arqana zanr23Největší francouzská dražební společnost Arqana zveřejnila katalog na svou říjnovou dražbu ročků. Dražba, z níž do Česka přišla již hodně dlouhá řada koní a která je nyní rozdělena do tří částí podle atraktivity ročků, proběhne od 17. do 21. října. Katalog dražby, na níž byl před dvěma lety prodán nejlepší letošní tříletek v Evropě Paddington a před čtyřmi tuzemský šampion Vert Liberte, čítá 731 ročků včetně několika s českými konexemi.

 
Jedním z nejzajímavějších v tomto směru je do Part I zařazený lot 76, hřebec po populárním sprinterovi Hello Youmzain (Kodiac), který má letos první ročky. Nabízený hřebec je synem listed umístěné Tropical Mark (Mark of Esteem), matky tří blacktype vítězů včetně vítěze St. Leger Italiano (Gr.3), Coppa d'Oro (L), třetího z Prix du Cadran (Gr.1) a v neposlední řadě Koně roku ČR Trip to Rhodose (Rail Link).

Hodně zajímavý je z našeho pohledu i lot 148, pod nímž je v katalogu uvedena dcera plemeníka Zarak (Dubawi), otce vítězky Českého derby 2022 Queen of Beaufay. Matkou ve Francii narozené klisny je britská rodačka Forces Sweetheart (Allied Force), která během dvou sezón v přípravě Lenky Horákové vyhrála pro stáj Eriky Krajníkové i jedničkový handicap ve Varech. Ve francouzském chovu si vede velmi dobře a její zatím nejúspěšnější potomek hřebec National Service (Elusive City) mnohokrát bodoval na blacktype scéně a získal i vítězství v Gr.3 Prix Paul de Moussac Longines.

Nepřehlédněte: Polský majitel ji vrátil, následně totéž udělal i řecký magnát. Před 104 lety se v Napajedlích prodávala legendární Lissy

Sedm ročků má v katalogu Haras de Beaufay, z nich čtyři náleží k vlastnímu chovu francouzského hřebčína či jeho majitele Jiřího Trávníčka. Skvělým rodokmenem se může pyšnit lot 475, ryzák z prvního ročníku vítěze Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) a Prix du Jockey Club (Gr.1) Sottsasse (Siyouni). Jeho matkou je Hermiona (Kitten's Joy), která v barvách Beaufay běhala ve Francii, kde se dostala na tabuli v listed. Na říjnové dražbě byl už loni nabídnut její první potomek hřebec Eugene Smith (Zoffany), kterého za 60.000 € vydražil trenér Jean-Claude Rouget.

Zatímco Hermiona se v Česku ukázala jen jednou při startu v Leram Million, další z matek v chovu Jiřího Trávníčka Naviku (New Approach) jsme vídali na tuzemských drahách pravidelně. Dvojnásobnou vítězku a účastnici Českého derby bude na dražbě zastupovat syn Nazareth (lot 725), syn plemeníka Zelzal (Sea the Stars), otce Derby vítězky Abhy.

Krátkou kariéru měla Sibyla (Invincible Spirit), která v přípravě Michala Liska absolvovala jen dva starty bez umístění, nicméně jako dcera listed vítězky Silver Pivotal (Pivotal) a polosestra Gr.3 vítěze Silver Galaxy (Galileo), navíc po špičkovém plemeníkovi, si šanci v chovu jistě zaslouží. V Deauville bude jako lot 568 nabídnuta její dcera po u nás dobře známém Footstepsinthesand (Giant's Causeway).

Z chovu Haras de Beaufay pochází i lot 453, klisna po francouzském Derby vítězi Almanzorovi (Wootton Bassett) z Fierte d'Amour (Siyouni), francouzské vítězky a pravé sestry dvakrát na grupové scéně umístěné Mango Tango, kterou na loňské únorové dražbě v Deauville vydražil Tomáš Janda za 60.000 €.

Miloslav Vlček        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net