kladivkoMinulý týden jsme přinesli ohlédnutí za dražební historií účastnic letošní Jarní ceny klisen Alavis. Nyní se podíváme na totéž u Velké jarní ceny holdingu Rabbit CZ. Ač koní na startující listině je méně než před týdnem, celkový účet, který majitelé za ně museli zaplatit, je mnohem vyšší.


S výjimkou napajedelského odchovance Love Me (Egerton), kterého si v Napajedlích koupila stáj sponzora dostihu Rabbitu Trhový Štěpánov, a vítěze trialu Honzika (Orpen), který je z chovu svého majitele Jiřího Trávníčka, prošli všichni ostatní účastníci Velké jarní ceny holdingu Rabbit CZ dražbou, byť ne vždy byli zakoupeni současným majitelem právě na dražbě. Nebo přímo na dražbě. To je případ Win Fronta (War Front), který je nejdražším účastníkem Velké jarní ceny, alespoň pokud vezmeme v úvahy i ceny, za které byl prodán před tím, než o něj projevil zájem současný majitel. Win Front, syn nové hvězdy amerického chovu War Fronta, stál jako roček na Fasig Tipton 170.000 dolarů. Byl kupován s cílem prodat jej ve dvouletech na breeze-upu, ale z Craven Breeze-Up Sale byl stažen a tak se objevil až na Arqana Deauville Summer Mixed Sale. Tam prodán nebyl po nejvyšší nabídce 57.000 euro, stáji DAR se ale podařilo hřebce koupit po dražbě za výrazně nižší částku.

IMG 0313-winf
Win Front stál jako roček 170.000 dolarů, stáji DAR se jej podařilo jako dvouletka získat za pětinu této částky

Ještě bohatší dražební historii má další účastník, který byl současným majitelem koupen privátně - v tomto případě ze stáje - Cheeky Chappie (High Chaparral). Ten se představil už jako hříbě na Tattersalls December Foal Sale, kde byl prodán za 46.000 gns a o necelý rok později se do Newmarketu vrátil, aby byl na Book 2 Tattersalls Yearling Sale prodán za 65.000 gns.

Podívejme se ale už na koně, které naši majitelé získali přímo v dražebním ringu. Nejdražším z nich je donedávna favorit Českého derby Buonarroti (New Approach), kterého stáj Jasna koupila v Baden-Badenu na dražbě ročků za 85.000 euro. O moc lacinější nebyl ani další syn New Approache New Attack, kterého Christian Richner vydaržil na srpnové dražbě ročků v Deauville za 70.000 euro. Stojí za zmínku, že New Approach je též otcem Naviky, nejdražší účastnice Jarní ceny klisen.

Z ostatních byli jako ročci pro náš turf zakoupeni již jen Simply Ozzy (Aussie Rules), kterého Tomáš Janda vydražil na Tattersalls Ireland September Yearling Sale za 6.500 euro, přičemž jako odstávče byl Simply Ozzy o tisíc euro lacinější a Jambul (Byron), který na stejné dražbě stál 17.000 euro.  

Tři z účastníků nedělního vrcholu byli koupeni jako dvouletí. Master of Gold (Gold Away) stál na Arqana Summer Mixed Sale 34.000 euro, Prince Orpena (Orpen) koupil Christian Richner na stejné dražbě za 18.000 euro a Irstis Fire (Bahamian Bounty), vydražený na Goresbridge Flat Breeze-Up Sale za 16.000 euro.

IMG 0523-honz
Vítěz memoriálu prof. Michala Honzik je jediným účastníkem Velké jarní, který zatím nezměnil během svého života majitele

Na startovní listině najdeme i dva koně, kteří byli českými majiteli zakoupeni již jako odstávčata. Jsou to Nine Ou Four (Medicean), který na Tattersalls December Foal Sale stál 8.000 gns a je jediným účastníkem VJC, zakoupený českým majitelem v Anglii, a pak Rainbow Rakti (Rakti), kterého František Vocásek koupil na Goffs November Foal Sale za pouhých 700 euro.

Jak si možná vzpomínáte, nejdražší účastnice JCK Navika stála plný stonásobek částky, kterou musel zaplatit majitel za nejlacinější startující Francii. Ve Velká jarní ceně je rozdíl mezi nejlacinějším a nejdražším koněm ještě větší - za 85.000 euro Buonarrotiho by se dalo zakoupil 121 Rainbow Raktiů. Výsledek Jarní ceny klisen Alavis ukázal, že nákupní ceny už na trávě mnoho neznamenají. Uvidíme, co nám v tomto směru řekne Velká jarní cena holdingu Rabbit CZ.

 
 

          Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net