Jsou to už čtyři roky, co jsem poprvé strávil zimní čas na francouzském Haras de Saint Arnoult. Ale zatímco první rok jsem v tomto malebném hřebčíně pobyl jen dva měsíce, postupně se moje tamní pobyty prodlužovaly. Letos tam hodlám zůstat 8 měsíců a po každém z nich bych se rád s Vámi podělil o své dojmy a zážitky.

 
Haras de Saint Arnoult, rozkládající se na ploše zhruba 200 hektarů, leží v samém srdci tamního centra chovu koní Normandie poblíž bývalého státního hřebčína Haras du Pin. Svým klientům nabízí dva rozdílné typy služeb. Jedním je obsedání, předtrénink, příprava koně na breeze-up dražby ale i samotný trénink, což je vše umožněno skutečností, že majitelska hřebčína Larissa Kneip má trenérskou licenci. A pak hřebčín samozřejmě poskytuje všechny tradiční služby hřebčínů jako je ustájení plemeníků (těch je nyní 7), starost o vlastní chovné klisny i klisny klientů hřebčína, hřebení a přípravu na dražby. Na řízení hřebčína se nyní podílím i já jako Larissin asistent a to především v té části tradičních služeb hřebčína.

Každé ráno krmím klisny, které by měly brzo přivést na svět hříbě. Přes den jsou ve výběhu, na noc je zavíráme do stáje. Mám na starost také krmení plemeníků a až se začnou klisny hřebit, rozšíří se má činnost i na pomoc při hřebení.

Listopad byl pro mne i jinak velmi vzrušujícím měsícem. Začalo to už v Deauville na dražbě, kde jsem nakoupil celkem 26 koní, řadu z nich pro české majitele. Zbytek byl pro mou rozsáhlou mezinárodní skupinu klientů.

Vrcholem měsíce ale byl příjezd dvou nových plemeníků. Prvním z nich byl ELARQAM, což je nádherný tmavý hnědák a silný kůň. Elarqam je druhým nejlépe hodnoceným synem Frankela a jeho matka Attraction vyhrála pět Gr.1 dostihů. Běhal od dvou do pěti let a předváděl velmi konzistentní výkony v blacktype dostizích. Vyhrál Gr.2, Gr.3 i listed dostih a umístil se v Gr.1 společnosti. Připouštět bude za rozumný poplatek 6.000 € za živé hříbě. Podle mne je velmi atraktivní, rozumně naceněnou posilou francouzského týmu plemeníků, navíc je to první Frankelův syn stojící ve Francii.

Elarqam
Elarqam, syn famózního Frankela a pětinásobné Gr.1 vítězky Attraction

Naše druhé nové baby je YAFTA, bělouš po Dark Angel ze Swiss Dream. Ten také běhal konzistentně během 4 sezón, vyhrál Gr.3 dostih a v dalších čtyřech blacktype dostizích se umístil. Je to typický sprinter, který není moc vysoký (161 cm), ale velmi silný a dobře vypadající. Na trh vstupuje s velmi atraktivní cenou 2.500 €, taktéž za živé hříbě.

Yafta
Yafta je synem výborného Dark Angel

Společně s dalšími plemeníky, jimiž jsou Dschingis Secret (Soldier Hollow), Sommerabend (Shamardal), Seabhac (Scat Daddy), Stormy River (Verglas) a Tiberian (Tiberius Caesar), tak očekáváme velmi rušnou připouštěcí sezónu. O ní vám napíši více v nadcházejících měsících.

Christian Richner, aktuálně též nakupující na Arqana Breeding Sale v Deauville
Foto Haras de Saint Arnoult 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net