lot 110 nonayneverV posledních 5 ročnících nejelitnejší evropské dražby ročků, kterou část Book 1 prestižní Tattersalls October Yearling Sale je, bylo během úvodního dne prodáno 17 ročků za milión gns a více. Přehlídku "milionářů" nezastavil ani Covid a loni se během prvního dne prodaly za sedmimístnou sumu hned 4 ročci. Letos ani jediný.

 
Může to mít řadu příčin včetně odchodu jednoho z největších hráčů Hamdana Al Maktouma, jisté však je, že absence koní prodaných za miliónové částky se projevila i na celkových statistikách. Zatímco v loňském roce bylo první den prodáno 124 ze 158 nabízených ročků, letos si nové majitele našlo 120 ze 154 ročních koní, kteří prošli dražebním ringem. Zatímco ale podíl prodaných zůstal na 78%, tržby klesly o 9% a průměrná cena o 6%. Naopak opačným směrem se vydal medián, který stoupl docela výrazně - ze 120 tisíc gns a 152 tisíc, tedy o 27%. To ukazuje, že dražbě sice chyběla velká esa, která by vyhnala nahoru průměr, ale nabídla silnou sestavu koní střední cenové úrovně, přičemž samozřejmě střední úrovní míníme tu, panující právě na elitních dražbách.

Dalším překvapením, alespoň na první pohled, může být skutečnost, že nejdražším ročkem prvního dne není potomek Galilea (Sadler's Wells) ani Dubawiho (Dubai Millennium), které v těchto rolích vídáme na elitních ostrovních dražbách pravidelně, ale dcera hřebce No Nay Never (Scat Daddy). Překvapením to ale bude jen dokud se nepodíváme na mateřskou stranu klisny (lot 110), za kterou byl Cheveley Park Stud ochoten zaplatit 825.000 gns. Matkou premiantky je v USA narozená Lady Ederle (English Channel), která sice na dráze získala jen jedno umístění jako dvouletá, v chovu však již dala dva Gr.2 vítěze a oba po No Nay Never. Klisna Nay Lady Nay bodovala v USA, kde vyhrála Mrs Revere Stakes (Gr.2) a umístila se ve Flower Bown Stakes (Gr.1), zatímco její o rok mladší pravý bratr Arizona patřil k nejlepším evropským dvouletkům sezóny 2019, což demonstroval nejen vítězstvím v Coventry Stakes (Gr.2), ale i druhým místem v Dewhurst Stakes (Gr.1) a třetím v National Stakes (Gr.1) a dnes je jedním z nejžádanějších plemeníků v Coolmoru.

banner katalogrocku21

Zatímco odchod Hamdana Al Maktouma vedl a stále vede k významné redukci jeho "plnokrevných" aktivit, smrt dalšího z velkých chovatelů a majitelů Khalida Abdullaha zatím rozsah operací jeho Juddmonte Farms výrazněji neovlivnila. Důkazem budiž i nákup druhého nejdražšího koně úvodního dne klisny (lot 127) po Dubawi z německé Gr.2 vítězky Longina (Monsun) z rodiny Landa a Laroche, za níž Juddmonte vysázel rovných 800 tisíc gns. Pozadu nezůstal ani Godolphin, který koupil 4 z desítky nejdražších ročků (dva potomci Lope de Vega, po jednom po Dubawi a Kingman), ani pro Coolmore nakupující M.V. Magnier, který získal tři nejdražší potomky letos v červenci uhynulého Galilea. (miv)
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net