vp 2015 vitezVítězem 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se stal desetiletý valach stáje Castor NIKAS (Scater), druhý z předloňského ročníku, který s žokejem Markem Stromským v sedle, jistě o 3 3/4 délky porazil nováčka Velké sedmiletého Ribelina (Truth Or Dare) a Pavlem Kašným. Třetí, se ztrátou 3 1/2 délky na druhého v cíli doběhl jeden z favoritů Zarif (Observatory) s ž. Bartošem, čtvrtý Universe of Gracie (Pentire) a pátý favorizovaný Rabbit Well (Dream Well).


Scaterova satisfakce

Psal se rok 1996 a tehdejší vládce pardubických překážek, z Polska importovaný hnědák Scater, dovršil věk 6 let, v němž se již mohl postavit na start Velké pardubické. Byl by favoritem, nebo minimálně favoritem české části pole, protože na tehdejší ročník přijela z ostrovů velmi silná dvojice It's A Snip, vítěz předchozího ročníku, s britským šampiónem Richardem Dunwoodym a Irish Stamp s Normenem Williamsonem. Přesto Scaterovy šance proti anglické dvojici se ve světle jeho předchozích výkonů nezdály být nijak malé. V sezóně 1995 přešel z rovin, na nichž získal jedno jedničkové vítězství, do překážek a s výjimkou úvodního startu, v němž skončil druhý, proměnil všechny ostatní ve vítězství. Sezónu uzavřel triumfem v klasické steeplechase Ceně Paramo, která byla součástí mítinku s Velkou pardubickou a po sezóně byl zvolen Nejlepším steeplerem roku.

Následující sezónu jej trenér František Holčák přesměroval z klasických steeplechase na cross-country s cílem pokusit se úspěch ve Velké pardubické. Scaterovi se po úspěších na pardubické trávě dařilo i na oranici. V červnu vyhrál kvalifikační Velkou cenu města Pardubice, v níž jistě o 2 délky zdolal Vronského, který Velkou o 2 roky později vyhrál a po pádu v srpnové Velké ceně IPB potvrdil skvělou formu triumfem v zářijové kvalifikaci, v níž o délku porazil Čest, Vronsky ztrácel dalších 15 délek.

Přišel druhý říjnový víkend a do Pardubic vyrazil z Velkých Karlovic kamión plný nadějí na úspěch v nejrespektovanějším dostihu českého kalendáře. Jak se ale záhy ukázalo, marných nadějí. Scater se totiž nedostal ani na start Velké, stopku mu vystavila veterinární prohlídka před Velkou. Trenér, který její rozhodnutí považoval za velkou nespravedlnost, to tehdy velmi těžce nesl a jako protiargument mu mimo jiné posloužilo suverénní zadržené Scaterovo vítězství o dva týdny později v Bratislavě. Šance na úspěch ve Velké ale byly pryč. Následující sezónu Scater ještě dvakrát vyběhl, ale ani jeden ze startů nedokončil a jeho dostihová kariéra skončila.

Narozdíl od většiny špičkových steeplerů zůstal Scater hřebcem a díky jedničkové třídě na rovinách, skvělým výsledkům v překážkovém provozu a snad i jako syn špičkového polského plemeníka Dixielanda dostal šanci v chovu. Osudovým se mu stalo setkání s Františkem Vocáskem a především s elementární matkou jeho chovu, Dara Monarchovou dceru Apartma, s níž dal jedničkové Aparta, Apartmana, Apartu a Apasku a především ukázal, že navzdory překážkové kariéře je schopen dát i špičkového koně do rovin.

