FletcherPřed 92 lety, 10. května 1926, zemřel jezdec a trenér Richard Harry Fletcher, rodák z Manchesteru, který se do historie československého turfu zapsal třeti vítězstvími ve Velké pardubické a dalšími 5 umístěními na medailových pozicích našeho nejslavnějšího dostihu. Bylo mu tehdy 74 let.


Pozdější velká postava pardubického dostihu se vyučila v Anglii, ale později se s manželkou a třemi dětmi přestěhoval do kontinentální Evropy, kde byli angličtí jezdci velmi žádaní. Vyzkoušel několik působišť až se dostal na panství Alexandra Thurn-Taxise Loučeň - Mcely. V roce 1890 se stal správcem nových stájí a hřebčína, který v Loučni vznikl a který vedl plných 10 let.

To už ale byl věhlasným jezdcem, majícím na svém kontě dva triumfy ve Velké pardubické. Poprvé si triumf ve Velké připsal již v roce 1886 v sedle čtyřletého Hanno (Hastings) v majetku Ferdinanda Schosberga. S mladým hřebcem tehdy v cíli po tuhém boji o nos udolal starší ryzku Full Cryvedenou krajanem Smithem. Zcela nečekané bylo Fletcherovo druhé vítězství ve Velké - o tři roky později s klisnou Parisis (Prince Paris), na výhru se tehdy vyplácelo 2200 zlatých za 50 vsazených. O další roky později se jeho cesta spojila s cestou vycházející velké osobnosti Velké pardubické, tehdy pětileté Lady Anne. Společně vyhráli o 20 délek před ostatními, Lady Anne poté přidala další dvě vítězství, to ji ale vedl jezdec Geoghegan. V roce 1892 opět projel Fletcher cílem jako první (na valachu Wolfovi), ale pro neobjetí jedné z překážek byl diskvalifikován.

Celkem se na start Velké pardubické postavil 17x, třikrát zvítězil třikrát skončil druhý (1881 - Trompeter, 1890 Montbar a 1900 - Dark Beauty) a dvakrát skončil třetí (1887 - Wicklow, 1888 - Manfred). Dlouhá léta byl nejúspěšnějším zahraničním jezdcem Velké a tuto poctu mu sebral až Peter Gehm, který zvítězil 4x.  
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking