V neděli se ve Velké Chuchli uzavře letošní seriál klasických dostihů jeho posledním dějstvím - 74. J&T Banka Saint Leger. Do listed dostihu pro tříleté hřebce a klisny vyrazí bojovat o celkovou dotaci 600 tisíc korun 9 tříletků, mezi nimiž je jediná zástupkyně slabšího pohlaví - vítězka Ceny tříletých klisen (bývalá Cena Hřebčína Napajedla) Ile Jones (Zambezi Sun).


Svěřenkyně Václava Hulínského Iles Jones, reprezentující trenérovu vlastní stáj, sice nebude v neděli patřit k favoritům, ale cesta, kterou se ke startu v klasickém dostihu dostala, patří dnes mezi českými majiteli k nejčastěji vyhledávaným. Francouzská rodačka je totiž jedním ze čtveřice uchazečů o nedělní klasiku, kteří prošli dražbami francouzské dražební společnosti Arqana. lle Jones jejím areálem prošla hned dvakrát, v obou případech patřila k cenově nejdostupnějším koním. Jako hříbě byla v prosinci prodána za 6.000 €, jako roček na listopadové mixed sale už stále jen čtvrtinu původní ceny - 1.500 €.

Francouzské dražby sice umějí nabídnout i perspektivního koně za pakatel, stejně tak si ale lze na tamních dražbách vybrat dobrého koně v cenových relacích pro kupce podstatně méně příznivých. A to nemluvíme o elitní srpnové dražbě ročků, která je každoročně prvním barometrech situace na trhu s nejrychlejší krví. I na říjnové, cenově podstatně přístupnější dražbě ročků se nakupuje za vysoké ceny, jak může mj. potvrdit i druhý favorit nedělní klasiky Angkor Wat (Nathaniel). Stáj Jiřího Odcházela reprezentující ryzák byl zakoupen prostřednictvím Christiana Richnera právě až na říjnové drařbě, ale jeho cena se i tam vyšplhala na 80.000 €.

Ze stejné dražby zamířil do ČR i Svenson, syn jediného přemožitele famózní Zenyatty hřebce Blame (Arch). Stáj DS Pegas už v minulosti zastupovala řada koní amerického chovu, část nich (například Sokol, Blesk, Lev, Eso či Skarabeus) koupila stáj přímo v USA na dražbách ročků v Keenelandu, Svenson však byl prostřednictvím Tomáše Jandy koupen v Deauville, kde jej na říjnové dražbě ročků vydražil za 17.000 €. I on se ale ukázal i na dražbě za velkou louží, když byl v lednu téhož roku nabídnut v Keenelandu, ale odešel neprodán po nejvyšší nabídce 24.000 dolarů.

Ramssio jako roček na snímku uveřejněném v dražebním katalogu. Foto Arqana  Další "historický" snímek. Bell Elyses, vyfocený jako roček pro nabídku v katalogu BBAG


Z dražby francouzské Arqany se k nám dostal i favorit nejdelší klasiky, zástupce bílozelených barev jedné z nejdéle fungujících stájí v českém polistopadovém turfu stáje Hrubý Ramssio (Whipper). Naděje na další klasický triumf Františka Hrubého patří k těm na peněženku majitele při nákupu nejméně náročným klasickým adeptům. Na podzimní mixed dražbě společnosti Arqana byl jako roček vydražen za pouhé 4.000 €.

Domácí chov v závěsu za Deauville a jistota jménem Baden-Baden

Vedle dražeb společnosti Arqana se letos ukázal jako nejlepší zdroj pro Saint Leger domácí chov, který zastupují na startu nedělní klasiky tři koně. Dalandi z chovu Petra Nieslaníka je potomkem v Polsku působícího Alandi (Galileo), ultravytrvalce, který se v tamním chovu ale prosadil podstatně méně než se čekalo. 

Vlastní chov reprezentuje také  Zamindarton z chovu Rabbitu Trhový Štěpánov. Koncem května narozený ryzák se narodil ze spojení vítězky Oaks Rabbit Zamindar (Zamindar) s Egertonem (Groom Dancer).

Posledním českým odchovancem na startu je tmavý hnědák z chovu Jana Švédy La Coral a jistě stojí za zmínku, že se účastník nejdelší klasiky narodil ze spojení šampión-mílaře Blue Corala (Grand Lodge) s nestartovavší dcerou šampióna sprinterů Scyrise (In Camera). Pokud Vás La Coral zaujal, v Katalogu ročků je aktuálně nabízena k prodeji jeho polosestra Latarmissie (Pouvoir Absolu)   

latarmissie katalog

Zavedenou značkou je pro české majitele, hledající perspektivní koně, i dražba ročků společnosti BBAG v Baden-Badenu. Tu v posledních letech nejčileji využívá Karel Jalový ze stáje Lokotrans a i nedělní zástupce růžovobílých barev na startu Bell Elysees byl za 14.000 € zakoupen právě tam. Syn plemeníka Champs Elysees (Danehill), otce českého derby vítěze Gontchara, se ale narodil v Anglii a tam byl také poprvé nabídnut k prodeji. To byl ještě hříbětem, ovšem na Tatteralls Foal Sale bylo za něj nabídnuto jen 9.000 gns a odešel neprodán.

Uranovi (Reliable Man) polosourozenci sice také prošli několika anglickými dražbami, samotný zástupce Stáje Březová se však procházel pouze po dražební scéně v Iffezheimu, kde jej Jiří Drag získal za 30.000 €. V beděli uvidíme, kdo z "francouzsko-česko-německého" souboje vyjde nejlépe.

Miloslav Vlček  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking