Zářijová Tattersalls Ireland Yearling Sale a na ní bezprostředně navazující Part II jsou už několik sezón významnými zdroji mladých koní pro český dostihový provoz. I letošní katalog na obě dražby nabízí celou řadu koní zajímavých rodokmenů včetně několika polosourozenců koní, kteří zářili či stále září i na našich drahách.

 
Katalog Tattersalls Ireland September Yearling Sale nabízí celkem 487 ročků, v katalogu Part II této dražby je dalších 271 ročků. Z našeho pohledu zaujme například lot 86, hnědka po letos s prvními dvouletky velmi dobře debutujícím Galileově vnuku Havana Gold (Teofilo) z neumístivší se Mneme (Ocean Wisdom), která zatím dala jen jediného vítěze (ze tří potomků dostihového věku), tím však není nidko jiný než zimní favorit a vítěz Velké červnové ceny Sirius Shie (Sir Percy). 

Ve Velké červnové sice doběhl "jen" druhý, ale následně z něj vyrostl excelentní steepler, který na překážkách vydělal více jak 6 milióonů korun. O kom je řeč? O někdejším favoritovi Českého derby Budapestovi (Montjeu), jehož polobratr z prvního ročníku Frankelova polobratra Morpheuse (Oasis Dream) bude na dražbě nabídnut jako lot 172.

Aldebaranova (Mr Prospector) dcera Birmanie se jen jednou jako tříletá umístila během své kariéry ve Francii, nicméně jako 3/4 sestra vítěze Breeders' Cup Turf a dalších pěti Gr.1 dostihů English Channela (Smart Strike) byla zařazena do chovu a navštívila tak zajímavé plemeníky jako jsou Galileo, Montjeu či New Approach. Z pohledu svého majitele jsou její výsledky zatím velkým zklamáním, jinak se však její kariéra jeví nám. V ČR jí totiž běhají dva synové a oba dosáhli jedničkové výkonnosti. Služebně starší, ale o rok mladší Aldar (New Approach) vyhrál již 8 dostihů, z toho 6 v dostizích I. kategorie a vydělal 1,6 milióonu, jeho 3/4 bratr Solar Eclipse (Montjeu), který se do ČR dostal až jako pětiletý, už zde vyhrál 5 dostihů včetně letošního Memoriálu Vlastimila Smolíka (I.k.). Jejich polosestra po ve dvou letech neporaženém Harbour Watch (Acclamation) by mohla být relativně lacinou zajímavou investicí (lot 341).

Asi podstatně dražší, soudě dle pohledu na výrazně černější katalogový list, bude lot 394, hnědák po Vocalised (Vindication) z Danehillovy dcery Danemarque. Ta na dráze nepředvedla tařka nic, v chovu však dala listed umístěného Whip Rule (Whipper) a také nestartovavší Christinas Letter (Galileo), matku dvojnásobného Gr.3 vítěze a druhého z Dewhurst Stakes (Gr.1) Leitir Mor (Holy Roman Emperor) či listed umístěného Intensical (Intense Focus). Náš však lot 394 bude zajímat hlavně kvůli jinému potomkovi Danemarque - vítězi Českého derby z roku 2011, posléze též velmi úspěšném na proutěnkách v Itálii Roches Crossovi (Whipper).

Sedmiletý plemeník Green Hills Stud Finsceal Fior se kvůli zranění nikdy neukázal na dostihové dráze, přesto dostal šanci v chovu - a to díky svému rodokmenu. Otce Galilea není třeba představovat, matka Finsceal Beo (Mr Greeley) byla nejlepší dvouletou klisnou Evropy a jako tříletá vyhrála dva klasické dostihy. Finsceal Fio má letos první dvouleté a mezi nimi i prvního vítěze, zda vyroste další vítěz i z lotu 708 v katalogu Part II, to bude zajímat jistě i české turfmany. Dvanáctého května narozený hnědák je totiž synem Dame Rochelle (Danehill Dancer), matky loňského Koně roku Dally Hit (Ad Valorem).

Tattersalls Ireland September Yearling proběhne ve dnech 19. a 20. září, Part II 21. září. Z dražby vyšli 4 klasičtí vítězové sezóny 2016. (miv)    

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking