Prometheus4Tuto neděli se odběhne již 104. ročník Českého derby, letos pod patronátem společnosti Westminster. Dostat koně do derby je cíl velké části majitelů tříletých koní, který nezačíná až přípravnými dostihy a snahou získat vysoký handicap, ale už při výběru či odchovu koně. Jako každý rok i letos se podíváme, jakými cestami se uchazeči o letošní modrou stuhu dostali ke svým majitelům.

 
Na startovní listině je letos bohužel jen kůň českého chovu, kterým je možná trochu kuriózně zástupce barev sponzora dostihu společnosti Westminster Naughty Peter (Tai Chi), narozený v napajedelském hřebčíně. Při případné indispozici některého z šestnáctky uchazečů by se do hry mohl dostat ještě Maxmilián (Eagle Top) z chovu Rabbitu Trhový Štěpánov.

Vedle nich jsou na startovní listině také dva zástupci sice s cizím suffixem, ale z chovu tuzemských chovatelů. Oba se narodili ve Francii, oba byli odchováni na Haras de Beaufay Jiřího Trávníčka a oba patří k šancovým koním. Na prvním místě to je aktuální favorit dostihu, vítěz Velké jarní ceny San Sebastian (The Grey Gatsby) z vlastního chovu stáje Lokotrans. Druhým je Prometheus (Ectot), polobratr předloňské derby vítězky Queen of Beufay (Zarak), který reprezentuje přímo chov Haras de Beaufay.

Z prodejky jen jediný uchazeč

Zbytek uchazečů si jejich majitelé koupili. Zatímco loňský ročník Českého derby byl demonstrací síly francouzských prodejek, na kterých byli zakoupeni i první dva v cíli Abha (Zelzal) a You Just Rock (Hawkbill), letos na startovní listině najdeme jen jednoho koně, získaného v prodejním dostihu. Je jím Sun Project (Kendargent), zakoupený v březnu v Chantilly za 32.522 €. Ten je také jediným koněm účastníkem, kterého majitel získal až jako tříletého. Řadou prodejek však prošla i vítězka Velké červnové Fine Anyway (Galiway), která však byla zakoupena už na přelomu roku 2022/23 privátně.

Čtyři koně získali majitelé jako dvouleté, přičemž dva z nich byli získání ještě před zahájením dostihové kariéry. Druhý favorit dostihu King Warrior (Saxon Warrior) byl vydražen na breeze-upu společnosti Arqana za 41.000 €, jeho tréninkový kolega Gabon (Ten Sovereigns) se do Česka dostal také z dražby pořádané Arqanou, ale až z letní, kde byl získán za 33.000 €. Za zmínku stojí, že i on prošel breeze-up dražbou, ale v Irsku, kde byl jen pár týdnů před nákupem do Čech vydražen za 90 tisíc eur. A dražbou prošel už jako roček - v Newmarketu na Tattersalls October Yearling Sale (Book 2) byl prodán za 48.000 gns.

Další zástupce centrály v Lysé Black Gangster (City Light) byl zakoupen na listopadové mixed dražbě v Deauville za 38.000 € a Queen's William (Sea The Moon), která byl za 25.000 € získán na prosincové vánoční online dražbě, organizované německou dražební společností BBAG.

Nejdráž bylo v Německu

Největší část koní získali současní majitelé na dražbách ročků, hned tři na zářijové v Baden-Badenu, kde čeští majitelé získali dva nejdražší uchazeče o modrou stuhu. Plných 85.000 € stála Witch in Pink (Sea The Stars) a 46.000 € Pirlo (Aamaron). Laciný nebyl ani Sambany (Highland Reel), za něhož AGA-Vlachovice zaplatila 34.000 €. V Badenu byla koupena i Niamey (Brametot), ale ta prošla až říjnovou mixed dražbou a stála zlomek ceny zářijových nákupů - 3.500 €.

V Deauville byli jako ročci zakoupeni dva koně. Vítěz jedné z předzkoušek Cheeky Boy (Holy Roman Emperor), koupený na říjnové dražbě ročků za 9.000 €, a Zirconne (Spanish Moon), získaný o měsíc později na mixed dražbě, kde jej privátně získal Tomáš Janda za 6.000 €.

Z oblíbené irské dražby ročků společnosti Tattersalls se na startovní listinu Českého derby dostala jen Eskadra Zero (Phoenix of Spain), která stála 6.000 €. Uvidíme, zda právě ona nebude tím koněm, který irské dražbě u nás udělá další velkou reklamu.

Miloslav Vlček     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net