Patnáct tříletých klisen v neděli vstoupí do startovacích boxů prvního klasického dostihu sezóny Jarní ceny klisen Alavis. Cesta do klasiky bývá dlouhá a občas také velmi drahá. Platí to i pro účastnice letošního ročníku?


První pohled na startovní listinu ukazuje, že tentokrát většina klisen nebyla zakoupena na dražbě v zahraničí, ale narodila se či byla odchována v České republice. Z 15 klisen na startce prošlo dražbou jen 6, zatímco loni z 16 klisen bylo zakoupeno pro český provoz plných 11. V počtu klisen z dražeb je tedy letošní startovní pole "slabší", a to i do celkové zaplacené sumy na dražbách i nejvyšší ceny. V loňském roce se na startce objevily klisny, za které majitelé na dražbách zaplatili dohromady 177 tisíc euro, tehdy zhruba 4,75 miliónu korun. Letos se na startu sejdou klisny, za které majitelé zaplatili celkem 108.700 euro a 12.800 gns.

Nejdražší účastnicí je jedna z outsiderek Cobelek (Teofilo) Ardaka Amirkulova, která byla vydražená společností Hautieres Bloodstock na Arqana October Yearling Sale za 50.000 euro. Cobelek pochází z velmi úspěšné rodiny Where You Lead (stejně jako Zamira), pro nás je zajímavé, že její prabába Hooriah je matka našeho Maskula. K drahým ročkům patřila i druhá Šavujevova svěřenkyně Amga River (Dylan Thomas) Valentina Bukhtoyarova, za kterou F.B.A. zaplatila na Arqana August Yearling Sale 30.000 euro. To nejsou zrovna malé částky, nicméně nejdražší účastnice loňské edice Navika (New Approach) stála tolik, jako obě klisny dohromady.

Třetí nejdražší účastnicí nedělní klasiky je Dumnonia (Silver Frost),  kterou vydražil Chris Richner pro stáj Dr. Charváta na srpnové V2 dražbě v Deauville za 26.000 euro. Čtvrtou a poslední klisnou, která byla majitelem zakoupena jako ročka je Ocara (Goodricke) stáje Jamax, kterou stáj získala za 2.700 euro na BBAG October Mixed Sale.

Jako ročku získala stáj Václava Slováka i klisnu Furano, ale Furano (Medicean), tehdy ještě nepojmenovaná, byla zakoupena za 10.000 gns jako odstávče Rostislavem Kopeckým z centra Darhorse na Tattersalls December Sale, následně odchována v Krabčicích a poté ze stáje zakoupena Václavem Slovákem. Ze stejné dražby hříbat k nám zamířila i Agnes Seice (Strategic Prince) DS Maentiva, kterou Tomáš Janda vydražil za 2.800 gns.

mrd 2015
Koupit nebo odchovat? Jaká cesta povede k úspěchu v letošní Jarní ceně klisen? V trialu vyhrál vlastní odchov.

Proti 6 klisnám zakoupeným na dražbách stojí 9 klisen domácího chovu. Zajímavé je, že dvě třetiny z nich jsou produkty owner-breederů, běhají tedy v barvách svých chovatelů. A rozhodně nebudou bez šancí - do této skupiny patří i vítězka hlavního trialu Cassie (Alexadros) z DS Pegas, mj. dcera vítězky JCK z roku 2003 Catoffle (Catrail). Hned dvě vlastní odchovankyně posílá na start stáj Rabbit Trhový Štěpánov - Zamiru (Look Honey), dceru vítězky trialu a třetí z JCK Rabbit Zamindar (Zamindar), pozdější vítězku Oaks, a Miss Mikrop (Egerton), jejíž matka též vyhrála trial na JCK, ale v samotné klasice doběhla šestá. Bez šancí by nemusela být ani Rajči Šimon (Rosensturm) ze stáje a chovu Patrika Šedivého, který je nejen vlastníkem její matky, ale i otce Rosensturma (Monsun). Ale není jediný - totéž platí o Rostislavu Kopeckém, majiteli stáje DAR a centra Darhorse. Jeho naděje na zopakování loňského triumfu Najinské klisna Fiomi je též jeho vlastní odchovankyní a kromě matky Fione vlastní i otce Midshipse. Fione je další z matek letošních účastnic, která běhala Jarní cenu klisen - v roce 2010 v ní doběhla třetí, v trialu na ní obsadila druhé místo. K produktům owner-breedera můžeme, byť ne stoprocentně, řadit i klisnu Splash (Moonjaz) z chovu trenéra Zdeňka Mimry, který je i vlastníkem stáje, za níž klisna v neděli poběží, ale pro kterou sehnal sponzora MVDr. Richarda Minaříka. Vedle matek Cassie, Zamiry, Miss Mikrop a Fione absolvovala Jarní cenu klisen i matka další z letošních účastnic Finés (Kingsalsa) klisna Fira (Laroche) a také matka Akcelerance (Scyris) klisna Amaretto (Lord of Men). Ač obě v JCK doběhly hluboko v poli poražených, rozhodně stojí za zapamatování, že 6 z 9 startujících klisen domácího chovu pochází z matek, které též Jarní cenu klisen absolvovaly.  

Miloslav Vlček        
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net