Brat2Do konce druhé světové války už nechyběl ani měsíc, když se v napajedelském hřebčíně narodil z Anglie importované Lady Brock (Skyrocket) po pozdější legendě tuzemského chovu Gradivovi (Ladro) syn Brat. Hřebec, který ač byl vrstevníkem vynikajícího Liberála, se přesto dokázal výrazně prosadit.

 
Polobratr Jánošíka (Grand Glacier) a Broka (Simson), vítězů Rakouského, respektive Československého derby, spatřil světlo světa 13. dubna 1945. Hnědák s hvězdou a pravou přední nohou v korunce bílou, běhal v barvách stáje Muška od dvou do pěti let. Už ve dvou narazil na soka Liberála, za nímž skončil druhý v Gerschově memoriálu a totéž se zopakovalo o rok později v Československém derby, kdy Liberál Bratovi uzmul šanci na vítězství v nejcennějším klasickém dostihu. Brat však uspěl ve zbylých dvou dostizích klasické trojkoruny Velké jarní ceně a Saint Leger, ovládl Memoriál A. Baltazziho, Československou cenu i Cenu prezidenta a po sezóně byl v Generálním oceněn 91 kilogramy jako nejlepší kůň ročníku, 6,5 kg nad LIberálem.

V dalších dvou sezónách už tolik nezářil, přesto získal další čtyři vítězství. Celkem za svou kariéru vyhrál 13 ze 24 dostihů v nichž startoval, v 8 dalších se umístil a vydělal 536.000 Kčs.

Nepřehlédněte:  Rodomeny: ROMINA - přijde po české vlně také vlna úspěchů slovenského chovu?

Mnohem pestřejší ale bylo jeho působení v chovu. Začal v Běleckém mlýně, posléze stál na Xaverově a z jeho potomků si nejlépe vedli vítězka Svatováclavské ceny Čukotka a pozdější plemeník v polokrevném chovu Havel, vítěz Gomba handicapu či velmi solidní Lyrik, pravidelně sbírající body v jedničkových zkouškách.

Brat ale poměrně brzo český chov opustil - byl vyměněn do NDR za klisnu Kornweihe (Lampos), a tam se mu dařilo více. Dokonce jeho krev najdeme v rodokmenu nedávných blacktype koní - potomků vítězky Schwarzgold Rennen Distelly (Big Shuffle), matky tří blacktype koní. Jeho stopa v tamním chovu tak byla patrnější než stopy Kornweihe u nás. Matka solidního Korinta (Maranon) přesto založila rodinu, která vydržela několik generací a z níž vzešla úspěšná steeplerka první dekády tohoto století Korinka (Bin Shaddad), prapravnučka Kornweihe, která třikrát zvítězila ve Velké benešovské steeplechase a doběhla třetí v Ceně Labě. (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net