cariraySobotní předehra „velkopardubické“ neděle nabídla kombinaci překážkových a rovinových dostihů. K vrcholům patřila Zlatá spona tříletých a Křišťálový pohár. V obou dostizích excelovali spolufavorité – Kifaaya a Čáriray. A oba v cílové rovině předvedli nádherný finiš.


Proutěnkářská Zlatá spona tříletých – Nagroda Toru Wyscigowego Partynice-Wroclav byla dlouhou dobu představením hnědého valacha Northerly Wind vedeného ž. Josefem Bartošem. Naopak hluboko v poli cválal hnědák Kifaaya, který na proutěných překážkách debutoval šestým místem v srpnu. Kilometr pod cílem jej žokej Josef Váňa ml. dotáhl na do té doby druhého Pacina, poslední proutku už skákal po boku Northerly Wind a v cílové rovině zařadil vyšší rychlost. Pro Kifaayu připravovaného Radkem Holčákem je to první tuzemské vítězství, prozatím úspěch slavil „jen“ vloni ve Velké Británii.

Druhým sobotním vrcholem byl Křišťálový pohár podporovaný společností BOHEMIA SEKT, proutěné překážky pro pětileté a starší koně na 4100 metrů. Scénář dostihu byl prakticky totožný s předchozí Zlatou sponou. Vítěz Čáriray vedený žokejem Dušanem Andrésem se držel uprostřed pole, dopředu šel až po poslední proutěnce. O půl délky předstihl druhého Adiutanta (ž. Jaroslav Myška), za ním dokončili Meny Bay, Ange Guardian a Sorgenio. Pro Čáriraye to bylo druhé vítězství v tomto dostihu, poprvé Křišťálový pohár vybojoval v roce 2012. Svědčí mu i spolupráce s Dušanem Andrésem, se kterým zvítězil už potřetí.

V úvodních proutěných překážkách si pro cenu vítěze šel francouzský amatér Gonzague Cottreau, který byl angažován do sedla bělouše Illuminatiho. Prosadili se stylem start-cíl.

Jedinou steeplechase dostihového mítinku byl dostih pro mladé jezdce. S naprostým přehledem si pro vítězství došel šestiletý Jantar pod vedením Petra Tůmy. V sedmém překážkovém startu Jantara to bylo druhé vítězství, pokaždé to bylo s Petrem Tůmou.

Závěr soboty patřil třem rovinovým dostihům. Nejprve se na trať dlouhou 2900 metrů vydaly amazonky, startovní listina nabízela několik zajímavých koní. Přesto byl jednoznačným favoritem Pat´s Gold v sedle s Vendulou Korečkovou, který i svůj druhý letošní start znovu proměnil ve vítězství. Došel si pro něj s devítidélkovým vítězstvím před dalším spolufavoritem Playstarabad (ž. Zuzana Vokálková) a nadějnou Cherries (Jiřina Andrésová).

V rovinovém klání amatérů na 3200 metrů se prosadila ryzka Dekatmie, pro kterou to bylo první tuzemské vítězství, a to pod vedením am. Martiny Lukové. Závěrečný dostih pro mladé jezdce byl vítěznou premiérou pro hnědku Linngrid, v sedle s Ondřejem Velkem. Tomu už chybí jen dvě vítězství k získání titulu žokej v rovinových dostizích.

Důvod k oslavě měl i trenér Stanislav Popelka, kterému se podařil trenérský hattrick. Poprvé bodoval díky Čárirayovi, podruhé Pat´s Gold a potřetí se radoval díky výkonu Dekatmie.

foto Milan Křiček  


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking