Arazi tbvSmutnou zprávu dnes vydal server svazu chovatelů státu Victoria v Austrálii. V požehnaném věku 32 let se s tímto světem rozloučil ryzák ARAZI (Blushing Groom), kůň, jehož excelentní vítězství v Breeders' Cup Juvenile patří do zlatého fondu nejlepších dostihových výkonů.

 
Počátkem 90. let, kdy Breeders' Cupu nebylo ještě ani deset let, nelétali evropští dvouletí na americký mega mítink moc často. Dnes, kdy už i dvouletí mají v rámci tohoto mítinku na programu dostihy na trávě, zájem evropských trenérů o něco vzrostl, ale v roce 1991 o těchto dostizích mohli Evropané jen snít. Přesto se tehdy přes oceán jeden dvouletek na Breeders' Cup Juvenile vypravil. Byl jím ve právě Arazi, který v péči legendárního Francoise Boutina měl za sebou 6 startů bez porážky včetně 3 Gr.1 vítězství.

Ač do dostihu odskakoval jako favorit, z boxu s nejvyšším startovním číslem se po startu usadil až na předposledním místě. Na protější rovince ale předvedl něco, co i po letech bere dech. S plnýma rukama Patricka Valenzuely prošel polem již pobízených soupeřů jako nůž máslem, v oblouku přešel do vedení a ač posunem zvenčí naběhal řadu metrů navíc, v cílové rovině od soupeřů odešel stylem mimořádného šampióna a kdyby jej žokej nepřestal v závěru vyjíždět, mohl by jeho náskok být ještě větší než konečných 5 délek.

Záznam Breeders' Cup Juvenile 1991

Arazi nadchl i americké handicapery, kteří jej ocenili druhou nejvyšší známkou v historii US Experimental Free Handicapu, o libru vyšší, než jakou dostal legendární Secretariat. Ač byl Breeders' Cup jeho prvním startem na písku, předvedený výkon z něj udělal favorita Kentucky Derby, historicky zřejmě prvního v Evropě trénovaného koně, který zimu strávil jako první šance americké klasiky.

Bohužel následující sezónu již na skvělou kariéru ve dvou letech nedokázal navázat. Možná se na tom podílel i fakt, že krátce po triumfu v Breeders’ Cupu se objevily zdravotní problémy a Arazimu byly z obou kolen vyjmuty drobné kostní úlomky. Dokázal sice počátkem dubna vyhrát listed Prix Omnium v Saint-Cloud, v Kentucky Derby ale zklamal až osmým místem a návrat formy neukázal ani znovu na trávě v St James’s Palace Stakes, kde doběhl pátý. Slabým odvarem v porovnání s Breeders’ Cupem bylo i vítězství v Prix du Rondpoint (Gr.2) v rámci Arc mítinku, po němž následovalo neúspěšné rozloučení s kariérou v Breeders’ Cup Mile v Gulfstream Parku.

V listopadu 1992 koupil na Arazim poloviční podíl od Allena Paulsona šejk Mohammed, a tak Arazi zahájil chovnou kariéru v jeho Dalham Hall Stud v Newmarketu. V roli plemeníka ale příliš neuspěl, byť mezi jeho potomky najdeme i amerického Gr.1 vítěze a posléze úspěšného plemeníka Congaree. V roce 1997 se přesunul do Japonska, o 6 let později dokonce stál ve švýcarském chovu a poté se přesunul do Austrálie, kde působil až do svého penzionování v roce 2011. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net