Díky různým technologiím výroby, známe několik typů průmyslově vyráběných krmiv pro koně. Každá z nichž má své výhody a nevýhody. Zatímco granule a müsli jsou ve stáji běžně používaná krmiva, extrudovaná krmiva si teprve postupně získávají popularitu. Extruzí se dnes standardně vyrábí krmiva pro jiné druhy domácích zvířat, hlavně se využívá ve výživě masožravců, psů a koček.
Jaký rozdíl je mezi těmito typy krmiv?


Granulovaná krmiva se většinou vyrábí v běžných výrobnách krmných směsí, zaměřených hlavně na velkovýrobu krmiv pro hospodářská zvířata. Díky důkladnému promísení použitých surovin při výrobním procesu, je výsledná krmná směs homogenní v každé granuli. Granule mívají dobrou stravitelnost i využitelnost obsažených živin. Koně však mají tendenci tato krmiva rychle konzumovat. To může způsobit problémy koním, kteří jsou zvyklí krmiva rychle hltat.

Granulované krmivo může pomoci při podávání krmných doplňků, protože koním ztíží jejich rozpoznání. Doplňky jsou společně s chutnými granulemi rychle snědeny a nezůstanou nevyužity na dně žlabu.

Extruze, jednoduše řečeno, je vaření při vysokém tlaku. Najemno našrotované suroviny jsou nejprve propařeny párou a pak v těle extrudéru vystaveny vysokému tlaku a krátkobobému působení vysoké teploty. Takto upravená směs je protlačena matricí, která utváří velikost a tvar finální pelety.

Proces extruze naruší strukturu škrobů i bílkovin a dojde k želatinaci škrobů a rozkladu bílkovin. Tím napomáhá ke zvýšení stravitelnosti živin ještě v tenkém střevě a snižuje riziko, že se nestávený škrob dostane do tlustého střeva a způsobí bolestivou koliku, popřípadě laminitidu.

Extrudovaná krmiva, stejně tak jako granulovaná, jsou vyrobena z homogenní směsi krmných surovin. Oproti lisovaným granulím jsou extrudovaná krmiva měkčí, koně je přijímají pomaleji, sousta lépe prosliní a rozmělní. Dobře prosliněné sousto chrání sliznice trávicí soustavy před poškozením a v žaludku dostatek slin působí preventivně před vznikem žaludečních vředů. Protože extrudovaná krmiva většinou obsahují méně odrolu a prachu, jsou vhodná i pro koně s dýchacími problémy. Vysoká teplota během výroby krmivo dobře hygienizuje, proto si udrží deklarované jakostní hodnoty i po delší dobu skladování.

V porovnání s lisovanými granulemi, mohou extrudovaná krmiva obsahovat vysoký obsah tuku a tedy i vysokou energetickou hodnotu. Lisované granule takový obsah tuku zpravidla neabsorbují, byly by křehké, nedržely by tvar a rozpadaly by se. Vysoký obsah tuku v krmivu znamená více energie potřebné v řadě sportovních disciplín nebo při dostihovém tréninku. Je to také nezbytný zdroj energie pro těžko krmitelné koně, nebo pro koně, kteří potřebují nízkoškrobovou dietu. Koním, kteří nejsou na extrudovaná krmiva zvyklí, může přechod na tuto novou strukturu krmiva trvat i několik dní. Základním pravidlem každého chovatele je, že změna krmiva musí vždy probíhat postupně, minimálně v průběhu 5-ti dní. Tak se docílí plynulý a bezproblémový přechod na nový typ krmiva.

fitmin completeNovinkou mezi extrudovanými krmivy pro koně je inovovaný Fitmin COMPLETE. Při vývoji jsme vycházeli z požadavků na pestrost surovinového složení, vybalancované živinové složení, vysokou chutnost a obohacení o biologicky účinné látky podporující imunitu koní a přírodní antioxidanty na bázi tokoferolů a extraktu z rozmatýnu. Takový produkt splňuje všechny požadavky na moderní, zdravé a plnohodnotné krmivo, vhodné pro několik kategorií dospělých koní.

Krmiva typu müsli, nebo známá také jako sweet feeds, jsou zpravidla vysoce chutná. To je přisuzováno obsahu melasy, vyššímu než bývá použito v některých granulovaných krmivech. Zvýšená chutnot je benefitem zvláště pro koně, kteří mívají s příjmem běžného krmiva problém. Do müsli se také často přidávají sypké krmné doplňky nebo léčiva, která se nalepí na lepkavý melasový povrch a kůň je beze zbytku zkonzumuje. Krmiva typu müsli jsou typická pestrou směsí různě upravených obilek kukuřice, ovsa a ječmene, dalších granulí, zeleniny nebo jiných přísad. Koně jsou však schopni tyto komponenty třídit. Ty, které vyselektují a zůstanou nevyužity ve žlabu, mohou obsahovat důležité živiny, o které pak bude celková krmná dávka ochuzena.

Všechny druhy krmiv, (granulované, extrudovaná i müsli), mohou být před podáním koním, pro lepší příjem a snížení prašnosti, zvlhčeny čerstvou vodou. Extrudovaná krmiva mají tendenci lépe absorbovat vodu, což může být benefit pro koně se špatným chrupem.

Všechny tyto formy krmiv mohou koním zajistit chutnou a plnohodnotnou dotaci živin, důležitých pro zdravý a plnohodnotný život v kterékoli jeho období, nebo také pro dosažení vysokého výkonu. Správný výběr krmiva závisí na individuálních potřebách koně, na jeho kondici, pracovním využití a nebo také i na stavu a kvalitě jeho zubů.

Ing. Jan Novák, čerpáno z EQUINEWS 14.8.2019

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net