americanpharoah kindle sep18V noci na dnešek začala v Keenelandu největší světová dražba ročků Keeneland September Yearling Sale, která potrvá až do 23. září. Ti nejatraktivnější ročci jsou nabízeni hned v úvodu, což potvrdil i letošní ročník.


Klíčovým momentem letošní dražby byl návrat šejka Mohammeda, respektive jeho stáje Godolphin, po takřka desetileté pauze. Tato skutečnost, společně s faktem, že už neplatí šejkův bojkot ročků po coolmorských plemenících, se zasloužila o nejvyšší cenu úvodního dne. Postaral se o ni lot 91, ryzák z prvního ročníku vítěze americké trojkoruny American Pharoah (Pioneerof the Nile) z blacktype vítězky, několikrát umístěné v grupových dostizích klisny Kindle (Indian Charlie), za kterého stáj Godolphin, která se o něj přetahovala s týmem kolem Coolmoru, zaplatila 2,2 miliónu dolarů. Roček přinesl skvělý profit pinhookerovi O'Callaghanovi, který jej jako odstávče koupil za 400 tisíc dolarů na Keeneland November Breeding Stock Sale. "Byla to nejvyšší cena, jakou jsem kdy za hříbě zaplatil," uvedl krátce poté, co se mu splnil sen všech pinhookerů - že o jejich ročka se budou na dražbě prát dva největší investoři na trhu s nejrychlejší krví.

Návrat šejka Mohammeda byl impozantní nejen díky nejdražšímu ročkovi. Celkem během úvodního dne koupil 11 ročků, za které zaplatil 7,28 miliónu dolarů a stanul v čele žebříčku kupujících. Také vstup American Pharoah na zářijovou dražbu byl úspěšný - prodáno bylo 12 jeho potomků za 6,335 miliónu dolarů, tj. v průměru za 528 tisíc dolarů.

Druhou nejvyšší cenu, 1,8 miliónu dolarů, zaplatila OXO Equine LLC za lot 211, hnědáka po Curlinovi (Smart Strike), prvního potomka vítězky La Troienne Stakes (Gr.1) Molly Morgan (Ghostzapper). Třetí nejdražší roček (lot 218), za 1,3 miliónu dolarů zakoupený syn Medaglia d'Or (El Prado) z Gr.2 vítězky Moulin de Mougin (Curlin), též putuje do stáje Godolphin, která doufá, že hřebec ukáže alespoň část z toho, co letos na anglických drahách předvádí jeho blízký příbuzný Roaring Lion (Kitten's Joy). 

Celkem bylo včera prodáno 138 ročků za 48,620.000 dolarů. Průměrná cena dosáhla 352.319 $ a medián 260.000 $, 34,9% ročků zůstalo původním majitelům. Vzhledem ke změně formátu dražby nelze data z úvodního dne srovnávat s loňskými (tehdy bylo prodáno jen 95 vybraných ročků), nicméně start ukazuje, že alespoň v elitní části trhu optimismus nakupujících trvá. (miv)      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking