giants causeway3Naše životy jsou občas ovlivňovány různými náhodami a platí to i v dostihovém sportu a chovu plnokrevníka. Rozhodnutí, učiněné někým, koho ani neznáme, stovky kilometrů od nás, může docela výrazně změnit i náš turf. Jedno takové prožíváme, rozhodnutí učiněné někde mezi Irskem a USA, rozhodnutí, díky němuž český turf v mnoha ohledech podstatně vylepšil svou mezinárodní reputaci.


Psal se rok 2000 a dostihová Evropa s úžasem sledovala ryzáka Giant's Causeway, jak si razí cestu nejvýznamnějšími evropskými dostihy. Byla to spanilá jízda, během které mohutný ryzák vyhrál postupně St. James's Palace Stakes, Eclipse Stakes, Sussex Stakes, International Stakes a Irish Champion Stakes. Tisk jej překřtil na "Iron Horse", železného koně a tento titul rád využíval i Coolmore v propagaci hřebce jako plemeníka. 

Jak známo, irský Coolmore má dnes vedle domovské základny ještě další dvě - jednu v Austrálii a druhou, služebně starší, ve Spojených státech. Australská pracuje často s plemeníky pendlujícími z obou základen na severní polokouli a samozřejmě má i své vlastní hřebce, míchá tak to nejlepší ze světového chovu, co je k mání. Pobočky na severní polokouli mají ale poměrně výrazně odlišné portfolio plemeníků, dané různými  preferencemi chovatelů v USA a v Evropě, které vycházejí z rozdílů dostihů mezi oběma kontinenty, způsobené především americkou inklinací k pískovým drahám. Coolmore byl postaven na krvi Northern Dancera, od něhož posléze převzal štaefu jeho syn Sadler's Wells a nyní Galileo. V USA, zvláště na počátku tisíciletí, Coolmore, nebo lépe Ashford, mohutně investoval do hřebců Storm Catovy krve. Ta tehdy v USA vládla, samotný Storm Cat připuštěl za půl miliónu dolarů a téměř jakýkoliv jeho syn mohl být zařazen do chovu bez obav o dostatečný zájem ze strany majitelů chovných klisen.

Coolmore stál na konci roku 2000 před rozhodnutím, kam svého nejnovějšího šampióna Giant's Causewaye umístit. Jako syn Storm Cata z americké matky Mariah's Storm po taktéž v USA narozeném Rahy, v jehož 4-generačním pedigree, čítajícím 30 jmen, najdeme jen dvě nepocházející z USA či Kanady (otec Rahy Blushing Groom a jeho matka Runaway Bride), by v době vrcholící "stormcatizace" amerického turfu patřil do Ashfordu, svou kariéru ale strávil v Evropě. Nicméně podíváme-li se na její konec, ze startu v Breeders' Cup Classic, prvním a jediném, který hřebec absolvoval na písku, mj. plyne i snaha Coolmoru představit svou hvězdu americkým chovatelům a její schopnost ukázat třídu i na "americkém" povrchu. Nerudovské dilema "kam s ním", byť v obráceném gardu, vyřešill Coolmore šalamounsky. Vybral Ashford, ale na jednu sezónu, úvodní, nechal hřebce v Irsku. John Magnier jistě netušil, nakolik tím pomůže turfu v jedné malé středoevropské zemi.

Ačkoliv se nikdy žádný z jeho potomků narozených v Irsku u nás neukázal (až později Russian Hockey, narozený však v roce 2012 v USA), vliv Giant's Causewaye na český turf je ohromný. Zásluhu na něm mají dva jeho synové z úvodního irského ročníku - Footstepsinthesand a Shamardal. Díky těmto dvěma se český turf mohl chlubit prvním umístěním ve francouzském klasickém dostihu, prvním grupovým vítězstvím tamtéž, historicky nejvyšším zájmem o český chov ze strany západoevropských chovatelů, historickým úspěchem na Arc mítinku, přesunem plemeníka z našeho chovu do francouzského, sérií listed umístění v Německu a několika napínavými okamžiky v dražebním ringu, kdy hlavní roli hrál právě kůň přivezený z Česka. 

