Dara MonarchPřed 19 lety, 24. ledna roku 2005, byl pro pokročilý věk a zhoršení zdravotního stavu po nedávné mrtvici ve věku 26 let utracen trojnásobný šampión českých plemeníků a jeden z nejúspěšnějších hřebců v celé historii domácího chovu DARA MONARCH (Realm). Nechtěli jsme, aby se trápil," řekl tehdy pro naše stránky ředitel napajedelského hřebčína ing. Zdeněk Hlačík.


V historii tuzemského chovu anglického plnokrevníka mu patří jedna z nejvýraznějších pozic a to navzdory faktu, že k nám přišelo jako svým způsobem náhrada a jeho zdejší působení začalo ve velmi složité době změny režimu, kdy postupně končily staré osvědčené chovy a nové se rodily jen velmi pomalu.

Realmův (Princely Gift) syn, který byl prvním opravdu silným zástupcem Nasrullahovy (Nearco) linie v československém chovu, patřil již na dráze k nejlepším koním svého ročníku, o čemž svědčí nejen vítězství v Irish 2000 Guineas (Gr.1), ale také v St. James Palace Stakes (tehdy Gr.2, nyní Gr.1) na Royal Ascotu. V irském chovu sice z tamního pohledu zklamal, přesto však byl schopen dát například vítězku Weld Park Stakes (Gr.3) Sea Dara a především hřebce Broken Hearted, který zvítězil v Lockinge Stakes (tehdy Gr.2, nyní Gr.1) a později byl velmi úspěšným plemeníkem v překážkovém chovu, kde se s jeho krví setkáváme dodnes.

Související článek: Měl být hvězdou napajedelského chovu, nestačil však připustit ani jednu klisnu. Před 34 lety uhynul Mr John

Do českého či přesněji napajedelského chovu se dostal náhodou jako náhrada poté, co původně na ostrovech zakoupený Mr. John (Northfields) uhynul dříve, než stačil připustit jedinou klisnu. V napajedelském chovu začal připouštět v roce 1990 a hned v prvním ročníku měl dva klasické vítěze Ceresta a Vadaru, ve druhém další klasickou vítězku Vakacii. Šampión plemeníků z let 1994, 1995 a 2000 a šampión otců dvouletých 1995 a 1999 dal kromě trojice klasických vítězů také například vítěze Velké červnové ceny a třetího z Českého derby Cerberuse, vítězku Gerschova memoriálu Completu, úspěšnou sprinterku Yokodaru, druhou z Jarní ceny klisen Fatru Line, zimní královnu Saru, vítězku Memoriálu Rudolfa Deyla Lakonicu, výborného Certinga a především šampióna sprinterů Yokoma, který krátce působil v napajedelském chovu. Vedle něj byl do plnokrevného chovu zařazen i Ceresto, ovšem nejlépe si z jeho synů v našem chovu vedl Donegal, který se narodil ještě z Dara Monarchova působení v irském chovu a přišel k nám z Rakouska.  

InzerceDara Monarch se nezapsal úspěšně do našeho chovu jen jako producent úspěšných koní. Možná ještě lépe, alespoň z pohledu rostoucí konkurence, si vedl jako mateřský otec. Jeho dcery daly například vícenásobnou šampiónku, klasickou vítězku a premiantku Central European Breeders' Cup Classic (Gd1) v Mostě Vapetu (Arcane), další šampiónku Stigmu (House Rules) a pozici nejúspěšnější matky v českém chovu řadu let držela jeho dcera Widama, matka klasických vítězů Veta (Rainbows for Life) a Vltavy (Rainbows for Life) a taktéž v jedničkách úspěšných Věrné (Perugino) a Vademeca (Perugino). 

Miloslav Vlček
foto archiv     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net