2018 Alina 190930 CN AL 0001 EditVčera začala v Newmarketu nejsledovanější evropská dražba ročků Tattersalls October Yearling Sale Book 1. Podíváme-li se na žebříček nejdražších koní, zarazí nás absence jména, které vesměs této dražbě udávalo tón - Galileo. Irský velikán je mezi 10 nejdražšími ročky zastoupen jediným potomkem a to až devátým nejdražším, dcerou prodanou "jen" za 550 tisíc gns.

 
Dění včera zcela ovládl nejúspěšnější plemeník coolmorského rivala šejka Mohammeda Dubawi (Dubai Millennium), který je otcem tří nejdražších ročků. O toho vůbec nejdražšího (lot 148), syna nadráze nevýrazné Aliny (Galileo), která se však v chovu blýskla vítězem St James's Palace Stakes (Gr.1) Barney Roy (Excelebration), se strhla mimořádná bitva, evokující staré časy, kdy souboje šejka Mohammeda s Coolmorem patřily ke koloritu elitních dražeb. Dražba Barney Royova polobratra tak zpočátku nevypadala, ale když se krátce po překročení hranice 1 miliónu přidal pro Coolmore dražící MV Magnier, začaly se dít věci. Ve snaze setřást svého rivala Magnier zvýšil soupeřovu nabídku 1,7 miliónu o plných 300 tisíc na rovné 2 milióny, ale Anthony Stroud, stojící vedle šejka Mohammeda, se zastrašit nedal, kontroval přohizením 200 tisíc a dražba skončil až na částce 3,6 miliónu gns, kterou nabídl právě on. "Je to skutečný atlet, velmi dobře se pohybuje a šejk Mohammed jej sám označil jako svou jedničku pro tento den," uvedl po dražbě Stroud. "Samozřejmě hledáme i nové plemeníky a on je z matky po Galileo, což je skvělé. Stál hodně, ale když chcete pěkného koně, musíte hodně zaplatit."  Pro šejka Mohammeda byla koupě nejdražšího ročka jen pokračováním v letošní nákupní horečce. Už na elitní francouzské dražbě získal za 1,625 miliónu eur nejdražšího ročka, kterým byl též potomek Dubawiho, v Keenelandu nakoupil za celkem 16 miliónů dolarů a minulý týden na elitní irské Goffs Sale utratil 2,36 miliónu eur.

Vedle premianta se ještě další dva synové Dubawiho prodali za sedmimístnou sumu, přesněji za rovný milión guinejí. Kevin Ryan byl odchoten tolik zaplatit za lot 124, syna nestartovavší Without You Babe (Lemon Drop Kid), matky vítěze St James's Palace Stakes (Gr.1) Without Parole (Frankel) a v Breeders' Cup Dirt Mile (Gr.1) úspěšného Tamarkuze (Speightstown), bloodstock agent David Redvers za stejnou sumu vydražil lot 77, syna spolušampiónky starších klisen v Evropě The Fugue (Dansili).

Vedle Dubawiho byl největší zájem o Frankela (Galileo), který měl v první jedenáctce hned 4 potomky včetně třetího nejdražšího ročka úvodního dne, za 850.000 gns Davidem Redversem vydraženého lotu 105, dcery dvouleté vítězky Wadyhatty (Cape Cross). Na dražbě byla jako lot 55 nabídnuta Subway Dancerova (Shamardal) polosestra po Muhaarar (Oasis Dream), po nejvyšší nabídce 130.000 gns ale odešla neprodána.

N18 SUB ROSE
Subway Dancerova polosestra na dražbě nového majitele nenašla

Celkem bylo během úvodního dne prodáno 136 (83%) ze 164 nabídnutých ročků. Tržby ve výši 35,4 miliónu gns jsou téměř shodné z loňskými, průměrná cena o 2% poklesla na 260.353 gns, naopak medián stoupl o 6% na 180 tisíc gns. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking