Dakota4Není mnoho plemeníků, pokud vůbec nějakého takového najdeme, kteří by navzdory skutečnost, že nikdy v českém či československém chovu nestáli, udělali pro zdejší turf tolik co Dakota. Irský rodák, úspěšný handicapový kůň, posléze importovaný do Polska a považovaný za nejlepšího plemeníka v socialistických zemí, od jehož narození dnes uplynulo přesně 50 let.

 
Černý hnědák Dakota se narodil 29. března 1971 v Irsku v chovu Guye Reeda. Syn vítěze Gotham Stakes a čtvrtého z Kentucky Derby Stupendous (Bold Ruler) a nestartovavší Ardneasken (Right Royal), matky vítěze Doonside Cupu a později úspěšného NH plemeníka Warpath (Sovereign Path), byl na dráze především velmi dobrým handicapovým ko­něm, který se dokázal prosadit nejen v ceněném Ebor Handicapu, ale i v King George V Stakes Handicapu. To ale neznamená, že by jeho třída nestačila na blacktype úroveň, naopak.

Ve čtyřech letech vyhrál St. Simon Stakes (Gr.3), doběhl druhý v Cumberland Lodge Stakes v Ascotu (Gr.3) a čtvrtý v Ormonde Stakes (Gr.3). O rok později přidal další umístění ve velkých dostizích včetně čtvrtého místa v King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1). Jeho celková bilance 7 vítězství, 5 druhých, 1 třetího a 5 čtvrtých míst z 19 startů ukazuje, že byl velmi spolehlivým koněm. Zvítězit dokázal už jako dvouletý, kdy vyhrál debut v maiden na 1400 metrů. Později se prosazoval především na klasické derby distanci, ale dokázal bodovat i na delších distancích. Kariéru ukončil v pěti letech se ziskem 41.848 liber.

Na konci roku 1976 dorazil do Polska a první tamní sezónu (v Polsku se tehdy praktikovala pravidelná rotace státních plemeníků po jednotlivých hřebčínech) strávil ve Widzóvě. Připustil 18 klisen, z nichž se ale narodilo jen 7 potomků, když polovina matek zůstala jalová. Nicméně už v prvním ročníku měl navzdory nízkému počtu potomků klasického vítěze, respektive vítězku - v Nagrodě Wiosenna (polská JCK) úspěšnou Salome. Ve druhém roce už z 20 klisen zaregistrovali 14 hříbat, poté se hřebec stěhovat na dvě sezóny do Golejewka. Po Golejewku následovala Strzegom, Chojnów, Moszna, Kozienice a v roce 1989 přešel do SO Lack, kde působil až do své smrti v roce 1998.Čeští nebo přesněji moravští chovatelé Dakotu zaregistrovali v roce 1980, kdy k němu napajedelští poslali tři klisny. "Byl jsem zřejmě vůbec prvním z ČR, kdo Dakotu viděl," vzpomínal na hřebce před časem hehdejší napajedelský ředitel Zdeněk Hlačík. "Přijel jsem do Golejewka v době, kdy tam Dakota stál v karanténě, a tak jsem si ho samozřejmě šel prohlédnout. Měl jsem trochu výhrady k jeho exteriéru, nelíbily se mi kratší strmější spěnky, ale přesto jsme k němu 3 klisny poslali a vyplatilo se to." 

Redakta a historický úspěch číslo jedna

Třemi klisnami, která Napajedla k Dakotovi poslala, byly Redaktion, Verona a Volga. Všechny tři zůstaly březí a všechny tři přivedly na svět dcery: Redaktu, Vernisáž a Voldavu. První Dakotův potomek se na našich drahách ale objevil už v roce 1982, kdy v barvách PP Šamorín vyběhla polská odchovankyně Kosmologia. Ve třech letech 2x zvítězila, ale to již byla zastíněna jinou Dakotou dcerou, dvouletou Redaktou.

V péči trenéra Jaroslava Maška se Redakta už v první sezóně dostala na samotný vrchol, když zvítězila v Ceně zimní královny. O rok později přidala vítězství v Jarní ceně klisen, Oaks i Saint Legeru a pro následující sezónu byla pronajata Tomáši Mittelsteinerovi do Spolkové republiky Německo, kde se klisniny přípravy ujal legendární Heinz Jentzsch.  

V Německu jako čtyřletá absolvovala od března do října 11 startů, 4x zvítězila, jednou doběhla druhá a třetí, vydělala 103.900 DM a byla nejlepší starší klisnou v Německu. Nejvyšší GAG, který získala, dosáhl hodnoty 98 kg, což je mimochodem jen o půl kilogramu méně než nejvyšší známka, kterou v Německu získal Darsalam. Co ale bylo nejpodstatnější - 18. září 1985 zvítězila v Grosser Preis von Hessen, listed handicapu na 2100 metrů o 70.000 marek ve Frankfurtu a stala se historicky prvním a dodnes jediným koněm českého chovu, jemuž se podařilo zvítězit v blacktype dostihu. Mimochodem stojí za zmínku, že za Redaktou tehdy skončili i dva hřebci, kteří později působili v našem chovu. Třetí finišoval vítěz Grosser Preis von Dortmund (Gr.3) Aquarico (Surumu), který byl počátkem 90. let importován na Slovensko, páté místo obsadil v Polsku narozený Saraganův syn Epsom, který ještě v polských službách vyhrál Velkou cenu československého turfu, v Německu zvítězil v listed Union-Klub-Pokal a později připuštěl v Albertovci.

Redakta hessen
Redakta při svém historickém vítězství v listed handicapu Grosser Preis von Hessen. Foto archiv

Špatně si nevedly ani Vernisáž s Voldavou, které se obě dostaly až do první kategorie, kde se dokázaly umístit.  Výsledky trojice klisen se odrazily ve zvýšeném zájmu o Dakotovu krev, a tak v roce 1985, tedy po úspěšné sezóně prvních českých "Dakotek", vyrazila do Polska opět trojice napajedelských klisen. Pouze Gavota ale přivedla na svět potomka - hřebce Gabriela. Dodejme ještě, že v roce 1982 byla v Polsku i Lorientova matka Lorinka. V roce 1986 byl Dakota partnerem dokonce 6 napajedelských a albertovských klisen, ale ani jeden ze 4 narozených potomků, pokud pomineme překážkový listed triumf Mister Dee v Baden-Badenu, nenavázal na první zdejší úspěchy. Ze spojení Dakoty s klisnou Century Daisy se ale narodila na dráze sice průměrná (vítězka IV. kategorie), ale později v chovu úspěšná Celosia.

Úspěšné importy a nájezdy polských synů na Československé derby

Ač na výsledky svých prvních českých potomků už Dakota nikdy nenavázal, na českých drahách v úspěších pokračoval i dál. A to jak díky importovaným koním, tak i skrze úspěšné nájezdy polských koní na naše největší dostihy. To se týkalo především Československého derby, ve kterém Dakotovi synové Kojak, Ketgut a Kirpan obsadili shodně druhá místa, Dyktator a Dandelion se pak prosadili v podzimních srovnávacích vrcholech - Velké ceně čs. turfu a Velké ceně Prahy. 

Z importovaných koní to nejdále dotáhly dvě klisny - zimní královna Ostrea a vítězka Ceny Hřebčína Napajedla Derbistka. Ani jedna se ale bohužel v chovu nemohla prosadit. Ostrea dala dva nevý­razné potomky a brzo uhynula, Derbistka, připuštěná Super Momentem, byla expo­rtována na Ukrajinu. Zdrojem Dakotova vlivu na náš turf se tak musely stát jiné dcery.

A bylo jich hodně. Na prvním místě jmenujme už zmíněnou Redaktu, matku Koně roku a vítěze Českého derby s rekordním náskokem Reguluse. Spojení Regulusova otce Lincolna (Masis) s Dakotovou dcerou dalo i vítěze Velké jarní ceny Rozleta či premiantku Jarní ceny klisen Tamaliregu. Vernisáž přivedla na svět šampióna dvouletých hřebců a druhého z Temirkanova derby Verniuse (Mill Pond), řada dalších úspěšných úspěšných produktů Dakotových dcer, jako třeba Jagmin  k nám byla importována.

Neman, jeho syn a historický úspěch číslo dva

V ročníku, z něhož pocházeli i Redakta a Kojak a který polští chovatelé označovali za tamní nejsilnější poválečný ročník, měl Dakota i jednoho ze svých nejúspěšnějších synů - vítěze polského a rakouského derby Nemana. Ten se sice u nás na dráze nikdy neukázal, ale později zde krátce působil v chovu. Českému nebo přesněji v té době československému turfu ale přinesl další historický úspěch spjatý s Dakotovou krví. O Nemana nebyl po skončení dostihové kariéry v polském chovu velký zájem (důvodem byla údajně jeho výška), a tak se na tři sezóny stěhoval do Sovětského svazu, konkrétně do Karardinského hřebčína. A tam se po něm v roce 1988 narodil Montcontourově dceři Razmaška syn Rezon.

Už jako dvouletý si Rezon na tamních drahách vedl výborně a stal se šampiónem dvouletých, v úspěších pak pokračoval i následující rok. To už ovšem nikoliv na ruských drahách ale v Československu, kam se společně s trenérem Šavujevem a dalšími hvězdami přesunul. V žádném z 6 startů, které zde jako tříletek absolvoval, nenašel přemožitele a jeho výkon v Saint Leger je dodnes nezapomenutelný. Ovšem ta největší bomba přišla o rok později kdy Neman, vedený současným německým trenérem Waldemarem Hicksem šokoval publikum v Kolíně nad Rýnem, kde v Grosser Kaufhof-Preis (Gr.2) porazil nejlepšího německého mílaře Irish Stew a získal historické první blacktype vítězství koně trénovaného v Československu.

Rezon Kaufhofpreis2
Rezon (vpravo) vítězí v Grosser Kaufhof Preis. Foto archiv   

Jediný plemeník, jehož potomci vyhráli všechny polské "jedničky"

O úspěších Dakoty a jeho potomků by se dalo psát dlouho. V Polsku se mu narodilo 320 potomků, 32 z nich zvítězilo v dostizích označovaných jako kategorie A a je jediným polským plemeníkem, jehož potomkům se podařilo vyhrát všechny tyto dostihy. V letech 1983, 1984, 1987 a 1988 byl tamním šampiónem plemeníků, ještě lépe si ale vedl jako mateřský otec. Měl to štěstí, že jeho dcery výtečně navázaly na po něm nastupujícího šampión plemeníka Japa (Alleged) a právě tato kombinace stála za největšími úspěchy polského chovu včetně triumfu Galilea v Gd1 proutěnkách v Cheltenhamu. Nicméně Dakotovy dcery byly úspěšné i bez něj - od roku1990 byl v nepřetržité řadě až do roku 2002 šampiónem mateřských otců. Když v listopadu roku 1998 ve svých 27 letech odešel, byla to pro polský turf velmi smutná zpráva. A nejen pro polský. Našemu pomohl ke dvěma historickým úspěchům, z nichž ten první dodnes zůstal nepřekonán.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net