Placha MonikaTrenérka Blažková v rozhovoru minulý týden zmínila, že za čtvrté místo Sázavy v Jarní ceně klisen vděčí i spolupráci s fyzioterapeutkou a chiropraktičkou Monikou Plachou, se kterou spolupracuje už druhý rok a má také zásluhu na výsledcích jejího další svěřence Lysyana. Jak zjistíte z následujícího rozhovoru, jejích služeb začíná využívat stále více trenérů dostihových koní.

 

 

Mohla byste nejdříve osvětlit, co je problémem Sázavy a jak bylo potřeba jí pomoci?
Sázava má specifický tvar hřbetu,  který vyžaduje pravidelnou péči chiropraktika.  Když jsem převzala Sázavu do péče, frekvence ošetřování byla v začátcích i jednou za dva týdny. Nyní se její kondice zlepšila natolik, že se vidíme cca jednou měsíčně.

Kdy vlastně začala vaše spolupráce s trenérkou Blažkovou?
Bylo to loni v dubnu. Tehdy se před Velkou dubnovou cenou objevily problémy Lysyana s bederní páteří. V podstatě chodil v týdnu před dostihem o třech nohách a pak následně na to v neděli vyhrál Velkou dubnovou. Jednalo se o problém, kdy Lysyan zatěžoval více jednu stranu těla. Žokej Šafář zpětně  říkal, že musel mít jednu pígli zkrácenou,  toto jsme zjistili samozřejmě až časem a po pravidelné chiropraktické péči... Po pár týdnech po prvním ošetření začal obě strany těla zatěžovat rovnoměrně. Byl to dlouhodobý, chronický problém, časovaná bomba, která bouchla před dostihem.

Která tréninková střediska ještě navštěvujete?
Velmi si vážím spolupráce s tréninkovým střediskem v Bošovicích Luka Racing, kam s železnou pravidelností jezdím jednou měsíčně na celý den. Dále spolupracuji s trenéry jako například s panem Tůmou z Dvorců, s panem Blechou a panem Neubergem.

Placha Monika chiropraxe
Kontrola krční páteře


V čem spočívají nejčastější problémy u dostihových koní, které řešíte?
Jednoduše řečeno, trenéři dostihových koní si stěžují na to, že se koně kroutí ve cvalu. Jedná se nejčastěji o problémy spojené s bederní, hrudní nebo krční páteří.  Dále jsou to případy, kdy kůň okulhá a není jasně veterinářem diagnostikována příčina a může jít o problémy, které vycházejí z páteře a pak jsou to poúrazové stavy.

Kolika procenty se asi podílí péče o dostihové koně ve vaší celkové praxi?
Je to hodně sezónní, ale spolupracuji též se stájemi, které se zúčastňují dostihů celoročně a tak tam naše spolupráce probíhá po celý rok. Odhaduji, že dostihoví koně tvoří desetinu všech zvířat, které ošetřím.

Jací jsou dostihoví koně pacienti?
Jsou velmi citliví, vyžadují jemné zacházení. Většina ale spolupracuje se mnou velmi pěkně. Pokud jsou lekaví, začínám srovnáním zad, koním se uleví a pochopí, že jim chce člověk pomoci.  U některých koní, které mám v péči pravidleně už vím, kam šáhnout a co zkontrolovat, ale třeba takový Lysyan, je velmi sofistikovaný pacient a neodejde do boxu dříve, než po kompletní prohlídce.

Můžete jmenovat z vaší praxe u dostihových koní váš nejzajímavější případ?
Mým nejmarkantnějším výsledkem je právě případ Lysyana. Jemu se stala nehoda ve výběhu, kdy uklouzl a v podstatě nechodil na pravou zadní. V pátek před dostihem jsem ho ošetřila a v neděli vyhrál Velkou dubnovou.  Majitel se rozhodl poslat ho na start poté, co v sobotu, den po mém ošetření, už vůbec nebyl bolestivý a pohyboval se normálně. V tomto případě to byl risk, který vyšel a obešel se bez jakýchkoli následků.
Chtěla bych Heleně Blažkové, Václavu Lukovi a ostatním poděkovat, že začali chiropraxi zařazovat do pravidelné zdravotní péče o koně, a to nejen v momentě, kdy už je něco špatně, ale že právě oni se začali zaměřovat především na prevenci a případným problémům se dnes snažíme předcházet.
Trenéři si do té doby příliš neuvědomovali, že koně mohou mít problémy vycházející od páteře.  Možná je to i tím, že chiropraxe u nás není tolik rozšířená a v současnosti v Česku působí jen pět chiropraktiků.  Já osobně jsem velmi ráda, že mám ve své péči dostihových koní více. Mám srovnání a rozdíl v pohyblivosti koní před a po vyšetření, pozitivní zpětnou vazbu od trenérů, protože primárním cílem chiropraxe je, jak říká můj učitel "OPEN THE JOINT MOTION" – tedy obnovit pohyblivost mezi klouby.

Placha Monika chiropraxe2Kinesiotaping dlouhého zádového svalu po odblokování bederní páteře 


Ovlivnila vaše praxe u dostihových koní nějak víkendy? Myslím tím to, jestli jste nezačala chodit na dostihy…
Chodila jsem na dostihy už dříve, když jsem ještě studovala humánní rehabilitaci a koně měla jen jako koníček. Nyní začínám chodit na dostihy častěji. Jsem samozřejmě hodně pracovně vytížená, ale chci chodit podporovat své pacienty. A na dostizích se mi samozřejmě líbí. Vždy si na své pacienty vsadím, ať mají kurz jakýkoli.

A vaše slov na závěr?
Lidé mají pocit, že chiropraxe je něco, co vyřadí koně na dlouho z práce, že pak bude dlouho neaktivní, takže třeba si mě proto v sezóně nechtějí  zavolat. Ale tak to není, provádím chiropraktickou metodu, kdy dva dny od srovnání se vrací kůň do tréninku.  A pro urychlení léčby problémů svalové soustavy používám metodu kinesiotapingu. Jsem jediná v Česku, kdo absolvoval oficiální kurz této metody. Jedná se o urychlení procesu hojení svalových spasmů, které vždy doprovází posuny kloubů a obratlů. V zahraničí jsou v oblasti fyzioterapie koní daleko před námi, proto se snažím alespoň jednou za rok podniknout vzdělávací cestu za naše hranice. (mze)

Fotografie: Jolana Bezděková, Ivan Plachý, Monika Plachá

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net