Konec 80. let minulého století byl v československém chovu ve znamení obrovského boomu, Rostly počty klisen v chovu a po letech jen velmi vlažného oživování tuzemské krve byla dovezena celá řada plemeníků z chovů nejvyspělepších zemí. Esem pro Hřebčín Napajedla měl být Mr John (Northfields), osud mu však nedopřál se zde uplatnit.

 
Mr John startoval už jako dvouletý a dokázal zvítězit v Orby Stakes v Leopardstownu. Největším životním úspěchem bylo druhé místo v Gr. 1 Airlie Irish 2000 Guineas v roce 1986, kde doběhl 3/4 délky za Flash of Steel, ale nechal za sebou později úspěšné plemeníky Sharrood, Huntingdale a především Green Desert. Získal i black-type vítězství, když počátkem května vyhrál mílové listed Lane's End Farm Stakes na dnes již neexistujícím závodišti Phoenix Park v Dublinu. Jako druhý finišoval v témže roce ještě v Gr. 3 Desmond Stakes, dvě délky za Wise Counsellor. Čtvrté místo obsadil v Gr.3 dostizích Tetrarch Stakes, International Stakes, v Gr.2 Blandford Stakes (ovšem v poli pěti koní), ale též v Gr.1 Matchmaker International, ve kterém tehdy Shardari uštědřil nečekanou porážku šampiónce Triptych a třetí doběhl Damister.

Byl synem skvělého Northfieldse (Northern Dancer), Habitatova (Sir Gaylord) polobratra, úspěšného plemeníka  velmi úspěšného mateřského otce. A také ve své době nejtřídovějším zástupcem Northern Dancerovy linie v našem chovu, kam se krev kanadského velikána pomalu dostávala. Bohužel však naděje do něj vkládané vzaly brzo za své.  

"Událost, jako příjezd nového plemeníka z Irska, byla samozřejmě napjatě očekávána." vzpomínal na hřebcův příjezd před časem dr. Jan Filla, který tehdy v hřebčíně působil jako veterinář. "Ještě při nočním vyložení se zdálo být vše v pořádku a v hřebčíně vládla optimistická nálada. Když ovšem skleslost a nezájem o krmení, zpočátku pokládané za únavu po dlouhé cestě, přetrvávala i v průběhu dopoledne, a k tomu se přidala i teplota a dehydratace, bylo zřejmé, že vzniká vážný problém. Shipping fever neboli přepravní horečka je nyní běžnou diagnózou, s propracovanými postupy k její léčbě. Ovšem i dnes, navzdory pokrokům představuje velmi vážný stav, který vzbuzuje obavy a jeho prognóza je většinou přinejmenším nejistá. Vzhledem k okolnostem i k ceně koně byl hřebec odvezen na interní kliniku tehdejší Vysoké školy veterinární. Přes veškerou snahu se však nedařilo stav zvládat a kůň začal rapidně hubnout. Zanedlouho bylo jasné, že svůj boj nemůže vyhrát, takže po dohodě s holandským agentem Heemskerkem, který nákup hřebce zprostředkovával, a s předchozím majitelem byl nešťastný hřebec 17. dubna 1989 utracen. Při následné pitvě byl, kromě dalších změn, objeven velký absces v mediastinu (prostor mezi oběma plícemi). Zda byl příčinou smrtelné choroby, nebo zda se vytvořil až v jejím průběhu, nebylo možné jednoznačně stanovit."

Dnes už můžeme jen spekulovat, jak by si hřebec vedl v roli plemeníka. Ač má jeho příběh smutný konec, navázal na něj příběh jiný, podstatně veselejší. Předchozí majitel nabídl hřebčínu místo Mr Johna jiného plemeníka, kterým nebyl nikdo jiný než pozdější šampión plemeníků i následně též skvělý mateřský otec Dara Monarch (Realm).     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net