Před 94 lety, 27. dubna 1929, se narodil Karel Stibůrek, úspěšný překážkový jezdec a později především velmi úspěšný trenér, jehož největší úspěchy jsou spojené s irskou rodačkou lahodného jména Whisky (Corvaro), kterou v roce 1985 připravil k dvěma klasickým vítězstvím a titulu Koně roku.

 
Karel Stibůrek se narodil v Hlubočepích a do Velké Chuchle to měl co by kamenem dohodil. Učil se u trenérů Truhláře, Lomaxe a také Kohoutka, který ho přivedl k překážkovým dostihům, pro které měl Stibůrek kvůli své výšce větší předpoklady. Záhy to i potvrdil, když dva roky po vyučení dokázal zvítězit s Sherrym v překážkové Velké ceně Moskvy na mezinárodním mítinku socialistických států. Na Sherryho, s nímž vyhrál 18 dostihů, moc rád vzpomínal.

Ve Velké pardubické startoval Karel Stibůrek devětkrát a nejlepším výsledkem bylo druhé místo s Liptovem v roce 1958. "Ryzák bohužel na Francouzském skoku odmítl skočit. Nakonec se mi ho podařilo přes něj převést, ale soupeři byli hodně daleko. Liptov však jejich ztrátu dotahoval a nakonec nám v cíli chyběly jen dvě délky na sovětského Epigrafa," vzpomínal Karel Stibůrek v rozhovoru pro TURF Magazín v roce 2007. Velmi nadějného koně pro Velkou měl i v roce 1963. Byl tehdy stálým jezdcem Korana, ale bohužel několik týdnů před Velkou spadl při dostihu přes proutěné překážky z Divína a roztříštil si klíční kloub. Sice se stihl do Velké dát zdravotně dohromady, ale zástupci stáje se báli, že není po zranění v dobré kondici a proto hledali pro důležitý dostih jiného jezdce. Do sedla Korana se nakonec dostal František Vítek a společně zvítězili o 12 délek. 

Po ukončení jezdecké kariéry působil nejprve jako zástupce trenéra Krištůfka, poté trénoval koně PP Kladruby a následně dostal nabídku na trénování koní stáje PP Motešice ve Velké Chuchli. Podařilo se mu připravit několik výborných koní. Největšími hvězdami byli již zmíněná Whisky a motešický odchovanec Mys (Flying Star). Whisky vyhrála oba klasické dostihy určené klisnám a v derby, kdy byla v cílové rovině zavřena, přišla na druhém místě za Trocaderem. V Saint Legeru mu však porážku oplatila a ač skončila třetí, v součtu celkových výsledků jí členové Turf Klubu zvolili Koněm roku.  

Whisky
Motěšická klisna Whisky, nejúspěšnější kůň připravovaný Karlem Stibůrkem

Mys byl výborný na tratích 1400 až 1600 metrů a zvlášť nezapomenutelné bylo jeho vítězství nad legendárním Kleónem v Ceně časopisu Jazdectvo. "Byla to obrovská radost, porazit Kleóna bylo něco," vzpomínal Karel Stibůrek."Myse jsem měl taky moc rád, stejně jako Whisky to byl naprosto bezproblémový kůň." Dodejme, že Mys dokázal vyhrát následující rok také mezinárodní Hoppegartener Meile.

Za dva roky poté, ve svých 60 letech, se Stibůrek rozhodl ukončit aktivní působení v dostihovém sportu a místo trenéra motešické stáje převzal Miroslav Janáček. Volný čas věnoval rodině a rybaření, na dostihy ale nezanevřel a byl častým hostem chuchelského závodiště. Životní pouť Karla Stibůrka skončila na druhý svátek vánoční v roce 2016, ve věku 87 let. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net