alegsKloubní systém sportovně zatěžovaných koní je extrémně namáhám. Fyzickou zátěží dochází k opotřebovávání kloubních chrupavek, k poškozování základní kolagenní hmoty chrupavky a k rapidnímu poklesu hladiny glykosaminoglykanů, látek vážících v kloubní chrupavce vodu a zajišťujících její vhodné mechanicko-elastické vlastnosti.

Obdobná situace nastává také s přibývajícím věkem koně, kdy dochází k přirozenému úbytku chrupavkového kolagenu a k významnému poklesu produkce vlastních glykosaminoglykanů. Tyto změny mají za následek rozvoj degenerativních kloubních onemocnění, nejčastěji osteoartrózy. 
Vlivem osteoartrózy dochází k deformaci kloubu a částečné nebo úplné ztrátě jeho funkce. Poškozením kolagenní pojivové tkáně a buněk chrupavky a díky ztrátě proteoglykanů a vody ztrácí kloubní chrupavka svoji elasticitu a kluzkost. Tyto změny se projevují nejprve místní bolestivostí kloubů, později ztuhlostí postiženého kloubu, omezením pohyblivosti a vznikem deformit.

CHONDROPROTEKTIVA = KLOUBNÍ CHRUPAVKU OCHRAŇUJÍCÍ LÁTKY

Pro ochranu tkání pohybového aparátu jsou vhodná tzv. chondroprotektiva, látky pozitivně ovlivňující a stabilizující kloubní chrupavku. Tyto látky mají pozitivní účinky v procesu osteoartrózy, zlepšují fyzikálně-mechanické vlastnosti chrupavky, obnovují kloubní funkci, snižují bolestivost a zvyšují kloubní pohyblivost. Nejvýznamnějšími chondroprotektivy jsou kolagenní hydrolyzát a glykosaminoglykany - tj. chondroitinsulfát a glukosaminsulfát, které patří do skupiny látek SYSADOA, což jsou látky pomalu působící na projevy osteoartrózy. Tyto látky mají pozitivní účinky v procesu osteoartrózy, zlepšují fyzikálně-mechanické vlastnosti kloubní chrupavky, obnovují kloubní funkci, snižují bolestivost a zvyšují kloubní pohyblivost. Na rozdíl od kortikosteroidů a nesteroidních antiflogistik nemají chondroprotektiva bezprostřední analgetický účinek, ale efekt nastupuje se zpožděním 3 - 5 týdnů. Po vysazení však jejich pozitivní efekt přetrvává 2 - 6 měsíců. Nemají žádné vedlejší negativní účinky a proto je lze bez obav používat dlouhodobě i jako prostředek prevence.

KOLAGENNÍ HYDROLYZÁT CHP

(Collagen Hydrolysate Peptides) ovlivňuje metabolismus buněk kloubní chrupavky i kosti a zvyšuje tvorbu kloubního kolagenu o 100 %. Kolagen podmiňuje mechanické vlastnosti kloubní chrupavky, především její pevnost a pružnost. Perorálně podaný kolagenní hydrolyzát dodává potřebné stavební látky pro obnovu kloubní chrupavky, subchondrální kosti i ostatních tkání kloubního systému jako vazů a šlach. Zabraňuje dalšímu úbytku chrupavek, zlepšuje hybnost a zmírňuje bolestivost. Zvyšuje hustotu kostní tkání a umožňuje lepší vazbu minerálních látek. 
Účinky kolagenního hydrolyzátu na kloubní onemocnění koní byly ověřeny klinickou studií v SRN na 50ti holštýnských hřebcích, dlouhodobým testováním na sportovních a dostihových koních, opakovanými humánními studiemi prof. Adama a velkou mezinárodní klinickou studií pod vedením prof. Moskowitze, prezidenta Mezinárodní společnosti pro výzkum osteoartrózy. V různých studiích byl kolagenní hydrolyzát klinicky testován na 2188 pacientech, vždy s pozitivními výsledky na pohyblivost kloubů. 
Při podávání kolagenního hydrolyzátu koním byl prokázán pozitivní vliv na pohyblivost kloubů a růst kvalitní kopytní rohoviny. Zlepšila se kvalita srsti, urychlilo se hojení ran a drobných poranění.
První zlepšení pohyblivosti kloubů se dostavuje již po 2 týdnech podávání CHP. Po 8 až 12 týdnech se zlepšuje celková pohyblivost a elasticita pohybu, dochází k ústupu bolestivosti a k celkové vitalizaci organismu.
Důležitost regenerace kolagenu spočívá v tom, že kolagen tvoří 30 % všech tělních bílkovin a je hlavní stavební látkou kostí, kloubů, chrupavek, vazů, šlach, cév, kůže, kopyt, bazálních membrán, sklivce, bělmy atd. Aminokyseliny zodpovědné za strukturu kolagenu jako jsou glycin, prolin, hydroxyprolin, hydroxylysin se v jiných bílkovinách živočišného původu nevyskytují buď vůbec nebo ve velmi malých množstvích. V rostlinných tkáních, z nichž se skládá krmná dávka koní, se nevyskytuje žádná bílkovina kolagenu podobná, proto nemůže bez podpory kolagenními peptidy CHP probíhat regenerace pojivových tkání tvořících klouby a pohybový aparát koní!

