kladivkoV neděli se v Conseq parku ve Velké Chuchli odběhne první klasický dostih letošní sezóny Jarní cena klisen Alavis. Na startovní listině je plný počet 16 klisen, jedna další navíc čeká na svou šanci pod čarou. Podívejme se, kolik z uchazeček prošlo dražbou a za jaké ceny byly českými majiteli získány.


Podíváme-li se na trojici favoritek - Francii, Najinskou a Naviku - vidíme, že startovní pole tvoří klisny hodně širokého cenového spektra, z něhož lze jen těžko dělat nějaké významnější závěry. Francii (Echo of Light) koupila společnost Actionhorse Matty Murtagha na zářijové dražbě ročků společnosti Goffs za pouhých 800 euro, Najinskou (Areion) koupil přímo majitel, taktéž jako ročku, na říjnové mixed dražbě společnosti BBAG v Baden-Badenu za 13.000 euro, což je zhruba průměrná cena k nám kupovaného ročka, třetí z favoritek Navika (New Approach) zase reprezentuje tu nejvyšší cenovou hladinu, v níž čeští majitelé kupují ročky, neboť Pavel Vítek, který ji na říjnové dražbě ročků společnosti Arqana pro DS Pegas vydražil, podepisoval dražební protokol s cenou 80.000 euro, tedy stonásobkem ceny Francie.

IMG 5342 luznice
Nejlacinější účastnicí nedělní JCK je vítězka trialu Lužnice, která jako ročka stála jen 800 euro

Z 16 klisen, uvedených na startovní listině, jich prošlo dražbou a bylo zakoupeno pro český provoz 11. Na dražbě, konkrétně v Irsku u společnosti Goffs, byla nabídnuta i Mary Yeats (Yeats), ale nebyla prodána a současný majitel pan Stanislav Chudáček ji koupil po dražbě, tudíž v našich statistikách není zahrnuta. To byla Mary Yeats ještě hříbětem, nebo přesněji odstávčetem a je společně s Basic Barou (Aussie Rules), kterou Václav Luka vydražil na Tattersalls December Foal Sale v roce 2011l za 3.500 gns, jedinou klisnou zakoupenou pro český provoz v roce jejího narození.

IMG 9693 navika
Navika, zakoupená ve Francii, stála stonásobek částky Lužnice a je nejdražší účastnicí první české klasiky 

Ostatní klisny byly zakoupené jako ročky, nejvíce na Tattersalls Ireland Yearling Sale. To je cenově relativně příznivá dražba, vždyť čtveřice účastnic naší JCK zde byla pořízena dohromady za 19.100 euro. Money For Danny (Azamour) stáka 3.500 euro, Alhaartca (Alhaarth) byla vydražena za 6.200 euro, Lužnice (Kalanisi) za 2.600 euro a Sázava (Hurricane Run) za 6.800 Kč. U Sázavy ale tato cena není cenou, za níž ji získal současný majitel. Sázavu tehdy vydražil Tomáš Janda pro stáj Englicovi a Kulhánkovi, v jejichž barvách loni vyhrála slovenskou Cenu zimní královny. Poté však byla nabídnuta na Středoevropské dražbě, kde ji za 540.000 Kč vydražil Christian Richner.

Dvě klisny přišly do ČR ze zářijové dražby ročků společnosti BBAG v Baden-Badenu, konkrétně Silk (Hernando), kterou Christian Richner získal za 10.000 euro, a Sky Arrow (Hannouma), pořízená stájí Lokotrans za 3.000 euro.

Poslední zatím nezmíněnou klisnou je Miss Kruk (Soldier of Fortune). Polosestra Gr.3 umístěného Mulana už podle rodokmenu patří k elitě ročníku, což potvrzuje i cena. Na elitní srpnové dražbě ročků v Deauville ji F.B.A. vydražila za 47.000 euro, a Miss Kruk je tak druhou nejdražší účastnicí letošní Jarní ceny klisen.

Celkem bylo 11 klisen vydraženo za dohromady 177 tisíc euro, což je zhruba 4,75 miliónu korun. V neděli uvidíme, který z majitelů investoval nejlépe.             Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net