třetině dostihu měl pád a jako jediný dostih nedokončil. Theophilos odvodil většinu trati. Přibližně v polovině dostihu zažil Josef Bartoš horkou chvilku, kdy se Sundara snažil přidat z boku k poli a Theophilos přitom uhnul do strany, ale žokej kolizi ustál. Zpočátku nenápadně působil zástupce stáje Viktorie-UH CATCH LIFE (Rainbows for Life), kterému se letos nedařilo jako v posledních sezónách. Půl kola před cílem ho zkušený Pavel Kašný posunul na druhé místo a po překonání poslední překážky předvedl natolik silný finiš, že ho Theophilos nedokázal akceptovat. Catch Life získal šesté překážkové vítězství o půldruhé délky před Theophilem. Na třetí místo se dostal zrychlením v cílové rovině Peintre Elusif (Elusive City), který odsunul na čtvrtou příčku od startu aktivního Simon Seta (Moonjaz). Poslední páté místo zaujal polokrevný Benevole (Full of Gold). Pavel Kašný tak vyhrál podruhé jako jezdec Velkou mosteckou steeplechase a dokonce potřetí v roli trenéra.  

Dostihové odpoledne otevřel nejvíce obsazený dostih mítinku, Cena společnosti HyperMedia (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč), které se po škrtnutí Riverside (Fairlypi) zúčastnilo dvanacát koní. Dostih pojali aktivně jeden z favoritů Chrom (Bully Pulpit) a také podceňovaný Cadbee (Bully Pulpit). Chrom nepolevoval ve vysokém tempu ani v cílové rovině, ale na posledních dvě stě metrech musel bojovat s letos dosud nevýrazným Ombrelettem stáje Challenger Horse. Svěřenec trenéra Duchoně pod vedením ž. Jiřího Chaloupky OMBRELLETO (Dolico) nakonec o krk dominoval před Chromem a třetím Cadbeem.

Dvouleté klisny, z nichž sedm je přihlášeno do důležité Ceny zimní královny, si daly dostaveníčko v Cena EBF (2l. kl., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč). V dostihu tři klisny hůře odstartovaly a jedna z nich Sue Prancealot (Sir Prancealot) ztratila na startu minimálně čtyři délky. Dostih ovládala La Velocita (Iffraaj) před favoritkou Play Rockou (Pop Rock). Jednou z klisen, které měly horší vstup do dostihu, byla také dcera Listed vítězky z Itálie Leo Gali LAREONA (Areion - Leo Gali, Galileo), která ale pod vedením ž. Martina Laubeho rychle ztrátu dohnala a na konci protilehlé roviny již cválala za vedoucí La Velocitou. Lareona se do cílové roviny protáhla podíl bariéry a posledních 400 metrů dostihu již bylo jen v její režii. Cílem prolétla při svém prvním vítězstvím pro Stáj DAR o dvě a půl délky před další českou odchovankyní Angelote (Stormy Jail). Jmének k zapamatování je i třetí Sue Prancealot, kterou po ztrátě na startu v cíli dělila od stříbné příčky jen krátká hlava. Favoritka Play Rocka se musela spokojit se čtvrtou příčkou, téměř sedm délek za vítězkou. Vítězný žokej Martin Laube si připsal 11. vítězství do šampionátu, stejně jako trenér Ludvík Haris. Ten se navíc dostal na druhou pozici trenérského šampionátu na rovině.

Jenže uplynulo přibližně třičtvrtě hodiny a majitel stáje DAR Rostislav Kopecký a trenér Ludvík Haris byli v mosteckém dekorovacím centru znovu, jen vítězný jezdec byl tentokrát jiný. V Ceně holdingu INELSEV (3+, handicap II. kat., 1400 m, 90.000 Kč) se totiž po taktice téměř start-cíl prosadila tříletá BENIDICTION (Zebedee), která pod taktovkou ž. Jana Ráji potvrdila roli favoritky dostihu. Na klisnu se v polovině roviny pokoušeli dotírat málo zatížení Tapajo (Sabiango) a Alexandr (Approve), ale klisna ještě na posledních sto metrech přidala a dominovala o téměř tři délky před Tapajem, který nesl o deset kilogramů méně. Třetí skončil Alexandr a nečekaně tak porazil druhého favorita dostihu Sheika Yerboutiho (Look Honey).

Favoritem Ceny Darsalama (3+, III. kat., 2000 m,  60.000 Kč) byl v posledních dvou startech neporažený Linngar (Linngari), ale ten byl jedním ze tří koní, kteří nesli v dostihu nejvyšší hmotnost 61,5 kilogramy a tito koně se na medailová místa nedostali. Správnou volbou pro sázející byla druhá favoritka DANG GIA (Lawman) stáje Protendon-Hulínský, která tu loni dvakrát zvítězila. Pod svým stálým jezdcem Beisimem Ferhanovem završila sérii tří letošních umístění vítězstvím o čtyři délky před Loop Love (Manduro) a tříletým Silver Prince (Silver Frost).

Desetinovým favoritem překážkové Ceny Charvát Group s.r.o. (5+, steeplechase IV. kat., 3600 m, 60.000 Kč) byl reprezentant stáje Vasury Kolesa a svěřenec trenérky Pavlíny Sůrové Neicer, kterého vedl jeho stálý jezdec Radek Man. Tato dvojice také dobře odstartovala a vodila dostih, ale zanedlouho byla vystřídána na překážkách debutujícím Sottoventem (Fastnet Rock). Jeho jezdec Jan Kratochvíl ale asi ve třetině dostihu zamířil omylem na diagonálu, zatímco kurz dostihu vedl po oválu. Do čela tak znovu přešel NEICER (Belenus), který až do cíle dostihu diktoval tempo. Po překonání poslední překážky ještě na soupeře navýšil již tak velký náskok a dominoval o 14 délek před zlepšující se Armitage (Saddex) a Strikem (Tiger Hill).

Slavnostní mostecké odpoledne zakončila Cena 20 let Hipodromu Most (4l., steeplechase IV. kat., 3300 m, 60.000 Kč), jejímž favoritem byl v jednom překážkovém startu neporažený Soson (Authorized). Ten ale narazil v dostihu na zlepšeného SAINT JOSEPHA (Kheleyf), který pod vedením ž. Marcela Nováka začal diktovat nedlouho po startu tempo. Poslední překážku skákal svěřenec trenéra Pavla Tůmy rovnocenně právě se Sosonem. Ve strhujícím souboji pak Saint Joseph ještě dokázal zabojovat a o krk favorita porazil. Třetí místo získal Angostura (Air Chief Marshal). 

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net