V prvním roce nového tisíciletí se Scater poprvé setkal s Chiavariho dcerou Nikou, skvělou steeplerou, vítězkou 2 rovin a 5 dostihů steeplechase, mj. první v jedničkové Ceně Komory veterinárních lékařů v Pardubicích, kterou pro svůj chov získal Scaterův majitel František Vocásek. Ze spojení dvou výborných steeplerů vzešel Nikscater, který vyhrál 4 dostihy, z toho 3 překážkové. Rok po něm se narodil Niklotr, který během krátké kariéry získal jedno vítězství na rovinách a v roce 2004 dalo toto spojení klisnu Nikasku, vítězku na rovinách i na překážkách. Rok po ní přišel na svět Nikas, díky němuž se za dalších 10 let Scater dočkal satisfakce za Velkou, které se nemohl zúčastnit.

Jak se rodilo rekordní vítězství

Letošní Velká pardubická byla po dlouhých letech první Velkou, na její startu se neobjevil žádný z vítězů předešlých ročníků. Polovinu 22 hlavého pole startujících tvořili nováčci Velké. Jeden z nich, svéhlavý Rabbit Well, dokonce odskakoval jako favorit navzdory minimu zkušeností s dstihy cross-country. Proti nováčkům stanuli ostřílení a v minulosti ve Velké umístění koně jako Klaus, Kasim, Al Jaz, v posledních dnech před Velkou výrazně sehraný Universe of Gracie a také Nikas, před dvěma lety druhý za Orphee des Blins.

Hned po startu se ujal vedení Universe of Gracie a Jan Faltejsek v jeho sedle nasadil taktiku,  s jakou uspěl s Orphee des Blins. V ostrém tempu najížděný Taxis tentokrát viděl jen jednu chybu -  pád Nebriuse, kterému se ale nedokázal vyhnout Pareto. Další pády přišly na Popkovickém skoku a srážka s volným koněm krátce za ním. Poměrně vysoký počet pádů ale nebyl důsledkem vysokého počtu chyb, většina byla nezaviněných, kdy v početném poli a rychlém tempu neměli postižení čas reagovat nachyby koní jdoucích před nimi či vedle nich. Dostih zde skončil pro Ter Mila, Sokola, Sherarda a Al Jaza, vzápětí i pro Peintre Abstrait.

Pak se průběh zklidnil, a dál v rychlém tempu, byť ne tak jako zpočátku, vodil Universe of Gracie, jemuž seděl u sedla volný Ter Mill, blízko byl Kasim, Lorain, Ribellino, favorizovaný Rabbit Well se držel v zadní části pole. Dobře se držel i francouzský Pasquini Rouge, naopak Rabbit Well měl nemalé problémy na velké vodě. Na trávu přišel první Universe of Gracie, dobře vytočil Zarif, který se v té chvíli zdál být na tom velmi dobře, zvenčí šel Nikas a za nimi Ribellino. Pak ale udělal Zarif chybu na skoku a ztratil, naopak Nikas se posunul do čela, když Universe of Gracie už docházely síly. Do cílové rovinky přišel první Nikas a náskok udržel až do cíle před Ribellinem, Zarifem a Universe of Gracie. Pátý skončil Rabbit Well, šestý Kasim a sedmý Lorain, dostih dále dokončili Modena, Templář, Pasquini Rouse a Klaus.
 
vp 2015 cil

Vítězství Nikase bylo prvním úspěchem ve Velké nejen pro majitele stáj Castor a trenéra Stanislava Popelku, ale i pro žokeje Marka Stromského, který už jednou, před sedmi lety v sedle Amant Grise, projel cílem jako první, ale pro nedodržení kurzu (neobjetí točného bodu), byl diskvalifikován. Už tehdy, jako první jezdec historie, zajel Velkou pardubickou v čase pod 9 minut, nyní to, v sedle Nikase zopakoval, časem 8:55,29 vytvořil nový rekord dostihu a dočkal se zasloužené satisfakce za předchozí diskvalifikaci. Mimochodem, v ten den se Nikas dočkal prvního jedničkového vítězství, když vyhrál Zlatou sponu tříletých, v níž jako třetí tehdy finišoval Kasim.   

Tak skončila 125. Velká pardubická, příběh dvou satisfakcí. Dostih, který znovu posunul hranici, tentokrát časovou a potvrdil trend rostoucí výkonnosti českého překážkového sportu.







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net