V neděli se v Chuchle Areně Praha odběhne druhý klasický dostih sezóny a první, otevřený oběma pohlavím, 102. Conseq Velká jarní cena. Na startovní listině je 15 koní, čtrnácti hřebcům se postaví jediná klisna, do dostihu dohlašovaná Abha, která před pár dny přišla z Francie. 

 
Loňskou Velkou jarní cenu skvělým způsobem opanoval Zamico (Amico Fritz), ryzák z vlastního chovu stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Tu letos zastupuje outsider Rabbit Zoustar, který bude reprezentovat úspěšnou stáj pana Zdeňka Jandejska, ne však jeho chov, neboť byl stájí zakoupen jako dvouletek na breeze-up dražbě v Irsku. A zakoupeni byli i všichni ostatní - na start se tentokrát nepostaví žádný plnokrevník, jehož by si majitel sám odchoval.

Nebýt konfliktu na Ukrajině, možná by jeden  v dostihu startoval, a to ryzák Hidden Colony (Sioux Nation). Jeho chovatel a předešlý majitel, ruský syndikát Imperial Crown Syndicate, ale byl nucen hřebce po zavedení sankcí prodat a privátně jej jako dvouletka ještě před tím, než absolvoval první start, získala stáj Josefa Sallera mladšího The Sons of Sharpour. Privátně byli zakoupeni i oba koně českého chovu, kteří shodně reprezentují napajedelský chov - Vanrick (Amico Fritz - Vaneta, Tiger Cafe) a Ralph (Chardonney Tcheque - Renessie, Stormy Jail), přičemž prvně jmenovaného si Michalcovi vyhlédli už jako hříbě, koupili jej hned po odstavu a nechali v Napajedlích do odchodu k trenérovi. Zbytek koní prošel dražbou.

Francouzský trh vládne

Největší část účastníků byla zakoupena na dražbách ročků - od Francie, přes Německo, Anglii až po Irsko. Prim hrála Francie, kde byli zakoupeni Bellator (Havana Grey), Tommy Lee Horn (Golden Horn) a Jardin Michelet (Kingfisher). První se na cestu do Česka vydal ze srpnové v2 dražby, bezprostředně navazující na nejelitnější tamní dražbu ročků, kde stál 34.000 €, zbylí dva byli koupeni na tamní poslední dražbě ročků v listopadu, kde za ně majitelé zaplatili 7.500 € respektive 1.000 €.

Dva ročci byli koupeni na irských dražbách, ale jen jeden přímo v Irsku. Tím je Macallan (Tamayuz), který byl prostřednictvím Kerr & Co získán za 23.000 € na Goffs Sportsman's Yearling Sale. Sadalbariho (Gleneagles) koupil za 4.000 liber Tomáš Janda na Tattersalls Ireland September Yearling Sale, která se však tehdy kvůli proticovidovým opatřením konala v anglickém Newmarketu.

Dva ročci přišli z Německa z dražeb společnosti BBAG. Favorizovaný Devil in Pink (Footstepsinthesand), který je s cenovkou 68.000 € nejdražším účastníkem Velké jarní ceny, byl stájí Lokotrans zakoupen na zářijové dražbě, Little Lorda, syna tehdy v Česku působícího Zazou (Shamardal), si stáj K-K Metal a.s. vybrala na dražbě v říjnu, kde za něj zaplatila 14.000 €.

Dvouletí z breeze-upů, tříletí z prodejek

Dva účastníci VJC byli koupeni jako dvouletí na breeze-up dražbách. Již zmiňovaný Rabbit Zoustar (Zoustar) přišel z irské Goresbridge dražby společnosti Tattersalls, kde za něj stáj zaplatila 6.000 €, Fortune Golda (Estidhkaar) vydražila Hana Juráková na letní mixed dražbě v Deauville za 11.000 €.

Tři z účastníků byli současnými majiteli zakoupeni až letos, společné mají i to, že všichni tři přišli z Francie. Na únorové dražbě byl Tomášem Jandou za 50.000 € vydražen Le Rozel (Shalaa), který je tak po Devil in Pink druhým nejdražším koněm v dostihu.

Zbylí dva, shodně reprezentující barvy manželů Dufkových, byli koupeni v prodejkách. Biriatou (Wings of Eagles) za 15.500 € na konci února, Abha (Zelzal), pro kterou bude Velká jarní prvním představením v nových barvách, před 3 týdny za 34.550 €.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net