saint arnoultÚspěšný bloodstock agent Christian Richner se v listopadu na osm měsíců přestěhoval do Francie. Pomáhá Larisse Kneip s provozem jejího Haras de Sant Arnoult a pro nás se zavázal ke každoměsíčnímu ohlédnutí za svým francouzským pobytem. Tady je třetí díl jeho francouzského blogu.

 
Na začátku ledna jsme s Larissou jeli do Maisons-Laffitte na jednodenní dražbu překážkových koní společnosti Osarus. I když jsme neplánovali něco koupit, Larissa nemohla odolat příznivým cenám a koupila dvě klisny: dvouletou dceru Doctor Dino z Chinawood a další dvouletku po Cokoriko z Nova Christina. V Maisons jsme zůstali jednu moc, abychom následující den sledovali jednoho z našich koní běhat v Chantilly.

Poté, co nás klisny klisny kvůli šíleně chladnému počasí nechaly několik dní čekat, přivedly 14. ledna na svět první tři letošní hříbata. Ale byly na nás milé, protože porodily postupně v 18:30, 20:30 a 22:30. První hříbě, velmi silnou klisnu po jednom z našich hřebců Dschingis Secret z Brigh, následovalo další hříbě po Dschingis Secret z Neckara a hřebec po dalším z našich plemeníků Seabhac. Ten je trošku menší, protože se narodil téměř tři týdny před očekávaným termínem.

16. ledna jsem odvezl Larissu do Cagnes-sur-Mer, kde chtěla být přítomna začátku rovinové sezóny. Měla tam 9 koní a proto jsme v Cagnes zůstali 6 nocí. Bohužel kvůli restrikcím jsem mohl naživo vidět jen jediný mítink. Během času v Cagnes jsem zmeškal jeden porod, ale díky našemu kamerovému systému jsem jej mohl sledovat alespoň on-line.

IMG 0862
Můj sledovací systém

Po návratu do hřebčína jsem rychle zapadl zpět do rutinní práce. Krmení klisen v 7 hodin ráno, příprava obědů pro zaměstnance a další drobné práce. Každý večer od 19 hodin pak společně s Victoire, manažerkou chovné sekce hřebčína, provádíme inspekční prohlídku všech klisen v očekávání a dostanu seznam těch, které mám v noci sledovat, protože u nich hrozí, že by mohly rodit. Samozřejmě máme sledovací systém a pro klisny očekávající hříbata bude brzo zaveden nový poplašný systém, kterým přijde upozornění skrze internet na naše mobilní telefony. Protože ale internetové připojení není ve Francii až tak spolehlivé, nainstalovali jsme také dětské chůvičky, které jakmile spustí alarm začnou vydávat hluk. Pro mě to znamená co nejrychleji vstát a přejít do stáje, vzdálené jen 20 metrů od mého bytu, a asistovat Victoire s hřebením.

cr1 cr2
 Moje ranní rutina  Hříbě po Seabhac


Zatím se nám v lednu narodilo 10 hříbat a dalších 70 čekáme. Čeká mne tedy řada rušných nocí, ale zatím je vše fajn - všechny porody proběhly bez problémů a narozená hříbata i jejich matky jsou v pořádku.

Christian Richner, Haras de Saint Arnoult, Normandie   
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net