Začněme hřebcem Footstepsinthesand. Když jeho ročního syna z Genevale vydražil na srpnové dražbě ročků v Deauville v roce 2008 Arslangirej Šavujev za 80.000 €, netušil, jak dobrého koně vlastně vybral. Z dnešního pohledu ale můžeme říci, že nemohl vybrat lépe - v podobné cenové relaci, ale ani v těch o něco vyšších, nebyl na dražbě lepší kůň. Ryzák Shamalgan se poté, co předvedl skvělé výkony na domácí scéně, vydal do Francie, kde 16. května 2010 finišoval na třetím místě v Poule d'Essai des Poulains (Gr.1), francouzské Velké jarní ceně a získal první klasické umístění ve Francii pro koně trénovaného v ČR. Hřebcova kariéra je dostatečně známá, a ač některých úspěchů včetně italského Gr.1 vítězství dosáhl v době, kdy byl trénován ve Francii, jako český zástupce vyhrál mj. Gr.2 dostih v Německu a též stanul na startu francouzského derby. Byl též častým účastníkem francouzských dražeb, po té zatím poslední se stěhoval z chovu Hřebčína Střelice na francouzský Haras de Grandcamp, což jsme v minulosti mohli vidět jen u hřebců k nám z Francie pronajatých.

shamalgan poule
Shamalgan (na bariéře) bojuje v cílové rovince Poule d' Essai des Poulains (Gr.1) s pozdějším vítězem francouzského derby Lope de Vega (zcela vpravo), foto © aprh.fr

Shamalgan je perlou ve Footstepsinthesandově produkci z českých luhů a hájů, ale není jedinou hvězdou. Tou druhou nejjasnější je klisna Partyday, vítězka Jarní ceny klisen, která českému turfu dělal dobré jméno na německých drahách, kde třikrát v řadě skončila druhá v listed dostizích, přičemž k triumfu jí chybělo opravdu málo. A doufejme, že dobré jméno bude dělat i v chovu - před pár dny následovala klisny, které z českého turfu odešly do chovu do západní Evropy.

Pozadu za Footstepsinthesand nezůstal ani Shamardal. Jeho vliv na prestiž českého turfu v zahraničí si v ničem nezadává s vlivem výše zmíněného kolegy, ba dokonce je pestřejší. První krok k ní učinil Christian Richner, když za pakatel, pouhé 3.000 €, vydražil na listopadové dražbě v Deauville v roce 2015 tehdy nestartovavšího dvouletého Subway Dancera. Valach stáje Bonanza později získal první francouzské grupové vítězství pro koně trénovaného v ČR, když v říjnu 2016 vyhrál Gr.3 Prix Andre Baboin v Lyonu a loni svou kariéru korunoval těsným druhým místem v Gr.2 Prix Dollar při Arc mítinku. Poté byl, jako historicky první kůň v českém tréninku, nabídnut na Arc Sale, kde za něj bylo nabídnuto 110.000 €, ale majitel se rozhodl nabídku neakceptovat a Subway Dancer zůstal v českém tréninku.     
 

Subway Dancer dobíhá druhý v Prix Dollar (Gr.2) při loňském Arc mítinku  

Druhý krok byl učiněn daleko od České republiky na konci března roku 2012, když Gitano Hernando byl škrtnut z Dubai World Cupu. Zdá se to možná zvláštní, ale kdyby byl v pořádku a startoval, přišlo by Česko o zajímavého plemeníka. Ramzan Kadyrov, vlastnící Gitana Hernanda, moc chtěl mít na startu svého koně, a tak za nezveřějněnou sumu koupil od Wernera Heinze Shamardalova syna Zazou, Gr.1 vítěze z Itálie a druhého z Deutsches Derby který byl v kurzu 11:1 pátým favoritem dostihu. V dostihu skončil Zazou podle sázkových předpokladů pátý a poté získal pro nového majitele řadu umístění včetně vítězství v Gr.3 dostihu v Německu. Krátce byl i v péči Arslangireje Šavujeva, ale to již měl své nejlepší dny za sebou. Ovšem čekala ho jiná kariéra - plemeníka. Když v roce 2016 začal připouštět v Centru Darhorse, stal se nejžádanějším plemeníkem v ČR. O tuto poctu se nemalou měrou zasloužili zahraniční chovatelé, kterým právě Zazou otevřel cestu do českého chovu. Nejen z Polska či Maďarska, ale i se severských států či Německa k němu přicestovalo celkem 24 klisen a český chov se tak díky němu dostal na mapu míst se zajímavými plemeníky. Zájem nepolevil ani v následující sezóně a během prvních dvou sezón hřebec připustil celkem 41 klisen zahraničních chovatelů, což v moderní historii českého chovu nemá obdoby.

zazou 2017
Zazou, plemeník, díky němuž český chov zaregistrovali mnozí západoevropští chovatelé, foto Šárka Votavová

Zajímavé povídání, že? A stačilo málo, aby náš turf o všechny tyto úspěchy přišel. Pravda, mohly být místo nich jiné, ale trenér Šavujev na dražbě v Deauville nemohl vybrat lepšího koěn než Shamalgana, protože tam žádný takový nebyl a ani Christian Richner by za 3.000 € nekoupil jiného Gr.3 vítěze, protože takové štěstí se podaří jednou za kariéru.

Miloslav Vlček

Související článek:
Giant's Causeway uhynul    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking