eurosAlespoň takový signál dávají koně, kteří budou do Velké jarní ceny odskakovat s nejvyššími šancemi - první dva z trialu, Montjeu Third (Pop Rock) a Lagaro (Dalghar), pocházející z chovů Rabbitu a Darhorse, nejviditelnějších zástupců nové vlny v českém chovu.

 
Připočteme-li k nim i třetího z trialu Johnny Whistle (Silver Whistle) z chovu Ladislava Jezdinského a jeho stáje Jeso, má český chov a cesta odchovu vlastního koně pro klasický dostih v letošním ročníku hodně ambiciózní zástupce. Ovšem většinu jeho letošních účastníků majitelé zakoupili a s výjimkou jedné koupě z prodejního dostihu a polského odchovance Magic Tirol je koupili na dražbách.

Ale i jediný kůň v poli zakoupený v prodejce, valach Luck Ahead (Dream Ahead) vydražený po vítězství v říjnové prodejce za 18.055, má dražební historii. Dražbou prošel již jako hříbě, když byl na Goffs November Sale prodán za 58.000 euro. O necelý rok později se představil na srpnové dražbě ročků v Deauville, kde změnil majitele po uhrazení částky 40.000 euro.

Luck Ahead není jediným koněm, který změnil majitele hned několikrát. Dvakrát se v dražebním ringu ukázal i Abdulah (Invincible Spirit), nejdražší z účastníků Velké jarní ceny. Toho současný majitel získal jako dvouletka na loňské letní Mixed Sale v Deauville za 70.000 euro. Hřebec ale byl prodán již jako roček na Tattersalls October Yearling Sale, kdy jeho cena vyšplhala na 72.000 gns a byl též k jako dvouletek na jaře v katalogu Craven Breeze-Up Sale, ale z té byl nakonec stažen a nabídnut o pár měsíců později ve Francii.

Jako dvouletek byl současným majitelem získán i Dudlik (Pivotal), který byl v privátní koupi získán bezprostředně po letní Mixed dražbě v Deauville za 14.000 euro. Pro zástupce stáje CK Martin Tour to však byla, a teď se držte, už pátá dražba, na které byl nabídnut. Jako odstávče na Tattersalls December Foal Sale byl prodán za 16.500 gns, jako roček nejprve odešel neprodán z Tattersalls October Yearling Sale (Book 2), úspěšnější byl v prosinci u Tattersalls, kde byl prodán za 8.000 gns. Počtvrté byl v Newmarketu nabídnut na Guineas Breeze-up Sale, kde jej za 12.000 gns získal zpět prodávající.

Naopak Alexandr (Approve) i Fantasticadventure (Poseidon Adventure) prošli je jedinou dražbou, oba jako ročci. Prvního za 23.000 euro vydražil Tomáš Janda v Irsku, druhého získala stáj Lokotrans za 10.000 na zářijové dražbě ročků v Baden-Badenu.

Ve startovních boxech se v neděli ukáže i kůň, který byl do Čech získán až jako tříletý. Valach Eruption (Muhtathir) byl Christianem Richnerem vydražen až letos v únoru na February Mixed Sale v Deauville za 4.000 eur.

Odpověď na otázku, zda byl úspěšnější vlastní chov nebo koupě na dražbě (či v prodejce), nám dá nedělní výsledek. (miv)


         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net