V neděli se v Conseq Parku ve Velké Chuchli odběhne první klasický dostih sezóny Nikon Jarní cena klisen. Stejně o v předchozích letech se i letos podíváme, jakými cestami se jeho účastnice dostaly do stájí současných majitelů.


Podíváme-li se  letošní startovní pole a srovnáme-li je s předchomi dvěma ročníky, nelze si nevšimnout, jak postupně stoupá podíl klisen domácího chovu a zároveň výrazně klesá cena těch klisen, které byly současnými majiteli zakoupené na dražbách. Z dat tří ročníků těžko usuzovat na obecně platný trend, ale zatímco v roce 2013 byla najdražší účastnice JCK zakoupena svým majitelem jako ročka za 80.000 euro a loňská nejdražší klisna v poli stála 50.000 euro, letošní nejdražší klisna v poli stála 30.000 euro.

Vedle 5 klisen koupených na dražbách se na startovní listině nachází i Efily, zakoupená za 18.500 euro po šestém místě v prodejce v Cagnes-sur-Mer letos v lednu zakoupena Efily (Slickly) stáje Lokotrans.

Kdybychom brali v úvahu ceny, dosažené v dražebním ringu, najdeme mezi 13 lisnami na startovní listině 5, které prošly dražbou. Pro srovnání - v loňském roce jich bylo 6 z 15, předloni 11 ze 16. Nakupovány byly na různých dražbách i v různých fázích svého věku. Vítězka trialu Sedmikraska (Excellent Art) byla takoupena jako odstávče na Tattersalls December Foals Sale za 8.000 euro, Nicole Megan (Bushranger) si naopak cestu do Čech našla až ve dvou letech, když ji pro stáj Joly zakoupil Christian Richner na Arqana December Mixed Sale za 4.000 euro.

Zbylé tři klisny byly současnými majiteli zakoupené na dražbách ročků. Nejdražší z nich byla Partyday (Footstepsinthesand), kterou Tomáš Janda vydražil na Tattersalls Ireland Yearling Sale za 13.000 euro. Pro Partyday to nebyl první výlet na dražbu, už jako odstávče byla prodaná u Goffs za 11.000 euro. Jako odstávče byla prodaná i Douna (Stormy River), kdy byla vydražena za 4.000 euro. Za stejnou sumu, ale až o necelý rok později, putovala do Čech poté, co byla v "private sale" prodána bezprostředně po Arqana Deauville Autumn Mixed Sale. Vůbec nejdražší ze zakoupených klisen je favorizovaná a dosud neporažená Skara (Clodovil), kterou Christian Richner získal na říjnové dražbě BBAG v Baden-Badenu za 30.000 euro. Tady se musím omluvit za zde původně uvedenou cenu 3.000 euro, která je u ní chybně uvedena v databázi Racing Postu, z níž jsem při sestavování dat vycházel.

Zbylých 7 klisen reprezentuje domácí chov. Lorie (Suteki Shinsukekun) z chovu dr. Kubíčka, Nelia (Needham's Fort) z chovu Ekofarmy Rybár a napajedelská ochovankyně Lacorana (Blue Coral), byly svými majiteli získány od chovatelů, Venillia (Rosensturm) z Orlingu, Vaneta (Tiger Cafe) manželů Michalcových, Anshoa (Sholokhov) stáje DAR a Zamiranda (Pop Rock) Rabbitu jsou z chovu svých současných majitelů. V neděli uvidíme, která z výše zmíněných cest vedla letos k úspěchu. (miv)

              Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net