azanr

CHONDROITINSULFÁT A GLUKOSAMINSULFÁT

Patří do skupiny glykosaminoglykanů přirozeně se vyskytujících v kloubní chrupavce. Glykosaminoglykany - GAG stimulují syntézu fyziologického typu proteoglykanů a mají schopnost snižovat aktivitu enzymů poškozujících kloubní chrupavku. Pozitivně ovlivňují metabolismus chrupavky a mají protizánětlivé účinky. Významnou pozitivní vlastností chondroitinsulfátu a glukosaminu je schopnost vázat vodu a zabezpečit tak vhodné mechanicko-elastické vlastnosti chrupavky, především její pružnost. 
Účinnost chondroitinsulfátu a glukosaminu potvrdila řada studií jak humánních tak i veterinárních.
Protizánětlivý efekt chondroitinsulfátu potvrdil např. Romca a kol. (1998), inhibici enzymů poškozujících kloubní chrupavku Paroli a kol. (1991) a Conte a kol. (1995). V případě glukosaminu řada studií dokazuje jeho efektivní vstřebávání a zabudování do chrupavkových tkání. Glukosamin podporuje syntézu vlastních glykosaminoglykanů, má protizánětlivý účinek a pozitivně ovlivňuje proces osteoartrózy. Hanson a kol. provedli v roce 1997 sérii klinických studií zabývajících se vlivem chondroitinsulfátu a glukosaminu na kloubní onemocnění koní, které potvrdily pozitivní vliv chondroitinsulfátu a glukosaminu na snížení bolestivosti a zlepšení pohyblivosti kloubů.

VITAMÍN E a SELEN

Patří mezi antioxidanty, které chrání tkáně pohybového aparátu před škodlivým působením volných peroxidových radikálů které poškozují buňky tkání pohybového aparátu. Pozitivně ovlivňují průběh osteoartrózy a snižují bolestivost. Uchovávají elasticitu tkání, zpomalují stárnutí a zvyšují odolnost tkání proti oxidaci. 
Vitamín E se selenem rovněž pozitivně ovlivňují rozvoj svalů a svalovou funkci, pomáhají předcházet svalovým onemocněním, podporují a urychlují jejich léčbu.

METHYLSULFONYLMETHAN (MSM)

Je přírodní zdroj organicky vázané síry. Síra je nezbytná zejména pro tvorbu příčných vazeb v kolagenu. Tyto disulfidické můstky jsou odpovědné za pevnost a stabilitu na kolagen bohatých tkání, tj. kloubních chrupavek, šlach, vazů, ale i ostatních tělních pojivových tkání. Z hlediska kloubního zdraví má tedy MSM význam především pro formaci kolagenu. 
Při aplikaci MSM je třeba brát v úvahu otázku jeho dlouhodobého podávání, neboť MSM je metabolitem dimethylsulfoxidu (DMSO), který byl ve veterinární medicíně široce používaným protizánětlivým prostředkem používaným zejména při léčbě pohybového aparátu koní. Pro jeho nepříjemné vedlejší účinky byl později nahrazován methylsulfonylmethanem, který je mu chemicky velmi podobný. MSM jakožto metabolit DMSO a vzniká v organismu spontánně jeho oxidací. Podle Jacoba (1978) je 15 % DMSO přeměněno na MSM. Podle některých teorií je tato reakce vratná a zejména během transportu přes plíce může být MSM redukován zpět na DMSO.

Dle seznamu zakázaných prostředků zveřejněného Jockey Clubem ČR dne 29.03.2004 patří DMSO do podmíněně zakázaných látek. Jeho povolenou prahovou hodnotou je 15 mikrogramů na 1 ml moči nebo 1 mikrogram na l ml plasmy. 
Dle vyjádření Dr. Marca Machnika z Institute of Biochemistry v Německu, která je akreditovanou laboratoří určenou Jockey Clubem ČR pro dopingovou kontrolu, je použití MSM u koní diskutabilní a podle jeho názoru bude pro MSM stanovena mezní hodnota obdobně jako je tomu u DMSO. 
Riziko zpětné redukce MSM na za doping považovaný DMSO může být reálné především při dlouhodobém podávání MSM a to zejména u monoobsažných přípravků či přípravků s jeho vysokým obsahem. 
Přípravky s MSM musejí být registrovány jako veterinární přípravky nebo léčiva a jejich podávání by mělo být zaznamenáno v medikačním deníku. Pro dlouhodobé podávání při výživě a regeneraci kloubů a pohybového aparátu se MSM vzhledem k antidopingovým kontrolám nehodí.

Ing. Lenka Kerhartová - Orling spol. s r.o.







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net