janda tomas tattire19Dnes začala v Irsku dvoudenní Tattersalls Ireland September Yearling Sale, dražba ročků, která především zásluhou nákupů realizovaných bloodstock agentem Tomášem Jandou hraje v českém turfu velmi významnou roli. Janda se aktivně zúčastnil i letošní edice, v jejímž úvodním dni vydražil tři ročky. Je mezi nimi i polobratr vítěze Velké jarní ceny.

 
Z pohledu našeho turfu je výrazně nejzajímavějším nejlacinější z Tomášových dnešních nákupů lot 151, za kterého Janda zaplatil jen 5.000 €. Vydražený hřebec, narozený 1. dubna, je synem špičkového sprintera a Gr.1 vítěze Slade Power (Dutch Art), trochu z úvodním ročníkem zklamavšího plemeníka, a jednou umístěné Birmanie (Aldebaran), polosestry vítěze Breeders' Cup Turf (Gr.1) a dalších 12 dostihů. Birmanie je matkou 5 vítězů ze 6 startujících a ač žádný z jejích potomků nedosáhl na blacktype, její syn Aldar (New Approach) vyhrál před 4 lety Velkou jarní cenu (L) a Starohájské kritérium (L) a na českých drahách se úspěšně uplatnil i další z jejích synů Solar Eclipse (Montjeu), vítěz 6 dostihů včetně Memoriálu Vlastimila Smolíka - Ceně první dámy České republiky (I.k.).

Výrazně dražší byly další dva Jandovy nákupy. Za 22.000 € získal lot 198, v Irsku narozenou ryzku po otci Shamalgana či Partyday, vítězi 2000 Guineas (Gr.1) Footstepsinthesand (Giant's Causeway) z nestartovavší Cutie Pie (Mastercraftsman). Zakoupená klisna je druhým potomkem Cutie Pie, polosestry vítězky E.P. Taylor Stakes (Gr.1) a dalších 6 dostihů Tannery (Dylan Thomas).

Třetím, byť chronologicky prvním Tomášovým nákupem byl za 15.000 € získaný lot 23, ryzka po Frankelově stínu a Gr.1 mílaři Excelebration (Exceed and Excel), který se v našem turfu velmi dobře uvedl klasickým vítězem Sagarem. Matkou Jandovy akvizice je na dráze nevýrazná Silicon Star (Starborough), matka 7 vítězů z 9 startujících potomků, mezi nimiž najdeme i dva blacktype koně - Pythiuse (Lord Shanakill) a Sacha Park (Iffraaj).  

Celkem bylo během prvního dne prodáno 197 ročků plus 1 v privátní koupi. Průměrná cena dosáhla 25.612 € a medián 22 tisíc eur. (miv)

 
         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net